„W duchu krajoznawstwa. Tradycje zwiedzania regionu w widłach Wisły i Pilicy do roku 1809” to tytuł najnowszej publikacji autorstwa doktora Cezarego Jastrzębskiego. Jej promocja odbędzie się w piątek (24 maja) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.
Krzysztof Lorek z wydawnictwa Światowid, które opublikowało książkę, mówi, że jest to pozycja, która szczególnie powinna zainteresować regionalistów.
– Dotyczy krajoznawstwa, ale odległego. Jest to w zasadzie pionierska praca o poznawaniu Kielecczyzny w tamtym okresie, przed rokiem 1809. Książeczka skromna w wymiarach bo około 140 stron, ale zwierająca wiele ciekawych faktów, przedstawiająca wiele wybitnych postaci, które z Kielecczyzną były związane chociażby przez krótki czas podróży. Myślę, że każdy regionalista, każda osoba, która interesuje się naszą ziemią świętokrzyską, znajdzie tu coś godnego uwagi – dodaje.
Doktor Cezary Jastrzębski jest pracownikiem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, zajmuję się turystyką, dziejami regionu w widłach Wisły i Pilicy oraz geografią historyczną. Co tydzień, w niedzielę, gości na antenie Polskiego Radia Kielce w programie „Moc Historii”, w którym wędruje w czasie i przestrzeni opowiadając o zakątkach ziemi świętokrzyskiej.
Piątkowe spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 17.00, poprowadzi przewodnik świętokrzyski Andrzej Konopacki, a wśród zaproszonych gości znalazł się między innymi profesor Adam Massalski, który był recenzentem tej publikacji. Wstęp wolny.