Kolejne nagrody „Novator” zostały przyznane firmom z województwa świętokrzyskiego. Wyróżnienie otrzymali przedsiębiorstwa i osoby z regionu, które wdrażają nowoczesne produkty, usługi i stosują w swej działalności innowacyjne technologie.
Wyboru laureatów dokonała Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa współpracująca z Urzędem Patentowym, Krajową Izbą Gospodarczą oraz samorządem województwa świętokrzyskiego
Nagrodę w kategorii lider innowacyjności otrzymał profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. Wyróżnienie przyznano mu za znaczący dorobek w dziedzinie wdrażania i propagowania innowacyjnych rozwiązań w przemyśle. Jednak jak sam podkreśla wyróżnienie jest docenieniem wysiłku, jaki w ostatnim czasie podjęła Politechnika Świętokrzyska m.in. w zakresie współpracy z przemysłem oraz w szkoleniu osób.
– To przejawia się w różnego typu działaniach. Na uczelni prowadzony jest konkurs „student wynalazca”. Organizowane będą zawody łazików marsjańskich. W tym roku będziemy oddawać do użytku centrum naukowo-wdrożeniowe inteligentnych specjalizacji regionu świętokrzyskiego. Rozwijamy współpracę z Głównym Urzędem Miar, która jest instytucją o najwyższych kwalifikacjach światowych do innowacyjności. Bardzo się cieszę ze to zostało dostrzeżone – mówi rektor
W kategorii innowacyjna inwestycja wyróżnienie powędrowało między innymi do zakładów ZPUE Włoszczowa. Przyznano je za projekt Inteligentnej stacji transformatorowej z podziemnym magazynem energii
Stanisław Toborek, dyrektor firmy wyjaśnia, że niewielki budynek mieści nowoczesną aparaturę. Na dachu zainstalowano panele fotowoltaiczne, a kilkadziesiąt metrów dalej turbinę wiatrową. Energia jest akumulowana w podziemnym magazynie. Na parkingu zakładów mieści się także ładowarka do pojazdów elektrycznych – To odpowiedź na współczesne wyzwania energetyki – mówi dyrektor
– Stacja umożliwia magazynowanie energii między innymi dzięki odnawialnym źródłom energii. Z zapasów można korzystać w przypadku braku zasilania, spowodowanego np. awarią sieci – dodaje dyrektor. Podobne stacje mogą mieć zastosowanie miedzy innymi w centrach handlowych czy zakładach produkcyjnych.
Najmłodszym laureatem „Novatorów” został mgr inż. Mateusz Wrzochal Nagrodę przyznano mu za urządzenie do badania momentów oporowych łożysk stożkowych. Umożliwi ono opracowywanie nowych, znacząco ulepszonych i innowacyjnych konstrukcji łożysk.
NOVATOR 2018 – laureaci
• Innowacyjna inwestycja
– Celsium Sp. z o.o. Skarżysko-Kamienna
Projekt: Instalacja odzysku ciepła z procesów produkcyjnych drukarni Walstead w Starachowicach.
Innowacyjne rozwiązanie polega na odzyskiwaniu ciepła powstającego podczas pracy maszyn drukarskich, a następnie przesyłaniu go miejską siecią na potrzeby ogrzewania pomieszczeń i wody w Starachowicach. Wspólny projekt dostawcy energii i odbiorcy to nowy poziom działań proekologicznych, w Polsce ciągle rzadko spotykany.
– Jednostka Innowacyjno-Wdrożeniowa INWEX Sp. z o.o. Kielce
Projekt: Ekologiczny uwodniony dodatek do paliw gazowych, ciekłych i stałych.
Ekologiczny uwodniony katalizator dozowany zaledwie w ilości około pół kilograma na tonę paliwa daje zaskakująco duże efekty ekonomiczne i wspiera ochronę środowiska, między innymi zwiększa sprawność urządzeń energetycznych i zmniejsza emisję szkodliwych gazów. Rozwiązanie jest chronione dwoma patentami.
– ZPUE S.A. Włoszczowa
Projekt: SPS Inteligentna Stacja Transformatorowa z podziemnym magazynem energii.
Stacja umożliwia magazynowanie energii i z sieci dystrybucyjnej, i z odnawialnych źródeł energii. Stacja SPS to idealne rozwiązanie dla centrów handlowych, zakładów produkcyjnych, miejsc obsługi podróżnych przy autostradach. Idea funkcjonowania i algorytmy pracy zostały zaprojektowane przez ZPUE. Efektem jest zgłoszenie patentowe do Urzędu Patentowego RP.
• Współpraca nauka – przemysł
– Katedra Technologii Mechanicznej i Metrologii (WMiBM) Politechniki Świętokrzyskiej i Utech Technic Sp. z o.o. Kielce
Projekt: Utworzenie Centrum B+R w FŁT Kraśnik S.A.
Efektem współpracy naukowców i firmy są innowacyjne stanowiska badawcze łożysk tocznych. Podczas realizacji projektu zgłoszono już do ochrony patentowej pięć rozwiązań, a kolejne, w tym dotyczące rozwiązań opracowanych przez UTECH TECHNICS Sp. z o.o., są w przygotowaniu.
• Lider innowacyjności:
– prof. dr hab. inż. Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej
Za znaczący dorobek w dziedzinie wdrażania i propagowania innowacyjnych rozwiązań w przemyśle. Laureat jest autorem ponad 160 prac naukowych, był także kierownikiem i wykonawcą licznych projektów badawczych, w tym ukierunkowanych na wykorzystanie środków Unii Europejskiej, których efektami są prace badawczo-rozwojowe świadczone dla firm.
• Animator gospodarki:
– Gmina Staszów
Za tworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości oraz wkład w ożywienie gospodarcze Staszowa i regionu. Gmina Staszów buduje otoczenie przyjazne przedsiębiorcom. Służy temu dobrze przygotowana strategia działania, współpraca ze środowiskiem biznesowym i realne wsparcie dla tych, którzy chcą w Staszowie rozwijać swój biznes.
• Młody novator:
– mgr inż. Mateusz Wrzochal
Projekt: Urządzenie do badania momentów oporowych łożysk stożkowych z powiązanymi mechanizmami.
Laureat jest współautorem projektu zgłoszonego do Urzędu Patentowego RP jako wynalazek – to urządzenie do badania momentów oporowych łożysk stożkowych z powiązanymi mechanizmami. Umożliwi ono opracowywanie nowych, znacząco ulepszonych i innowacyjnych konstrukcji łożysk.
• Wyróżnienie specjalne – „Lider Optymalizacji”
– mgr inż. Szymon Derlatka dyrektor Zakładu Produkcji Pomocniczej spółki Polonez Plus
To wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wdrażania optymalizacji procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie oraz promowanie innowacyjności i kultury ciągłego doskonalenia. Na przełomie 2018 i 2019 roku firma Polonez Plus we współpracy z SIPH skutecznie wdrożyła procesy usprawniające oraz narzędzia Lean Manufacturing, co było możliwe dzięki mobilizującej i inspirującej postawie dyrektora Szymona Derlatki.
Podczas gali Novator 2018 wręczono także Certyfikaty Staropolskie – Rzetelny Przedsiębiorca, którymi Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa honoruje solidne firmy. Otrzymali je: Kancelaria Prawna Trzebiński i Partnerzy, Kopalnia Wapienia Morawica S.A., PHT Supon Sp. z o.o., TRAKT S.A., Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o. i Wyższa Szkoła Ekonomii, Nauk Medycznych i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego.