Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach szuka zdjęć związanych z II wojną światową. Szczególnie chodzi o fotografie związane z obrońcami Westerplatte, którzy wywodzili się z ziemi świętokrzyskiej oraz z kampanii wrześniowej i z pierwszego okresu II wojny światowej. Instytucja apeluje także o przedmioty związane z produkcją wojskową kieleckich zakładów pracy.
Zbieranie tych pamiątek wiąże się z przygotowaniem wystawy i uroczystości,upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jak wyjaśnia Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, nieprzypadkowo zajmuje się tym ta właśnie instytucja.
W sierpniu 1939 roku w WDK, a wówczas Domu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego mieściła się siedziba obrony cywilnej. Zapraszam mieszkańców do tego by zajrzeli w swoje szuflady, albumy czy pamiątki rodzinne. Interesują nas żołnierze którzy z Kielc wyjechali by bronić Westerplatte. Chcemy także pokazać, jak miasto wyglądało we wrześniu 1939 roku.
Myślę także o pamiątkach pokazujących kielecki przemysł, bo tutaj produkowano sporo rzeczy, które szły do wojska. Oprócz uzbrojenia były to m.in kuchnie polowe, łyżki i zasobniki. Mogą to być także medale i dokumenty.
– Tutaj nie chodzi o pokazywanie odznaczeń najwyższych, bo często się nie zachowały, ale ważniejsza jest pamięć o człowieku i przedmiotach z nim związanych – mówi Jarosław Machnicki.
Pierwsze fotografie już są. Wystawa ma pokazać kielczanom, zwłaszcza młodemu pokoleniu mieszkańców stolicy Świętokrzyskiego, że Kielce to nie tylko miasto legionów, ale także westerplatczyków. Ma o tym przypominać także tablica, która pojawi się na jednej z kolumn przed wejściem do Wojewódzkiego Domu Kultury.