Wiele atrakcji czeka dzisiaj na zwiedzających podczas Nocy Muzeów w świętokrzyskich placówkach. To impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych.
Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo.
Zebraliśmy i przygotowaliśmy dla Państwa propozycje, proponowane przez instytucje z naszego regionu:
KIELCE:
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, ulica Kapitulna 2
godziny: 16-24
Pokonkursowa wystawa II Międzynarodowego Triennale Litografii LITHO-Kielce 2018/2019. Będzie to ostatnia okazja, aby zobaczyć wystawę prezentującą kunszt artystów z Europy, Azji, obu Ameryk i Australii. Wystawę tworzy 166 litografii 84 artystów z Polski, Słowacji, Czech, Bułgarii, Ukrainy, Estonii, Francji, Macedonii, Finlandii, Norwegii, Austrii, Niemiec, Holandii i Belgii, a także z Japonii, Chin, Argentyny, USA, Kanady i Australii. Jury, które wyselekcjonowało grafiki spośród 275 nadesłanych.
Instytut Pamięci Narodowej, Kielce, (al. Na Stadion 1)
godziny: 18-24
Tematyka tegorocznej edycji Nocy Muzeów nawiązywać będzie do przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zwiedzający będą mogli obejrzeć filmy dokumentalne, nieznane zdjęcia, czy też reprodukcję albumu fotograficznego obrazującego wydarzenia z tego okresu. Fotografie te zostały przekazane w dniu 8 maja 1969 r. przez Mieczysława Werensa, jako dowód rzeczowy w postępowaniu prowadzonym przez Okręgową Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach.
W podziemiach będzie można zobaczyć zaaranżowany pokój biura paszportowego i celę więzienną. Na terenie schronu zostaną zaprezentowane obwieszczenia i odezwy z okresu II wojny światowej oraz „Signal Extra”, czyli pogląd na powstanie warszawskie z perspektywy III Rzeszy. Dodatek ten był dołączony do 17 – go nr gazety „Signal” z 1944 roku. Prezentowany egzemplarz zawiera tekst niemieckiego podporucznika, zatytułowany „Warszawa. Jak to było w rzeczywistości”. Autor pokazał w nim głównie bezsens zrywu powstańczego, zdradę sojuszników, a przede wszystkim wyeksponował fakt nieudzielenia powstaniu pomocy przez Armię Czerwoną.
Ponadto goście będą mogli zwiedzić magazyn główny, w którym zaprezentowane zostaną dokumenty przechowywane w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. W pracowni reprograficznej zaś, będzie można przyjrzeć się z bliska urządzeniom wykorzystywanym w procesie digitalizacji. Dla zwiedzających udostępniona zostanie również wystawa Akcja AB, prezentująca ofiary nadzwyczajnej akcji pacyfikacyjnej przeprowadzonej przez hitlerowców wiosną i latem 1940 r. na obszarze Generalnego Gubernatorstwa.
Na gości czekać będą też inne atrakcje: pokaz filmów historycznych oraz prezentacja gier planszowych i puzzli edukacyjnych. W czasie trwania tegorocznej Nocy Muzeów będzie można zagrać w gry wydane przez IPN m.in.: Niepodległa, „Polak Mały”, „303”, ZnajZnak – Sport, ZnajZnak – Pamięć, „Pamięć ’39”, Miś Wojtek, „Awans – zostań marszałkiem Polski”. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych.
W godz. 19:00-19:30 archiwiści będą czytać komiks „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego”.
W punkcie informacyjnym wszyscy zainteresowani będą mogli pobrać formularze wniosków, materiały edukacyjne i broszury, a także uzyskać informacje na temat sposobu przekazywania dokumentów do zasobu archiwalnego IPN.
Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego (oddział Muzeum Narodowego w Kielcach), Kielce, ul. Jana Pawła II 5
godziny: 19-24
Zwiedzanie wystawy czasowej „Między słowem a obrazem. Sztuka ilustratorska w dziełach Żeromskiego”, która ukazuje bogate zbiory ilustracji, jakie wykonali do utworów Żeromskiego znani rysownicy i malarze.
Muzeum Dialogu Kultur (oddział Muzeum Narodowego w Kielcach), Kielce, Rynek 3
godziny: 19-24
– pokaz filmu „Anubumin” (reż. Zanny Begg, Oliver Ressler, Austria, Australia 2017, 18′), będącego w programie 17. edycji Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS, który odbędzie się w dniach 20–26.05.19 w Muzeum Dialogu Kultur, Rynek 3.
Uzależnione od międzynarodowej pomocy niewielkie wyspiarskie Nauru na Pacyfiku jest miejscem, w którym Australijczycy przetrzymują niechcianych gości. Film Resslera i Begg zawiera unikalne, zarejestrowane ukrytą kamerą nagrania z ośrodków, gdzie w nieludzkich warunkach przetrzymywani są azylanci. Zdjęciom towarzyszą wypowiedzi byłych pracowników – sygnalistów, opisujących tragiczną sytuację ludzi skazanych bezterminowo na pobyt w tropikalnym piekle;
– wystawa czasowa „Artur Ptak. Od alegorii do autorskiego znaku”. Temat prac prezentowanych na wystawie zakorzeniony jest w symbolice chrześcijaństwa postrzeganego przez pryzmat znaku i jego szeroko rozumianej dominacji w kulturze chrześcijańskiej oraz przestrzeni publicznej;
– wystawa czasowa „30/100_PL. 30 lat Wolności” – wystawa fotograficzna autorstwa Piotra Wójcika. Ekspozycja składa się z trzech części, z których każda ukazuje współczesny obraz Polski.
Muzeum Wsi Kieleckiej – Dworek Laszczyków, Kielce, ulica Jana Pawła II 6 oraz Park Etnograficzny w Tokarni
godziny: 20-23.30
Tej nocy, zainaugurowana zostanie nowa wystawa zatytułowana „Ludowe obrazy religijne w zbiorach Muzeum Wsi Kieleckiej”. Na ekspozycji znajdzie się ponad 90 obrazów religijnych i dewocjonaliów pochodzących ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej z XIX i początków XX wieku. Pokazane zostaną także techniki ich wykonywania: malowanie na papierze, gipsatury produkowane w manufakturach oraz oleodruki barwnych, seryjnie wytwarzanych wizerunków świętych w dziewiętnastowiecznych drukarniach.
Z okazji Nocy Muzeów na dziedzińcu Dworku Laszczyków uruchomione zostanie kino letnie – będzie można zobaczyć między innymi film „Muzeum Utracone”, „Ginące zawody”. Odbędzie się też spacer po Parku Etnograficznym w Tokarni.
Muzeum Zabawek i Zabawy, Kielce, plac Wolności 2
godziny: 20-24
Zwiedzanie bieżącej ekspozycji.
Muzeum Laurensa Hammonda (oddział Muzeum Zabawek i Zabawy), Kielce, ul. Kościuszki 13
godziny: 20-24
Zwiedzanie bieżącej ekspozycji.
Muzeum Historii Kielc, Kielce, ul. Leonarda 4
godziny: 20-24
Zwiedzanie bieżącej ekspozycji.
Ważnym elementem Nocy Muzeów jest film „Muzeum utracone”, udostępniany co roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Opowiada o zaginionych dziełach sztuki z polskich kolekcji muzealnych. Część z nich przepadła w wyniku grabieży wojennych, część mogła zostać zniszczona. Co roku poznajemy kolejną grupę dzieł, którą udało się odzyskać oraz przypominamy te, których losy wciąż pozostają nieznane. Tegoroczna, jubileuszowa, bo już 10. edycja przygotowana została pod tytułem „Pamięć jest kluczem”.
Wzgórze Zamkowe – Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej
godziny: 20-24
Zwiedzanie bieżącej ekspozycji.
Wzgórze Zamkowe – Instytut Dizajnu
od godziny 20
Noc wspomnień na temat pierwszej w Kielcach kawiarni Biruta.
Organizatorzy zachęcają: Jeśli bywaliście w Birucie i chcecie podzielić się z nami swoimi historiami zapraszamy na Noc Muzeów do Instytutu Dizajnu w Kielcach. Aby przywołać dawne lata spotkamy się przy makiecie kawiarni, która działała od lat 70 do 90-tych na rogu ulicy Kaczmarka (dawniej Nowotki). Postaramy się przypomnieć smaki, dźwięki i wnętrze. Przyprowadźcie rodziców, wujków, znajomych, którzy chodzili do Biruty, przynoście zdjęcia i wspomnienia. Zebrany materiał posłuży do stworzenia wystawy, która przybliży jej losy, pozwoli docenić wyjątkową modernistyczną bryłę i rolę, jaką pełniła na towarzyskiej mapie ówczesnych Kielc.
Ambasada Dizajnu, Kielce, ul. Wesoła 38
godziny: 18-24
Wystawa tkanin Joanny Rusi „Moduły, mozaiki, przeploty”, na której zaprezentowane zostaną trzy ostatnie kolekcje projektantki. Tytuł wystawy indywidualnej odnosi się do nazw serii tekstyliów a zarazem dużo mówi o podejściu projektantki do komponowania tkanin, które składają się z małych powtarzalnych elementów, mogą podlegać dekonstrukcji, zmianie, w zależności od upodobań i potrzeb klienta. Częstym zabiegiem stosowanym przez projektantkę jest bowiem nadawanie odbiorcy decydującej roli co do końcowego kształtu obiektu.
Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, aleja Na Stadion 1
godziny: 18-21
Noc Muzeów poświęcona tematyce II wojny światowej.
Tematyka tegorocznej edycji Nocy Muzeów nawiązywać będzie do przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zwiedzający będą mogli obejrzeć filmy dokumentalne, nieznane zdjęcia, czy też reprodukcję albumu fotograficznego obrazującego wydarzenia z tego okresu. Fotografie te zostały przekazane w dniu 8 maja 1969 r. przez Mieczysława Werensa, jako dowód rzeczowy w postępowaniu prowadzonym przez Okręgową Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach.
W podziemiach będzie można zobaczyć zaaranżowany pokój biura paszportowego i celę więzienną. Na terenie schronu zostaną zaprezentowane obwieszczenia i odezwy z okresu II wojny światowej oraz „Signal Extra”, czyli pogląd na powstanie warszawskie z perspektywy III Rzeszy. Dodatek ten był dołączony do 17-go nr gazety „Signal” z 1944 roku. Prezentowany egzemplarz zawiera tekst niemieckiego podporucznika, zatytułowany „Warszawa. Jak to było w rzeczywistości”. Autor pokazał w nim głównie bezsens zrywu powstańczego, zdradę sojuszników, a przede wszystkim wyeksponował fakt nieudzielenia powstaniu pomocy przez Armię Czerwoną.
Ponadto goście będą mogli zwiedzić magazyn główny, w którym zaprezentowane zostaną dokumenty przechowywane w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. W pracowni reprograficznej zaś, będzie można przyjrzeć się z bliska urządzeniom wykorzystywanym w procesie digitalizacji.
Dla zwiedzających udostępniona zostanie również wystawa „Akcja AB”, prezentująca ofiary nadzwyczajnej akcji pacyfikacyjnej przeprowadzonej przez hitlerowców wiosną i latem 1940 roku na obszarze Generalnego Gubernatorstwa.
Na gości czekać będą też inne atrakcje: pokaz filmów historycznych oraz prezentacja gier planszowych i puzzli edukacyjnych. W czasie trwania tegorocznej Nocy Muzeów będzie można zagrać w gry wydane przez IPN, między innymi: „Niepodległa”, „Polak Mały”, „303”, „ZnajZnak – Sport, ZnajZnak – Pamięć”, „Pamięć ’39”, „Miś Wojtek”, „Awans – zostań marszałkiem Polski”. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych.
W godzinach 19-19.30 archiwiści będą czytać komiks „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego”.
W punkcie informacyjnym wszyscy zainteresowani będą mogli pobrać formularze wniosków, materiały edukacyjne i broszury, a także uzyskać informacje na temat sposobu przekazywania dokumentów do zasobu archiwalnego IPN.
Instytut Kultury Spotkania i Dialogu, Kielce, ul. Planty 7
godziny: 19-23
Zwiedzanie wystawy stałej „Wspomnijcie na minione dni”, poświęconej ofiarom pogromu kieleckiego.
O godzinie 19 i 20.30 odbędą się projekcje filmu „Przy Planty 7/9”, opowiadającego o kieleckiej drodze do pojednania.
Galeria Sztuki Współczesnej „Winda”, Kielce, pl. Moniuszki 2B
godziny: 19 – 1.00
Zwiedzanie wystawy „Ato My 3”.
Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, ul. Podklasztorna 117
godziny: 18-24
Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach otworzy swoje sale, galerie zwiedzającym oraz zapewni moc atrakcji, w tym oprowadzania kuratorskie, warsztaty twórcze wprowadzające w tajniki sztuki, pokazy, prelekcje.
O każdej pełnej godzinie będzie możliwość zwiedzania Instytutu Sztuk Pięknych, w tym pracowni malarskich, rysunkowych, graficznych, rzeźbiarskich, studia fotograficznego, tekstyliów użytkowych, malarstwa ściennego i wielu innych. Wspólnie ze studentami, doktorantami i wykładowcami będzie można uczestniczyć w warsztatach tworzenia odlewów rzeźbiarskich, pracy z użyciem komputerowych technologii graficznych, sprawdzić do czego służy matryca graficzna, zobaczyć międzynarodową wystawę sztuki współczesnej artystów posługujących się językiem geometrii, dowiedzieć się w jaki sposób człowiek może zobaczyć dźwięk i usłyszeć kolor.
Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego, Kielce, ul. Olszewskiego 6
godziny: 19, 20 lub 21.
Czas zwiedzania wynosi 45 minut. Wstęp jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest wcześniejsza rezerwacja: rezerwacjeecn@technopark.kielce.pl
Zwiedzanie wystawy „Energia”.
Organizatorzy zachęcają: wybierz się w podróż do świata energii, w którym zobaczysz wyładowania atmosferyczne, stoczysz wyścigi z prądem, uruchomisz ważący ponad 750 kg kołowrót (i to tylko siłą własnych mięśni!), a włosy staną Ci dęba… Energetyczne Centrum Nauki KPT to miejsce w Kielcach, dedykowane wszystkim chętnym zgłębienia nauki. Na ekspozycji znajduje się 28 interaktywnych urządzeń do samodzielnego eksperymentowania, które wpisane są w ścieżkę tematyczną podzieloną na trzy strefy: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek”.
Centrum Geoedukacji w Kielcach, ul. Daleszycka 21
godziny: 19-23
Centrum Geoedukacji zaprasza na „GEO-NOC Kamieni Moc”. W czasie wizyty w placówce będzie można wziąć udział w warsztatach wykonywania biżuterii, posłuchać specjalisty od „kamieni z nieba” czyli meteorytów oraz obejrzeć film popularnonaukowy.
