W regionie trwają obchody związane z Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Wiele ważnych wydarzeń odbędzie się w ciągu najbliższych dni, poprzedzających setne urodziny tego pisarza związanego z ziemią świętokrzyską. Autor „Innego świata” urodził się 20 maja 1919 roku.
Już dzisiaj śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w regionie wyruszy wycieczka autokarowa, zorganizowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach. Wyprawa rozpocznie się przed Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, gdzie przed laty mieściło się gimnazjum męskie, do którego uczęszczał młody Gustaw. Zwieńczeniem wyprawy będzie „Wieczór u Herlinga”, w Starym Młynie w Suchedniowie, niegdyś należącym do rodziny pisarza. W spotkaniu weźmie udział jego córka Marta Herling. Niestety na czwartkowe wydarzenia nie ma już wolnych miejsc.
Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu będą poświęcone także spotkania zaplanowane na piątek, 17 maja, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. O godzinie 10.00 rozpocznie się wykład profesora Zdzisława Kudelskiego na temat – Gustaw Herling-Grudziński, a „Kultura paryska”. O godzinie 12.00 o edycji krytycznej „Dzieł zabranych” i nowych badaniach twórczości Herlinga-Grudzińskiego opowie profesor Włodzimierz Bolecki. O godzinie 17.00 z czytelnikami spotka się Marta Herling, a zwieńczeniem tego dnia będzie dyskusja z udziałem wymienionych już gości. Poprowadzi ją doktor Irena Furnal.
Organizatorzy zachęcają do udziału w piątkowych wydarzeniach. Wstęp wolny.
Dodatkowo w holu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej można zobaczyć pokonkursową wystawę prac uczniów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach na temat: „Gustaw Herling-Grudziński – 100-lecie urodzin”. Jak podkreśla Magdalena Helis-Rzepka ze Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach „Żeromszczacy”, działająca w Społecznym Komitecie Obchodów Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, program obchodów został tak ułożony, by spełniał wiele zadań, między innymi zwrócił uwagę na system wartości Grudzińskiego, na jego osobę, ale też przywołał pamięć i zainteresowanie o nim.
– W związku z tym, chcieliśmy dotrzeć do różnych grup osób i stworzyć taki program, w którym każdy znajdzie interesujące dla siebie informacje, na takim poziomie, na jakim są mu one potrzebne - wyjaśniła.
W związku z tym zaprasza w sobotę, 18 maja, o godzinie 18.00, do Sali Lustrzanej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach na przedstawienie „Pielgrzym. Zwierciadło zniewolenia wieku”, przygotowane przez grupę teatralną seniorów z Buska Zdroju pod kierownictwem Arkadiusza Szostaka. Wstęp wolny.
Wyjątkowy będzie także 20 maja, czyli dzień urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Warto wtedy przyjść do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Jak podkreśla Andrzej Dąbrowski, dyrektor tej instytucji, szczególnie zaprasza kolekcjonerów.
– Poczta Polska na nasz wniosek przygotowała specjalny stempel pocztowy, którym w dzień urodzin będzie stemplowana korespondencja pocztowa. Będą też okolicznościowe druki, w postaci kart specjalnie wydanych na ten jubileusz. Będzie można je nabyć i sygnować tym stemplem z wizerunkiem pisarza – wyjaśnia.
Datownik i kartka okolicznościowa zostały zaprojektowane przez artystę grafika Adama Kowalewskiego.
Również w poniedziałek, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, w godzinach od 11.00 do 14.00 odbędzie się głośne czytanie utworów Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Czytać będzie każdy chętny. Można przyjść z własną książką. Do dyspozycji czytających będzie także podręczna biblioteczka.
Spotkanie z Martą Herling dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wykłady dofinansowano ze środków Województwa Świętokrzyskiego.