Grupa Azoty, największa w Polsce firma chemiczna i drugi co do wielkości producent nawozów sztucznych w Europie, wyda w tym roku na inwestycje około 1 miliarda 300 milionów złotych. Notowana na giełdzie Grupa Azoty zapowiada także rozwój Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” w Grzybowie, której jest właścicielem od 2013 roku.
Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty, mówi, że aktualnie prowadzone są badania dotyczące zasobności złoża siarki, a spółka ma zarezerwowane pieniądze na wykup gruntów w gminie Połaniec. Wojciech Wardacki dodaje, że eksploatacja nowego złoża jest bardzo ważna dla „Siarkopolu”, bo kopalnia w Osieku zostanie za kilka lat zamknięta.
– Rozwój „Siarkopolu” wymaga inwestycji w postaci kopalni, bo wydobycie siarki to główny przychód tej spółki. Wszelkie próby blokowania wydobycia z nowego złoża, nie mające podstaw merytorycznych, są działaniem na szkodę społeczności lokalnej, pracowników i wielu firm. „Siarkopolu” może nie być, jeżeli nie będzie nowej kopalni – mówi Wojciech Wardacki.
Prezes zarządu Grupy Azoty dodaje, że kopalnia w gminie Połaniec ma powstać do 2025 roku. Jej otwarcie nastąpi „płynnie” i będzie związane z ograniczaniem wydobycia w Osieku. Ponadto, jak mówi Wojciech Wardacki, rozbudowana ma zostać także kolejowa bazy logistyczna „Siarkopolu”.
– Nawiązaliśmy współpracę ze spółką PKP LHS, dzięki której wybudowany został wiadukt. Teraz chcemy budować bazę logistyczną, która będzie motorem napędowym dla Grupy Azoty i regionu, bo pozwoli na większe wykorzystanie linii kolejowej zwiększając w ten sposób możliwości transportowe – mówi Wojciech Wardacki.
„Siarkopol” rozpoczął działalność w 1966 roku. To największe przedsiębiorstwo na świecie prowadzące kopalniane wydobycie siarki. Zatrudnia obecnie 800 osób. W 2013 roku spółka została sprywatyzowana i przejęta przez Grupę Azoty, największą w Polsce firmę chemiczną i drugiego co do wielkości producenta nawozów sztucznych w Europie.