Program Nocy Muzeów w Centrum Geoedukacji:
– 19.00-20.00 oraz 21.00-21.30 – „Piękno zaklęte w kamieniu” – warsztaty z wykonywania biżuterii;
– 20.00-21.00 – „Kamienie z nieba” – prelekcja popularnonaukowa Krzysztofa Sochy;
– 21.30-23.00 – „We wnętrzu Ziemi” – projekcja filmu popularnonaukowego.
Sąd Okręgowy w Kielcach, ul. Seminaryjska 12a
Sąd Okręgowy w Kielcach po raz trzeci weźmie udział w obchodach „Nocy Muzeów”. Na uczestników czeka wiele atrakcji, między innymi zwiedzanie budynku Sądu Okręgowego w Kielcach przy ulicy Seminaryjskiej 12a oraz pokoju dla konwojowanych (tzw. „dołek”). Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę prac artystycznych uczniów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach oraz strojów urzędowych sędziego, prawników z korporacji prawniczych, a także strojów osadzonych w Areszcie Śledczym. Nadto, zwiedzającym zostanie zaprezentowana wystawa archiwalnych zbiorów bibliotecznych, materiałów historycznych i kronika sądu.
Dużą atrakcją dla zwiedzających będzie możliwość wzięcia udziału w symulowanych rozprawach karnych, które odbędą się w godzinach: 19.00, 20.00, 21.00 i w rozprawach cywilnych, realizowanych w godzinach: 18.30, 19.30, 20.30.
Przewidziane są prezentacje biegłych sądowych z listy Prezesa Sądu Okręgowego w Kielcach pod tytułem: „Medycyna sądowa i rekonstrukcja wypadków drogowych” oraz wykład Funkcjonariusza Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach na temat „Odpowiedzialność nieletnich i szeroko pojęte bezpieczeństwo – cyberzagrożenia, substancje psychoaktywne, dopalacze”.
Dodatkowo zwiedzający będą mogli zobaczyć prezentację nowych technik informatycznych stosowanych w sądzie oraz wziąć udział w konkursie z nagrodami „Mistrz klawiatury – przyszły protokolant sądowy”. Na najmłodszych czeka Kącik z pieczątkami i konkursami.
Muzeaika 2019 – „Ukryta różnorodność”
Kieleckie muzea na sobotni wieczór, 18 maja, przygotowały dla kielczan oraz turystów zwiedzanie połączone z grą „Ukryta różnorodność”.
Kielecka Muzeaika to gra przygotowana wspólnie przez Muzeum Narodowe, Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Historii Kielc, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach.
Zarówno nocne zwiedzanie, jak i gry muzealne, od kilku lat cieszą się dużą popularnością, wśród gości; jest wiele osób, które mają pełne prawo uważać się za znawców kieleckich muzeów. W tym roku w trakcie gry muzealnicy chcą zaprezentować różnorodność swojej oferty, dlatego tematem zabawy będą eksponaty, które nie są oczywiste w muzeach i galerii sztuki. Wśród zagadek nie zabraknie pytań na spostrzegawczość i logiczne myślenie.
Uczestnicy gry będą mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania konkursowe umieszczone na karcie gry, która będzie dostępna od godziny 20.00 w siedzibach organizatorów i na ich stronach internetowych. By wziąć udział w konkursie należy odwiedzić wszystkie wskazane placówki. Zabawa będzie trwała od godziny 20.00 do 23.30. Należy pamiętać, by wypełnioną kartę zostawić w jednym z muzeów przed godziną 23.30. Dla uczestników konkursu, którzy najlepiej odpowiedzą na pytania, muzea przygotowały nagrody i dyplomy. Ogłoszenie wyników odbędzie się 19 maja, o godzinie 16.00 w Muzeum Dialogu Kultur – oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach (Rynek 3).
Kieleckie instytucje kultury zorganizowały Muzeaikę po raz pierwszy w 2011 roku. Gra odbywa się co roku w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, która jest związana z obchodzonym 18 maja Międzynarodowym Dniem Muzealnika.
Muzeum Skarbów Neptuna w Kielcach, ulica Wspólna 5
godziny: 10-24
Możliwość zobaczenia aktualnej ekspozycji przedmiotów związanych z morzem.
POWIAT BUSKI:
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy zaprasza na zwiedzanie Pawilonu Archeologicznego z pozostałościami XI-wiecznego kościoła, Podziemi Bazyliki z pozostałościami dwóch kościołów romańskich, kolejno z XII i XIII w. oraz Domu Długosza z XV w.
Wiele niespodzianek czeka na osoby, które pojawią się w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie.
W godzinach 19.00-20.00 oraz 20.00 – 21.00 odbędą się karmelowe warsztaty – jak bez użycia maszyn – stworzyć lizaki i cukierki.
Od 20.00 do 20.30 – mini recital fortepianowy “Od Bacha do Hansa Zimmera” w wykonaniu Adriana Wolańskiego. Wspaniałe dźwięki klasycznych koncertów, przeplatać się będą z ukochanymi przez publiczność standardami wielkiej współczesnej muzyki filmowej.
