Rodzina Radwanów na stałe zapisała się na kartach historii Ostrowca Świętokrzyskiego. Szczególnie Mieczysław Radwan profesor AGH w Krakowie, który miał niebagatelny wpływ na rozwój hutnictwa. W tym roku przypada 130. rocznica jego urodzin. W związku z tym Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. prof. Mieczysława Radwana zorganizowało sesję popularno-naukową przypominającą dzieje rodziny Radwanów i jej wpływ na rozwój miasta.
Jeden z prelegentów Andrzej Broda informuje, że Mieczysław Radwan był szefem działu technicznego w hucie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Działalność w Ostrowcu przypadła na najlepszy czas tej postaci. Był wybitnym konstruktorem. Od lat 30. XX wieku do dziś m.in. funkcjonuje wagon samowyładowczy, który wykonano według jego pomysłu. To było wprowadzenie zakładów ostrowieckich z XIX-wiecznego hutnictwa we współczesne, nowoczesne hutnictwo, które dało owoce dla gospodarki naszej i całego kraju – mówi Andrzej Broda.
Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego podkreśla, że rodzina Radwanów była wpływowa i mocno związana z przemysłem. Ojciec profesora Radwana pracował w cukrowni Częstocice, żona aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym, inni członkowie rodziny byli np. notariuszami, czy sędziami. Sam Mieczysław Radwan był także radnym miejskim, o czym mało osób wie.
W Ostrowcu Świętokrzyskim jedna z głównych ulic nosi imię Mieczysława Radwana, jest on również patronem Centrum Krajoznawczo-Historycznego oraz szlaku rowerowego.