Czym jest smog? W jaki sposób można się przed nim chronić i ile energii potrzeba aby wyprodukować prąd? To zagadnienia poruszane podczas kampanii informacyjno-edukacyjnej, od kwietnia przemierzającej województwo. Dziś specjaliści dotarli do Opatowskiego Ośrodka Kultury.
Katarzyna Charzyńska, koordynator wydarzenia z Fundacji „Zatrzymać czas” informuje, że odbiorcami zajęć są głównie dzieci, ale dorośli mogą dowiedzieć się na jakich zasadach można skorzystać z programu „Czyste powietrze”.
– Cała kampania składa się ze spektaklu dla dzieci, warsztatów interdyscyplinarnych, gier i zabaw, które uczą i pokazują, co można zrobić ze środowiskiem, jak polepszyć jakość powietrza – mówi Katarzyna Charzyńska.
Z kolei dla dorosłych prowadzone są wykłady, podczas których można dowiedzieć się, w jaki sposób ubiegać się o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na wymianę pieca.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się rowery, dzięki którym można było sprawdzić jak dużo energii należy włożyć, aby wyprodukować prąd. Sprawdzały się nie tylko dzieci, niektórym udawało się zaświecić siedem żarówek, co świadczyło o dużej mocy.
– Ciekawe by było, jakby działał komputer czy telewizor, gdyby zamontować taki rower w domu – zastanawiali się uczestnicy.
Przyznają jednak, że dłuższe pedałowanie w określonym, żwawym tempie, sprawia, że człowiek się męczy i tym samym prądu w domu by nie było.
Dzieci zapoznały się z właściwościami fizycznymi i chemicznymi powietrza, a poprzez doświadczenie w akwarium mogły zobaczyć w jaki sposób powstaje smog i sprawdzić jakie szybko wzrasta stężenie niebezpiecznych pyłów.
Jak się okazuje, dzieci wykazały bardzo dużo wiedzę na temat segregacji śmieci. Podkreślają, że nie należy mieszać folii ze szkłem czy niebezpiecznymi odpadami. – To ważne, aby Ziemia nie była brudna – podkreślają.
W kolejnych dniach kampania dotrze do Skarżyska-Kamiennej, Staszowa i Starachowic.