W województwie świętokrzyskim systematycznie spada liczba osób korzystających z pomocy społecznej. Porównując rok 2015 do 2018, spadek ten wyniósł ponad 20 tysięcy osób, co oznacza, że odczuło go prawie 10 tysięcy rodzin.
Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski twierdzi, że wpływ na to mają rządowe programy, takie jak „Rodzina 500 plus” i wyprawka szkolna.
– Te programy rządowe skierowane są do polskich rodzin, do polskich dzieci. Zarówno „Rodzina 500 plus”, jak i „Dobry start” powodują, że zmniejsza się ubóstwo. Obserwujemy również, że coraz więcej rodzin wyjeżdża na weekendowy wypoczynek, a w wakacje, czy ferie na wczasy – mówi Agata Wojtyszek.
Krzysztof Gąsior, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji podkreśla, że wsparcie finansowe polskich rodzin spowodowało również, że rodzice więcej czasu mogą poświęcić swoim dzieciom.
– To z pewnością będzie oddziaływać korzystnie na dzieci. Oczywiście są sceptycy programów prospołecznych, którzy uważają, że otrzymane od rządu pieniądze przeznaczone zostaną np. na alkohol. Natomiast my, jako gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych nie zauważamy wzrostu zgłoszeń dotyczących nadużywania używek – dodaje Krzysztof Gąsior.
Grażyna Pisarczyk z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach przyznaje, że ubóstwo będzie bardzo trudno całkowicie wyeliminować. Jednak, jak dodaje, z pewnością rządowe wsparcie finansowe stawia w lepszej sytuacji np. kobiety, które chcą z dziećmi wyprowadzić się od męża, znęcającego się nad rodziną.
Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości przypomina, że od lipca program „Rodzina 500 plus” obejmie już wszystkie polskie dzieci.
– Trzy lata temu możliwości budżetowe pozwalały nam na wsparcie drugiego i każdego kolejnego dziecka oraz pierwszego tam, gdzie sytuacja rodzinna była na tyle słaba, że trzeba było również to dziecko wesprzeć świadczeniem. Natomiast od lipca tego roku zaplanowaliśmy, że wsparcie w ramach programu „Rodzina 500 plus” otrzyma każde polskie dziecko do 18 roku życia, bez względu na jego sytuację materialną. Te rozwiązania zostały przyjęte już przez polski parlament – dodał Krzysztof Słoń.
O sytuacji polskich rodzin dyskutują specjaliści podczas Świętokrzyskich Dni Profilaktyki, które rozpoczęły się dziś w Kielcach.