Czy jako Polacy wszyscy mówimy tym samym językiem? Tak, ale w zależności od tego kto się nim posługuje, używany język może się znacząco różnić. Dziś w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego odbyła się konferencja naukowa poświęcona właśnie różnorodności języka. Jej organizatorami byli między innymi studenci i doktoranci Instytutu Filologii Polskiej UJK.
Jak mówi Aleksandra Kasprzyk, doktorantka z UJK, uczelnia ma już długą tradycję związaną z badaniami i debatami o języku.
– Jest to już czwarta edycja konferencji „Język jako świadectwo kultury. Język. Kultura. Społeczeństwo.” Można powiedzieć, że konferencja jest już tradycją uczelnianą. Z językiem mamy do czynienia wszędzie. I w mediach, w Internecie oraz w literaturze. Chcemy pokazać jego różnorodność – tłumaczy Aleksandra Kasprzyk.
Jadwiga Bieniek doktorantka z Uniwersytetu Łódzkiego podkreśla, że podczas konferencji analizowane są między innymi współczesne utwory literackie. Z kolei Bogna Wiśniewska, doktorantka z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dzieliła się swoimi badaniami dotyczącymi języka debat telewizyjnych. Jak mówi cechują się one obecnie ogromnym nasyceniem emocji, co doskonale daje się zaważyć w języku używanym w trakcie debat.
Profesor Stanisław Cygan z Instytutu Filologii Polskiej UJK nie ukrywa, że cieszy go zaangażowanie studentów i doktorantów w badania dotyczące języka.
– Bardzo ważne, że to młodzież organizuje i młodzież dyskutuje na różne tematy językoznawcze. Mamy spotkania w kilku grupach, młodzi badacze ukazują język w różnych aspektach: język, artystyczny, język mediów, język polityki, ale też różne problemy związane z nazewnictwem – wyjaśnia profesor Stanisław Cygan.
Wśród wielu tematów poruszanych podczas konferencji nie mogło zabraknąć również języka młodych Polaków używanego w dyskusjach na portalach społecznościowych. Analizowano również język memów, który jest bardzo popularny w Internecie.