Łysienie, czyli nadmierne wypadanie włosów, jest coraz częściej obserwowaną dolegliwością, z którą borykają się zarówno dorośli, jak i dzieci, mężczyźni i kobiety. Jakie są przyczyny łysienia i jak można je leczyć? O tym rozmawialiśmy z dr Marią Pyzio-Gutkowską, lekarzem dermatologiem, specjalistą medycyny estetycznej.
– Pani doktor, jak wiele włosów dziennie wypada zdrowemu człowiekowi?
To od 60 do 100 włosów. Jest to związane z cyklem życiowym włosa. Ten cykl składa się z trzech faz. Pierwsza, to anagen, czyli czas wzrostu włosa. Ona trwa od 3 do 6 lat. Druga faza, to katagen, czyli tzw. inwolucja – przechodzenie włosa w stan spoczynku. Trwa od kilku dni do dwóch tygodni. Natomiast telogen, czyli faza spoczynku włosa, trwa od 2 do 4 miesięcy.
– Kiedy możemy mówić o łysieniu?
Wówczas, kiedy dziennie wypada nam ponad 100 włosów i taki stan utrzymuje się przez kilka tygodni.
– Jak wiele osób boryka się z problemem łysienia?
To bardzo trudne do oszacowania, ponieważ zdarza się, że jest to problem sezonowy. Wiadomo natomiast, że większość mężczyzn po 40 roku życia w naszej strefie geograficznej cierpi na łysienie typu męskiego. Wynika to z nadmiernej produkcji hormonów męskich, czyli androgenów. Są to hormony, które występują również u kobiet, ale u mężczyzn oczywiście w większym stężeniu.
O tym, jakie są jeszcze inne przyczyny łysienia i jak można je leczyć w rozmowie z dr Marią Pyzio-Gutkowską, dermatolog, specjalistą medycyny estetycznej.
Pierwsza część:
Druga część: