Grunty, które zostały wykupione pod budowę lotniska w Obicach mają zostać w najbliższych dwóch, trzech latach uzbrojone, aby stały się atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi. O pomysłach na Obice dyskutowali przedstawiciele wszystkich klubów radnych, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” – Marcin Perz oraz Piotr Rogula, prezes spółki Port Lotniczy Kielce.
Wszyscy zgodnie mówili, że trzeba wykorzystać dobrą koniunkturę gospodarczą. Przewodniczący Rady Miasta – Kamil Suchański podkreśla, że to ogromna szansa dla Kielc i regionu świętokrzyskiego.
– Przez wiele lat byliśmy pomijani w inwestycjach centralnych i przez dużych inwestorów, więc czas to zmienić. Mamy coraz lepsze połączenie komunikacyjne. Niebawem przez całe województwo świętokrzyskie przejedziemy ekspresową „siódemką”. W niedalekiej przyszłości będzie dobre połączenie również do Krakowa. Dlatego korzystajmy z tej sytuacji i wykorzystujmy nasz potencjał – dodał Kamil Suchański.
Marcin Perz, prezes strefy ekonomicznej informuje, że od grudnia ubiegłego roku przeprowadzono kilka rozmów z potencjalnymi inwestorami, którzy mogliby zainwestować w Obicach.
– Padły propozycje inwestycji wartych kilkaset milionów. W dwóch przypadkach były to inwestycje na ponad miliard złotych. Zapytanie przedsiębiorców dotyczyło kiedy i za jakie pieniądze można byłoby kupić grunty. Rozmawialiśmy wcześniej również z władzami Kielc na temat kompleksowego przygotowania terenów pod działalność gospodarczą – dodał.
Marcin Perz podkreśla, że uzbrojenie terenu w Obicach to koszt kilkudziesięciu milionów złotych. Nie będzie już na ten cel pieniędzy unijnych, ale w sfinansowaniu projektu może pomóc np. Specjalna Strefa Ekonomiczna, czy Agencja Rozwoju Przemysłu. Zaznaczył, że to jest czysta korzyść dla miasta, ponieważ tereny o takim areale są w tej chwili najlepszymi w Polsce i jednym, z najlepszych w Unii Europejskiej.
Piotr Rogula prezes spółki Port Lotniczy Kielce, który tę funkcje pełni od lutego powiedział, że aby mówić o potencjale inwestycyjnym, najpierw trzeba rozwiązać kwestie związane z formą zakupu tych gruntów.
– Praktycznie zakończona została inwentaryzacja. Pozostaje kwestia stworzenia operatów szacunkowych – dodał Piotr Rogula.
Tereny w Obicach będą mogły zostać przeznaczone pod inwestycje, jeśli zostanie zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego. Ponadto, około 10 procent całości obszaru zostało wywłaszczone pod konkretny cel, czyli budowę lotniska. Obecnie trwają prace nad rozwiązaniem prawnym, które pozwoliłoby utrzymać cel wywłaszczenia.
Uczestnicy konferencji nie wykluczyli, że jeśli byłoby zainteresowanie to w Obicach mogłoby powstać niewielkie lotnisko obsługujące ruch biznesowy.