Natychmiastowych prac remontowych wymagają okolice, jak i sam zbiornik wodny znajdujący się w odległości trzech kilometrów na południe od Parku Zdrojowego w Radzanowie.
Magdalena Konieczna-Różycka, radna Rady Miejskiej w Busku-Zdroju informuje, że konieczna jest modernizacja drogi wewnętrznej prowadzącej do kąpieliska. Niezbędne jest także oczyszczenie zbiornika wodnego wraz z przeprowadzeniem badań o zdatności wody do kąpieli. Nieuniknione jest też wykoszenie traw, zakup ławek i koszy na śmieci oraz zainstalowanie przenośnych toalet.
– Celem powstania obiektu było umożliwienie mieszkańcom kąpieli wodnych w okresie letnim. To była główna idea, która powinna być kontynuowana. Jeżeli któryś z mieszkańców będzie chciał skorzystać z tego kąpieliska, a wjeżdżając zepsuje sobie samochód to gmina będzie musiała mu zapłacić odszkodowanie za naprawę pojazdu – mówi Magdalena Konieczna-Różycka.
Marian Ragan, dyrektor Buskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a zarazem administrator zbiornika retencyjno-rekreacyjnego w Radzanowie informuje, że obecnie obiekt ten jest zbiornikiem wypoczynkowym jednak bez możliwości kąpieli. Dyrektor tłumaczy, że ciek, który zasila zbiornik ma około pięciu kilometrów i przechodzi przez trzy miejscowości: Skotnice Małe, Skotniki, Duże oraz Radzanów. Jak dodaje, ciek stanowi jednocześnie rów odwadniający zarówno drogę powiatową jak i drogi wiejskie. Odwadnia też posesje i pola. Stąd też obawy i zakaz kąpieli.
– Nikt nie jest w stanie zapewnić, że woda jest odpowiednia do kąpieli. Czy nieczystości, które wraz z wodą wpływają do naszego zbiornika nie będą zagrażały zdrowiu ludzi korzystających z niego. Dlatego od 2016 roku dzieci z terenu gminy Busko-Zdrój przez cały okres wakacji mogą korzystać bezpłatnie z buskiej pływalni – mówi dyrektor.
Jak zapewnił, 1 czerwca zostaną zainstalowane przenośne toalety. W ciągu kilku dni zostanie również uporządkowany teren wokół zalewu. Jednocześnie dyrektor poinformował, że kwestię drogi wewnętrznej poruszy na najbliższym spotkaniu z burmistrzem.
Jak z kolei informuje Michał Maroński, zastępca burmistrza Buska-Zdroju, gmina będzie zabiegała o pozyskanie środków na kompleksową rewitalizację obiektu. Jak zaznacza, przygotowanie kąpieliska, które spełni wymogi prawne jest dużym i kosztownym wyzwaniem.
– My jako gmina widzimy potrzebę rewitalizacji tego terenu. Jednak głównym problemem jest usytuowanie zbiornika, jak i tego cieku. Będziemy chcieli odmulić dno, poprawić jakość wody i uzupełnić plażę piaskiem – zaznacza zastępca burmistrza.
Obiekt powstał w 2010 roku za czasów ówczesnego burmistrza Piotra Wąsowicza. Dziś mogą z niego korzystać jedynie wędkarze.