Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” po raz drugi organizuje warsztaty teatralne pod hasłem „Wczytuję sztukę”. Zajęcia obejmują między innymi naukę pracy z tekstem, poznanie pojęć związanych z teatrem oraz pracę nad spektaklem. Trwa nabór zgłoszeń dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Chętne klasy z tych placówek mogą się zgłaszać do 20 czerwca.
Aby wziąć udział w konkursie, uczniowie w wieku od 17 do 19 lat, muszą przesłać pięciominutowy filmik. Obraz, który może być teledyskiem, mini dokumentem, reklamą lub inną formą filmową powinien odpowiadać na pytanie „Być albo nie być?”. Nadesłane realizacje oceni jury. Trzy klasy, które przygotują najciekawszy filmik, wezmą udział w projekcie.
Ogłoszenie wyników naboru nastąpi 30 czerwca. Jak wyjaśnia Karolina Gregorczyk z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, zajęcia warsztatowe ze zwycięskimi grupami odbywać się będą jesienią 2019 roku w szkołach uczestników oraz w teatrze „Kubuś”. W listopadzie działania zwieńczy uroczysty finał.
– Ten projekt polega na tym, że grupy szkolne wraz z aktorami, reżyserem i literaturoznawcą, przygotowują się do czytania performatywnego, aktorskiego. Mają trzy spotkania warsztatowe, podczas których próbują zagłębić się w dramat, jaki wybrały i zinterpretować go na tyle mocno, na ile można to zrobić w trzech spotkaniach – podkreśla.
Tematem tegorocznej edycji projektu jest cytat „Być albo nie być”, który będzie rozwijany w kontekstach szeroko pojętej tożsamości, także kulturowej i narodowej. Motyw ten zostanie poddany analizie poprzez aktywną pracę nad takimi tekstami, jak: „Król Edyp” Sofoklesa, „Hamlet” Wiliama Szekspira, „Kordian” i „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Dziady cz. IV”, „Dziady cz. III”, „Dziady cz. II” Adama Mickiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Kartoteka” Tadeusza Różewicza.
Uczniowie wraz z opiekunami sami wybiorą utwory z tej listy dramatów, a we wspólnych twórczych poszukiwaniach wokół tych dzieł będą ich wspierać: prof. Marzena Marczewska – językoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dr hab. Krzysztof Jaworski – literaturoznawca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Karolina Gregorczyk – doktorantka literaturoznawstwa UJK, aktorzy: Ewa Lubacz, Agata Sobota, Anna Iwasiuta-Dudek, Andrzej Matysiak, Andrzej Plata, Zdzisław Reczyński, Marcel Sabat, Dawid Czupryński oraz reżyserzy: Przemysław Żmiejko i Roksana Miner. Prowadzący warsztaty zapoznają młodzież z kontekstem powstawania dramatów, terminologią teatralną oraz praktycznymi elementami pracy nad sztuką i spektaklem.
Właśnie końca dobiera pierwszy etap tegorocznej edycji warsztatów „Wczytuję sztukę”, który był skierowany do młodzieży z klas 7-8. Biorą w nim udział uczniowie z Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej, Szkoła Podstawowa w Skotnikach Dolnych (gmina Wiślica) oraz Szkoła Podstawowa w Hucie Nowej (gmina Bieliny). Szkoły te wybrały „Balladynę”, „Wesele” i „Kartotekę”. Finał ich działań jest zaplanowany na 11 czerwca.
Szczegółowy regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie teatru, a dodatkowych informacji udziela Karolina Gregorczyk – koordynator projektu, telefon: 698-859-302, mail: karolina.gregorczyk@teatrkubus.pl.
Projekt „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Urzędu Miasta Kielce