Od 20.30 do 21.00 – koncert “Barwy muzyki filmowej” w wykonaniu młodzieżowej sekcji wokalnej Europejskiego Centrum Bajki.
Pomiędzy 22.15 a 22.40 wystąpi zespół “18 +” z koncertem: “Klasycznie wieczorową porą”. A jeszcze później od 22:40 do 23.00 – zapraszamy na mini recital wokalistki Joanny Szir.
Wstęp wolny.
Zwiedzanie “Bajkowego Świata” w godz. 19.30-23.00.
Zainteresowani zwiedzaniem wystawy „Bajkowy Świat” muszą wcześniej zarezerwować wizytę pod nr tel. 41 376 50 79.
Na Noc Muzeów zaprasza również Olejarnia Zagłoby w Mikułowicach koła Buska-Zdroju. W ramach wydarzenia organizatorzy przygotowali tzw. „Nocne bicie Oleum”. Jak informuje Mariusz Roszkowski – właściciel olejarni będzie to wieczorowy pokaz tłoczenia oleju na „historycznej” linii, której ozdobą jest prasa tłokowa sprzed 150 lat. Start godzina 21.00
POWIAT JĘDRZEJOWSKI:
W Europejską Noc Muzeów włączyło się Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie To okazja, aby bezpłatnie zobaczyć placówkę w sposób inny, niż zwykle. W tym roku przygotowano liczne atrakcje:
1. Nocne zwiedzanie kolekcji zegarów słonecznych i zabytkowych apartamentów w dawnej aptece. Będzie można również wyjść na taras, na co dzień nie udostępniany zwiedzającym. W godz. 19:30-23:00, bez rezerwacji
2. „Dobranocka z Muzeum”, czyli spotkanie z różnymi ciekawymi przedmiotami z dawnych czasów. Wszystko będzie można zobaczyć z bliska, a nawet dotknąć. Godz. 19:45, sala Kameralna; bez rezerwacji
3. „Magiczny świat masek i fascynerek”, czyli warsztaty, podczas których każdy chętny będzie mógł wykonać swoją maskę inspirowaną znakiem zodiaku. A czym są fascynerki? Dowiedzieć się tego będzie można na zajęciach. Warsztaty dla dzieci przygotowała Jędrzejowska Galeria na Szlaku. Godzina 20:15 – Ogród Czasu (w razie niepogody pawilon wystawowy); bez rezerwacji
4. „Odkupione, znalezione, ocalone” – Muzeum im. Przypkowskich, to nie tylko zegary słoneczne i dawne mieszkanie dr. Feliksa Przypkowskiego. To także wiele fascynujących i pięknych zabytkowych przedmiotów najróżniejszego pochodzenia, pozyskanych do zbiorów nieraz w sensacyjnych okolicznościach i w ten sposób uratowanych przed zniszczeniem. Niektóre z nich dopiero w Muzeum odkrywały swoje tajemnice. O tym wszystkim opowie dawny dyrektor Muzeum Piotr Maciej Przypkowski. Godz. 21:00, Salonik Malinowy; bez rezerwacji
5. „Nocne metamorfozy” – Starożytne sentencje, ludowe przysłowia, horoskopy, Namiot Kabały, muzyczne impresje, wesoły korowód przez nocny Ogród Czasu. Na wspólną zabawę dla wszystkich zaprasza Jędrzejowska Galeria na Szlaku. Godz. 21:30 – Ogród Czasu (w razie niepogody pawilon wystawowy); bez rezerwacji
6. „Kawiarnia przy Muzeum” w zabytkowej piwnicy pod Pawilonem Wystawowym. Zaprasza Jędrzejowska Galeria na Szlaku, w godz. 19:30-00:00
7. Ogród Czasu Nocą – okazja, by zobaczyć Ogród Czasu w nocnej odsłonie, oświetlony kolorowymi lampkami, z towarzyszeniem nastrojowej muzyki i poczuć jego niepowtarzalną atmosferę. Ogród będzie czynny w godz. 19:30-00:00.
W Europejską Noc Muzeów swoje podwoje otworzy także jędrzejowskie Archiopactwo. O 20.30 ojciec Jakub Zawadzki zabierze dzieci w podróż po tajemnicach i skarbach klasztoru. Natomiast od godziny 22.00 osoby dorosłe będą mogły zobaczyć klasztorne wnętrza. Wnętrza najstarszego cysterskiego opactwa pokaże ojciec dr Jan Strumiłowski.
W akcję włączyła się także Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa. W ramach Nocy Muzeów od godziny 19.00 obejrzeć będzie można parowóz Px48, zbiory tworzącej się izby pamięci, przejechać się drezyną rowerową oraz zobaczyć gadżety z dawnych lat i samochody. Ponadto Stacja Kuźnia zaprasza na pokazy kucia i zmierzenie się osobiście z żelazem.
POWIAT KIELECKI:
Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Podzamcze 45 (gmina Chęciny)
godziny: 17-22
W programie warsztaty naukowe, które pracownicy Centrum przygotowali wspólnie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego.
