Za nami pierwszy dzień 43. Przeglądu Buskich Spotkań z Folklorem. W muszli koncertowej Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju zaprezentowało się ponad 30 twórców i wykonawców muzyki ludowej z regionu. To największa tego typu impreza w Świętokrzyskiem, ale i coroczny konkurs kapel, zespołów śpiewaczych czy solistów, którzy poprzez swoją twórczość krzewią kulturę ludową.
Wśród wykonawców swoją twórczość zaprezentował m.in. Zespół Śpiewaczy Drochowianie. Anna Skucińska informuje, że co roku biorą udział w wydarzeniu. Sukcesywnie też poszerzają swoje grono o coraz to młodsze osoby.
– Dla nas jest bardzo ważne kultywowanie tradycji. Myślę, że to spowodowało, że tak chętnie śpiewamy, chętnie uczestniczymy w tego typu imprezach. Pierwszy utwór, który wykonaliśmy to „Wieź, koniku wieź”, drugi „Wysoki las” – mówi Anna Skucińska.
Hubert Guza z działu dziedzictwa kulturowego Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach podkreśla, że w Busku prezentują się najlepsi z całego województwa.
– W dwudniowym przeglądzie weźmie udział ponad 60 podmiotów wykonawczych, które zostały wyłonione w trakcie rejonowych eliminacji spośród ponad 600 uczestników. Jest wyśmienita zabawa w buskim parku, który jest urokliwym miejscem i wybranym nieprzypadkowo. Tu każdy przychodzi, każdy ma szansę obejrzeć – tłumaczy Hubert Guza.
Zarówno mieszkańcy, jak i kuracjusze, którzy przysłuchiwali się występom, nie szczędzili braw. W rozmowie z Radiem Kielce podkreślali, że lubią taki typ muzyki, która przede wszystkim sprzyja dobrej zabawie.
Michał Stachurski, jeden z członków Rady Artystycznej konkursu finałowego zaznaczył, że finaliści prezentowali się na bardzo przyzwoitym poziomie. Jak dodaje, jury będzie miało twardy orzech do zgryzienia.
– Celem wydarzenia jest przede wszystkim zachowanie tradycji muzykowania, tańca, śpiewu ludowego. Ważne, aby te zespoły konfrontowały się między sobą, aby podpatrywały, jak to się robi w innych gminach w całym województwie – tłumaczy.
Podczas Buskich Spotkaniach z Folklorem swoje wyroby zaprezentowało w sobotę około stu osób w tym ludowi rękodzielnicy, koła gospodyń wiejskich oraz lokalne firmy, które specjalizują się w produkcji lokalnych produktów.
Drugi dzień przesłuchań już jutro od godziny od 11.00 do 17.00.
Przypomnijmy, że finaliści powalczą o nagrodę Grand Prix im. Piotra Gana dla najlepszej kapeli oraz nagrodę imienia Haliny Szelestowej dla najlepszego solisty lub zespołu śpiewaczego. Finał i uroczyste wręczenie nagród i koncert finalistów 43. Buskich Spotkań z Folklorem odbędzie się 16 czerwca w kieleckim Parku Miejskim.