Prawo i Sprawiedliwość rozpoczyna finisz kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. To akcja „Obroń Swoje Prawa – 26 maja głosuj na Prawo i Sprawiedliwość”.
Jak podkreśla poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości akcja ma na celu przede wszystkim informowanie mieszkańców o wielkim znaczeniu nadchodzących wyborów i konieczności uczestnictwa w głosowaniu.
Jak zaznacza parlamentarzysta majowe wybory do Parlamentu Europejskiego, są okazją dla wszystkich Polaków, by obronili swoje prawa m.in. do polskiej waluty, do decydowania o wychowywaniu swoich dzieci, do kupowania produktów tej samej jakości, czy bezpieczeństwa, przeciwstawiając się nielegalnej imigracji.
– Znając nasze dotychczasowe doświadczenia związane z niską frekwencją w wyborach, chcemy postawić temu kres i zachęcić ludzi by poszli i oddali swój głos.
Obecnie w Brukseli w Parlamencie Europejskim zapadają bardzo ważne decyzje. Nam Polakom powinno zależeć, by postawić na polityków wiarygodnych i doświadczonych, polityków którzy dotrzymują słowa. Na naszych listach mamy właśnie takich kandydatów – dodaje.
Dominik Tarczyński, kandydat Zjednoczonej Prawicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu małopolsko-świętokrzyskim poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość w sześciu punktach przedstawiło swoje propozycje.
– Chciałbym publicznie zapytać kandydatów Koalicji Europejskiej, jak ustosunkują się do tego, co my gwarantujemy jako podstawę obrony. Czy ich zdaniem złotówka powinna zostać utrzymana, czy tak jak w programie Nowoczesnej euro powinno zostać wprowadzone w ciągu pięciu lat. Widzimy jak katastrofalne skutki miało to m.in na Słowacji – dodaje.
Dominik Tarczyński zaznacza, że przedstawiciele Koalicji Europejskiej nie odnieśli się jeszcze do pozostałych punktów programu obrony Polaków, dlatego jest gotowy w każdej chwili stanąć do debaty z kandydatami KE.
Zdaniem poseł Marii Zuby, poprawa jakości życia Polaków po 15 latach członkostwa w Unii Europejskiej jest faktem niezaprzeczalnym, dużą rolę w tym zakresie miało zachowanie polskiego złotego.
– To ta waluta spowodowała, że premier Tusk mógł mówić o Polsce jako zielonej wyspie. Dlatego dopóki nie osiągniemy wzrostu gospodarczego przynajmniej na poziomie Unii Europejskiej, nie możemy mówić o przyjęciu euro w naszym kraju. To bardzo istotne, aby wszyscy obywatele Unii mieli jednakowe prawa do rozwoju gospodarczego – dodaje.
Senator Jarosław Rusiecki zaznacza, że podstawowym prawem człowieka jest prawo do bezpieczeństwa, dlatego Prawo i Sprawiedliwość jednoznacznie przeciwstawia się nielegalnej imigracji.
– Wzywamy wszystkich, szczególnie najsilniejsze kraje unii: Niemcy, Francję czy Włochy, którzy pozwalają na to, by nielegalni imigranci wspierali nielegalne działania łamiące prawo unijne, do sprzeciwu wobec takiego stanu rzeczy. Jako ludzie odpowiedzialni za przestrzeganie bezpieczeństwa i prawa w Polsce wzywamy także naszych przeciwników i konkurentów politycznych do jasnego określenia się w tej materii. Zależy nam na bezpieczeństwie Polski i bezpieczeństwie naszych rodaków – dodaje.
Poseł Marek Kwitek, zaznacza, że Prawo i Sprawiedliwość w swojej deklaracji opowiada się także za wyrównaniem szans i równych praw dla polskich rolników.
– Chcąc konkurować na wolnym europejskim rynku musimy mieć równe prawa, tak niestety nie jest. Szansa na wyrównanie dopłat w 2013 roku, zagwarantowana przez traktat akcesyjny została przez koalicję PO-PSL zaprzepaszczona. Chcemy również innego traktowana gospodarstw rodzinnych. Nie może być tak, że 80 procent dopłat trafia do dwudziestu procent największych gospodarstw, chcemy te proporcje całkowicie odwrócić – dodaje.
Jak podkreśla senator Krzysztof Słoń, manifest Prawa i Sprawiedliwości „Obroń swoje prawa” staje się dla Unii Europejskiej swego rodzaju kartą praw podstawowych i powrotem do demokratycznych standardów wspólnoty.
– Próbujemy w ten sposób zwrócić uwagę w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego na to, co legło u podstaw powstającej zjednoczonej Europy. Jestem przekonany, że tylko większościowa reprezentacja europarlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości jest w stanie otworzyć unii i jej strukturom oczy na te podstawowe prawa – dodaje.
Poseł Bogdan Latosiński zwrócił uwagę, na konieczność równego traktowania wszystkich podmiotów gospodarczych w Unii Europejskiej. Jak zaznaczył podwójne standardy objawiają między innymi w ustawie o pracownikach delegowanych, które unia próbuje narzucić polskim firmą, które przez to tracą na konkurencyjności.
Obecny podczas spotkania z dziennikarzami Marszałek Andrzej Bętkowski podkreślił, że Polacy jako równoprawni członkowie wspólnoty, a także konsumenci nie chcą być oszukiwani przez zachodnie koncerny poprzez konieczność zakupów produktów gorszej jakości.
– Dlatego nasi przedstawiciele w PE będą zdecydowanie przeciwstawiać się takiemu stanowi rzeczy – zaznacza.
W ocenie przewodniczącego sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzeja Prusia, mieszkańcy często nie zdają sobie sprawy, że decyzje, które zapadają w Parlamencie Europejskim dotyczą bezpośrednio każdego mieszkańca Polski, także na władzę lokalną.
– Postulaty, które dziś przedstawiamy mają na celu zapobieganie w przyszłości m.in. presji jaką na samorządy mogą wywierać organizacje unijne dotyczące np. kwestii oświaty i wychowania najmłodszych pokoleń – zaznaczył.
W ramach akcji „Obroń Swoje Prawa – 26 maja głosuj na Prawo i Sprawiedliwość” kandydaci z list Zjednoczonej Prawicy do Parlamentu Europejskiego przez ostatnie dwa tygodnie kampanii będą podróżować po Polsce specjalnymi autokarami i spotykać się z mieszkańcami, zachęcając do wzięcia udziału w głosowaniu 26 maja.