Po godzinie 21.00, tradycyjnie, jak co roku, noc rozświetli pokaz laserów przestrzennych oraz widowisko led zsynchronizowane z muzyką.
Lista bezpłatnych warsztatów w ramach Nocy Muzeów (nie obowiązuje rezerwacja, we wszystkich zajęciach bierze udział pierwszych 18 osób):
17.30, 18.30, 19.30, 20.30 „Świetlne eksperymenty” – lab. Niebieskie
17.30, 18.30, 19.30, 20.30 „Skrzydełko czy nóżka?” – lab. QR
17.00 – 21.00 (co 20 minut) „Domowe laboratorium chemiczne” – lab. żółte. Zajęcia przygotowane przez Instytut chemii UJK.
„Świet(L)ne eksperymenty”
Zajęcia o charakterze doświadczalnym ukazujące rolę światła w przyrodzie. Uczestnicy zajęć, będą mogli poznać różne przyczyny świecenia ciał stałych, cieczy i gazów z uwzględnieniem procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych, na przykładzie wybranych zjawisk przyrodniczych. Szczególnie ciekawym zjawiskiem, omawianym na zajęciach będzie luminescencja, polegająca na emisji światła widzialnego. Dzieciaki samodzielnie stworzą ciecze o właściwościach luminescencyjnych, wykorzystując do tego tusze z wkładów do zakreślaczy, skrobię, tonic czy wodę i lampę UV.
„Skrzydełko czy nóżka?”
Żyje na świecie pewna grupa zwierząt, które stanowią najliczniejszą gromadę poznaną jak dotąd. Choć są tak maleńkie i czasami dziwaczne, to często też bywają bardzo przydatne. Niektórzy je lubią inni się ich boją, fakt jest niestety taki, że czasem coś zbroją. Jedne są piękne i wzbudzają uznanie, inne wręcz przeciwnie, niemiłe doznanie. Podbiły już wszystkie środowiska: lądy, wody, powietrze, a nawet podziemne mrowiska. Podsumowując to wszystko, stwierdzić wypada, że uczestnicy warsztatów pod lupę wezmą owada… Poznają przy tym ogólną budowę tych stworzeń, analizując równocześnie ich poszczególne narządy zewnętrzne w świetle mikroskopu optycznego. Dowiedzą się również, które owady są pożyteczne, a które określić należy mianem szkodników. A także uzyskają odpowiedzi na wiele pytań, m.in.: Czy robaki i owady to tak naprawdę te same zwierzęta? Czy pająka również możemy zaliczyć do tej grupy? Czy trzmiela należy się bać? Jak odróżnić osę od pszczoły? Dlaczego, i w jaki sposób należy troszczyć się o niektóre owady?
„Domowe laboratorium chemiczne”
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów swoje drzwi otworzy po raz kolejny Instytut Chemii UJK. Celem wydarzenia jest popularyzacja nauk chemicznych poprzez zabawę.
W ramach warsztatów „Domowe Laboratorium Chemiczne” będzie można przygotować naturalne kosmetyki w postaci mydełek i kul do kąpieli, a wytworzone produkty zabrać ze sobą. Uczestnicy dowiedzą się także, jak przy pomocy „kuchennego alarmu” rozpoznać odczyn produktów spożywczych i stwierdzić czy są zdrowe. Natomiast z najmłodszymi będziemy przygotowywać „kuchenną piaskownicę”, a jednocześnie poznawać zjawiska jakie wykorzystują rzeczy codziennego użytku. Zabawy „w domowym laboratorium” to dobry sposób na deszczowe dni.
Synagoga w Chmielniku, ul. Wspólna 14
Godziny: 20-23
Zwiedzanie ośrodka.
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (oddział Muzeum Narodowego w Kielcach)
godziny: 19-24
Oprócz nocnego zwiedzania dawnego mieszkania pisarza, będzie można obejrzeć najnowszą wystawę czasową „American Dream. Pierwsza wielka podróż Henryka Sienkiewicza”. Celem wystawy jest pokazanie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej przez pryzmat miejsc, które pisarz odwiedził podczas trwającej dwa lata wyprawy. Narrację ekspozycji tworzą fragmenty listów dotyczące miast, ludzi oraz amerykańskiej przyrody.
Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi
godziny: 18 – początek, a zakończenie koło 22-23
Organizatorzy piszą: ognisko z kiełbaskami, rozbicie pieca dymarkowego, prelekcje, prezentacje to tylko część przygotowanych atrakcji.
POWIAT KONECKI:
STARA FABRYKA ŻELAZA
Noc Muzeów upłynie pod hasłem poszukiwania pracowników.
Maleniecka fabryka żelaza (1782 A.D.), najnowocześniejszy i najstarszy zakład hutniczo-górniczy w Królestwie Polskim, w związku z produkcją m.in. mis stalowych dekoracyjnych, gwoździ żelaznych w różnych rozmiarach, kul karabinowych ołowianych, karabinów i armat, zaprasza chętnych do przyuczenia w zawodach: kowal-płatnerz, rusznikarz-puszkarz, a także powroźnik i krawcowa w trakcie wydarzenia „NOC MUZEÓW 18 MAJA 2019”.
