”Na drodze do wolności. Wybory 4 czerwca 1989 roku do Sejmu i Senatu” oraz „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” – to dwie nowe wystawy, które można oglądać w tym miesiącu w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.
Pierwsza ekspozycja przybliża wydarzenia związane z przełomowym rokiem 1989 w Polsce – sytuację społeczno-polityczną końca lat osiemdziesiątych XX w., przebieg obrad Okrągłego Stołu, wybory parlamentarne i ich skutki aż do utworzenia rządu Tadeusza Mazowieckiego we wrześniu 1989 roku – informuje Michał Zawisza z IPN.
Składają się na nią m.in. fotografie, dokumenty, plakaty i afisze wyborcze. Najobszerniejsza część wystawy ukazuje atmosferę i przebieg kampanii wyborczej, z perspektywy zarówno opozycyjno-solidarnościowej jak i koalicyjno-rządowej. Pokazano plakaty i ulotki z programami kandydatów zachęcające nieraz w satyryczny sposób do udziału w wyborach. Interesujące są także zdjęcia ze spotkań i wieców przedwyborczych oraz z dnia głosowania, ukazujące prace komitetów i udział Polaków w wyborach.
Z kolei kluczem do drugiej wystawy jest katalog podstawowych wartości będących filarami życia każdego człowieka. Z tekstów autorstwa Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły, często trudnych, wymagających, hermetycznych, wydobyto ich esencję. Wybrane cytaty pokazują podejście dwóch wielkich Polaków do podstawowych dla wszystkich pojęć i wartości. Są wskazówkami i przestrogami, jakie kardynał Wyszyński i Jan Paweł II pozostawili Polakom na czas wytyczania naszej dalszej historii już bez ich bezpośredniej pomocy.
Wystawa powstała w ubiegłym roku w 70. rocznicę objęcia prymasostwa przez ówczesnego biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego i 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Jest to wystawa wyjątkowa, ponieważ nie zawiera żadnych informacji biograficznych. Jest coś ciekawszego. To taki swoisty katalog wartości zawarty w cytatach – mówi Edyta Krężołek z IPN.
– Te cytaty są dla nas swego rodzaju drogowskazem w jaki sposób postępować, w jaki sposób żyć. Dotyczą one m.in. Polski, narodu polskiego, ojczyzny, Europy, spojrzenia na cierpienie i sumienie. Jest też opinia Jana Pawła II dlaczego upadł komunizm – dodała Edyta Krężołek.
Do 26 maja na Placu Wolności w Kielcach można też oglądać plenerową wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej zatytułowaną „Powstała, by żyć”.