Miejscy radni Nowej Słupi jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowali projekt doprecyzowania granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Ministerstwo Środowiska chce wymienić w nowym akcie prawnym wszystkie działki, które wchodzą w obszar parku i jego otuliny. Z kolei wyłączone będą tereny, które na przestrzeni lat utraciły swoje wartości przyrodnicze z powodu istnienia budynków i ciągów komunikacyjnych.
Dyrektor parku Jan Reklewski wyjaśnia, że chodzi m.in. o enklawę wokół zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu. To obszar około 5 hektarów, na których znajdują się budynki klasztoru, dawny szpitalik, rondo i polana, na której odprawiane są msze polowe – dodał Jan Reklewski.
– To obszar, w którym do tej pory występował konflikt regulacji prawnych, podczas gdy nie ma tam obiektów, które należałoby chronić. Przepisy wymagają jednak ustalania i uzgadniania wielu zamierzeń i operacji na terenie Parku Narodowego – wyjaśnia Jan Reklewski.
Jak przypomniał Andrzej Gąsior, burmistrz miasta i gminy Nowa Słupia, ojcowie oblaci od wielu lat zabiegali o doprecyzowanie granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
– Misjonarze oblaci od 200 lat są na tym terenie. Prawa własnościowe były dla nich niekorzystne, dlatego przez ostatnie kilka lat zabiegali o to, by mogli być gospodarzami na tym terenie. Podjęta dziś uchwała jest początkiem drogi odzyskania przez nich tych własności. Myślę, że jest to znakomita wiadomość – dodał Andrzej Gąsior.
Z opinii radnych zadowolony jest ojciec Marian Puchała, superior klasztoru.
– Myślę, że jest to historyczny moment. Klasztor znajdzie się w tych granicach, jak to było w czasach benedyktyńskich. Dotychczasowy podział nieruchomości był bardzo dziwny. Przebiegał przez klatki schodowe, przez postawione tymczasowo ścianki. Nie mieliśmy wystarczająco dużo miejsca dla pielgrzymów i dla ludzi, którzy chcieliby się zatrzymać w klasztorze na dłużej. Poza tym podział utrudniał nam codzienne funkcjonowanie, np. nie mieliśmy miejsca na organizowanie sympozjów czy konferencji naukowych. Nie mieliśmy także miejsca na przyjęcie gości w przypadku uroczystości odpustowych – wylicza ojciec Marian Puchała.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie gruntów Świętokrzyskiego Parku Narodowego ma zostać przyjęty w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.