Plan robót w fabryce: 18 maja 2019 r. (sobota)
18.00-19.00
Przyuczenie kandydatów do pracy: tradycje metalurgiczne Zagłębia Staropolskiego: projekcie filmów dokumentalnych „Maleniec: staropolski ośrodek metalurgiczny”, „Dolina Czarnej”, wystawy i prezentacje edukacyjne.
19.00-20.00
Ogląd miejsca pracy – maleniecka fabryka żelaza: zwiedzanie zabytkowego zespołu zakładu przemysłowego w Maleńcu z przewodnikiem (największe, drewniane koło wodne w Polsce, najdłuższy wał transmisyjny w kraju, stare urządzenia i maszyny produkcyjne)
20.00-22.00
Praca w starej fabryce żelaza-warsztaty edukacyjne:
wykonywanie mis stalowych i mosiężnych dekoracyjnych, galanterii żelaznej i gwoździ w różnych rozmiarach, odlewanie ołowianej amunicji karabinowej, budowa armaty czarnoprochowej, zaplatanie sznurów, nauka haftowania.
POWIAT OSTROWIECKI:
Muzeum Historyczno-Archeologiczne – rezerwat Krzemionki, Sudół 135a
O godzinie 19:00 rozpocznie się wernisaż wystawy „Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888-1971)”. Bohater ekspozycji to polski prozaik, eseista, filozof i tłumacz. Miłośnik i znawca kultury Huculszczyzny i Pokucia, a także myśli i sztuki starożytnej Grecji. W swojej twórczości udowadniał, że mądrość karpackich górali nie odbiega od mądrości greckich klasyków. Dziełem życia pisarza jest cykl książek „Na wysokiej połoninie”. Wernisaż uświetni wykład „O pisarstwie Stanisława Vincenza” oraz projekcja filmu dokumentalnego „Śladami Vincenza”. Tuż po pokazie filmu, około godz. 21:00, odbędzie się nocne zwiedzanie trasy podziemnej.
Na podróż przez świat neolitycznych górników obowiązuje wcześniejsza rezerwacja: promocja@krzemionki.info lub 41 330 45 50. Liczba wejść ograniczona. Na zwiedzanie należy zabrać ze sobą latarkę.
POWIAT OPATOWSKI:
Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie 18 maja oferuje bezpłatne zwiedzanie. Organizatorzy zapewniają, że szykują moc atrakcji dla zwiedzających. Bezpłatnie opatowskie podziemia można będzie zwiedzić między 19:00 a 23:00. Tegoroczna edycja nosi nazwę „Nocy Geodetów”. Na zwiedzających czekają inne atrakcje, m.in. będą dostępne mapy geodezyjne, a także przyrządy do konstruowania map. Pojawi się także akcent historyczny, związany z 75. rocznicą bitwy o Monte Cassino. Turyści obejrzą oryginalny mundur, w którym walczył Kazimierz Pracz, jeden z uczestników tego wydarzenia.
Możliwość nocnego zwiedzania proponują także dwie świętokrzyskie winnice: Terra z Malic Kościelnych koło Opatowa, oraz Winnica Sandomierska koło Sandomierza. Bezpłatne zwiedzanie winnic od godziny 18:00 do 22:00.
POWIAT SANDOMIERSKI:
Dom Katolicki ul. Mariacka godz. 17.00
Otwarcie wystawy pt. „Wspomnienie obecności św. Jana Pawła II w Sandomierzu w dniu 12 czerwca 1999 roku”. Wystawa przygotowana przez Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu i Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.
Muzeum Diecezjalne – czynne 18.00-23.00
Ekspozycja stała z cennymi zbiorami zgromadzonymi we wnętrzach gotyckiego Domu Długosza. Ekspozycja czasowa w podziemiach Domu Długosza: Jubileuszowa wystawa: „200 lat diecezji sandomierskiej. Ludzie, wydarzenia, miejsca, pamiątki wspomnienia”. Wśród prezentowanych zabytków m.in. rękopis pieśni Bogurodzica z XV w. i Dialog o Zbigniewie Oleśnickim, rękopis z XV w., którego autorstwo jest przypisywane Janowi Długoszowi.
Muzeum Okręgowe – czynne 18.00-24.00
nowe wystawy:
– Stanisław Ryszard Kortyka – Trwanie. Obrazy pięciu dekad
– Rwanda – 25 lat pokoju. Wystawa fotografii Karoliny Werens. Spotkanie z autorką wystawy i misjonarzemz Rwandy ks. Leszkiem Czeluśniakiem.
– Piękne Małpy Europy. Przestroga artysty.
– Wystawa jednego obiektu – Jerzy Jełowiecki Zdobywanie Sandomierza.
– Najstarsze pieczęcie sandomierskie – warsztaty wykonywania odcisków pieczętnych z możliwością ich zakupu, prezentacja ekslibrisów pochodzących ze zbiorów muzeum.
– muzeum od kuchni – możliwość zwiedzenia pracowni konserwatorskiej połączona z warsztatami wycinania papieru w technice Silhouette, bezpłatne konsultacje konserwatorskie.
