Na liście do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego należy postawić tylko jeden krzyżyk przy nazwisku wybranego kandydata – to najważniejsza wskazówka dla głosujących w niedzielnych wyborach.
W całym kraju lokale wyborcze czynne będą w godzinach od 7 do 21. Wyborcy, którzy są ujęci w spisach, będą mogli skorzystać z 989 lokali wyborczych w województwie świętokrzyskim.
Jak zaznacza Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, głosować można nie tylko w miejscu zamieszkania.
– Wyborcy mogą głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Daje ono możliwość wyboru dowolnego obwodu, nie tylko w kraju, lecz także za granicą, a nawet na statku. Przed głosowaniem należy uzyskać takie zaświadczenie z urzędu gminy. Trzeba to zrobić do piątku, 24 maja i przedstawić je przed głosowaniem – mówi Adam Michcik.
W niedzielnych wyborach każdy otrzyma jedną kartę do głosowania.
– Będzie ona duża, formatu 42 centymetry na 50 centymetrów. W okręgu małopolsko-świętokrzyskim znajdą się na niej kandydaci z ośmiu list. Wyborca powinien znaleźć interesującą go listę i zaznaczyć krzyżyk przy nazwisku kandydata, na którego chce oddać głos – mówi.
Głos będzie nieważny, jeśli wyborca postawi więcej niż jeden krzyżyk lub nie postawi go wcale. Aby oddać głos należy okazać dokument tożsamości z fotografią, czyli dowód osobisty lub paszport.
Lokale wyborcze będą znajdować się między innymi w szkołach, przedszkolach, ale też w domach opieki społecznej, zakładach opieki leczniczej. Jak podkreśla Adam Michcik, najwięcej wątpliwości dotyczy konkretnych miejsc, w których powinni oddać głos. Te informacje można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej, ale także na plakatach wyborczych w poszczególnych obwodach.
W województwie świętokrzyskim jest ponad 1 milion osób uprawnionych do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 2019: „TECHNIKA GŁOSOWANIA”
WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 2019: „PRAKTYCZNE PORADY DLA GŁOSUJĄCYCH”
WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 2019: CO ZROBIĆ, ABY ZAGŁOSOWAĆ POZA MIEJSCEM ZAMIESZKANIA?
WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 2019: „ZAŚWIADCZENIE O PRAWIE DO GŁOSOWANIA”
WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 2019: „GŁOSOWANIE PRZEZ PEŁNOMOCNIKA”
WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 2019: „GŁOSOWANIE KORESPONDENCYJNE”