– Poszukiwanie zamkowego skarbu – questing dla dzieci.
– Oprowadzanie kuratorskie po wystawach stałych.
Biuro Wystaw Artystycznych – czynne 18.00-22.30
Wystawa malarstwa Oksany Kulczyckiej.
Miejska Biblioteka Publiczna
Godz. 16.30-19.00 – Literacki wehikuł czasu- znani sandomierzanie czytają książki z dzieciństwa i młodości – sala konferencyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Godz. 16.30-18.00 – Tajemnice piramid – zabawa dla dzieci.
Oddział Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Sandomierzu – czynne 18.00-21.00
– Wystawa malarstwa – Stanisław Prauss – Piewca ziemi kieleckiej.
Galeria Otwarta – czynna do 23.00
Biżuteria czołówki polskich projektantów, 60 nazwisk, kilkaset prac. W trakcie Nocy Muzeów część prac przeceniona będzie o 10%.
Galeria Rękodzieła Polskiego „Trzos” – czynna do 23.00
Obrazy, akwarele, płótna, polskie pamiątki, prezenty artystyczne
Klasztor oo. Dominikanów
Kościół św. Jakuba – oprowadzanie po kościele 19.00-21.40
Winnica św. Jakuba – bezpłatne oprowadzanie grup w godzinach:
11:00, 12:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00 i 18:00. Dla chętnych degustacja wina po zakończeniu zwiedzania winnicy w promocyjnej cenie.
Sandomierskie Centrum Kultury
– koncert Wojciech Karolak Trio. Dzieciniec Zamkowy godz. 21.00, wstęp wolny.
POWIAT SKARŻYSKI:
Noc Muzeów w Muzeum im. Orła Białego rozpocznie się i zakończy wystrzałem armatnim. Od 18 do 20 będzie można ogladać pojazdy stowarzyszenia motoryzacyjnego CK Riders Kielce. O 19 rozpocznie się koncert Patrycji Zarychty. Będzie można także zrobić sobie pamiątkowe fotografie w samochodzie GAZ-67, zwanym gazikiem lub Czapajewem
Przez cały czas trwał będzie przedpremierowy pokaz wystawy „II wojna światowa na Kielecczyźnie” z Muzeum Wsi Kieleckiej.
POWIAT STARACHOWICKI:
Noc Muzeów w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach rozpocznie się o godzinie 18. Tegoroczne hasło to „W kliszy zaklęte”. Będzie to pokaz filmów archiwalnych ukazujące życie Fabryki Samochodów Ciężarowych STAR oraz miasto Starachowice.
Program:
18:00 rozpoczęcie tradycyjnym hymnem „Nocy Muzeów”
18:15 seans filmowy (Kino kotłownia)
19:15 zwiedzanie z przewodnikiem
21:30 seans filmowy (Kino kotłownia)
22:30 nocne zwiedzanie z przewodnikiem
Od godziny 18.15 czynne będą wszystkie ekspozycje muzealne:
– Wystawa Paleontologiczna
– Wystawa Samochodów Ciężarowych STAR
– Maszyna Parowa
– Wieża ciśnień: wystawy stałe: „Region Żelaza”, ”Nim zasypano ostatni szyb”, wystawy czasowe: malarstwo Moniki Łesyszak „Powrót do korzeni”, fotograficzna Piotra Skrzypka „Przyroda i Technika”
– Filtry Theissena: wystawa stała „Od Wierzbnika do Starachowic. Historia miasta nad Kamienną”
– Hala Lejnicza: z archiwum Muzeum
W Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem w gminie Mirzec w ramach Nocy Muzeów odbędzie się kolejne „Spotkanie z Niezwykłymi Ludźmi”. W programie spotkanie z Jackiem Rafalskim, nauczycielem, który opowie o ciekawostkach związanych z dziewiętnastowieczną historią gminy Mirzec, kiermasz majowy oraz kawiarenka i niespodzianki.
Spotkanie przygotował również Stanisław Jaruszewicz, który w Marcinkowie w zabytkowej zagrodzie gromadzi pamiątki związane z wsią świętokrzyską.
POWIAT WŁOSZCZOWSKI:
Noc Muzeów zostanie zorganizowana jedynie w Muzeum Wsi Włoszczowskiej prowadzonym przez Halinę i Sławomira Krzysztofików. Aby zwiedzać placówkę w nocy z piątku na sobotę 17/18 maja należy wcześniej ustalić wizytę z właścicielem pod numerem: 608-445-979. W Muzeum zgromadzono tradycyjne sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia i maszyny rolnicze, przybory rzemieślnicze, wytwory rękodzieła ludowego.
Pozostałe jednostki na terenie powiatu włoszczowskiego nie planują udostępniania swoich zbiorów w ramach Nocy w Muzeum, natomiast zapraszają zwiedzających w godzinach pracy jednostek (Izba Regionalna Ziemi Włoszczowskiej – w godzinach 9-16 oraz Centrum Edukacji i Kultury imienia Stefana Czarnieckiego w Czarny – w godzinach pracy Szkoły Podstawowej w Czarncy).