Warsztaty hydrogeochemiczne, eksperymenty na skamielinach, czy możliwość pilotowania profesjonalnego drona do badań geologicznych - to tylko niektóre atrakcje przygotowane w ramach Dnia Otwartego Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach.
Jak mówi współorganizator imprezy – Przemysław Krawczyk otwarte dla zwiedzających są m. in. laboratoria geologiczne, gdzie np. do celów naukowych zgromadzony został sprzęt o łącznej wartości kilkunastu milionów złotych.
Damian Ługowski prowadzący warsztaty geologiczne dodaje, że dodatkową zachętą do odwiedzenia Centrum Edukacji w Chęcinach jest fakt, że obiekt na co dzień jest niedostępny dla turystów.
– Kompleks jest jednostką naukowo-dydaktyczną należącą do Uniwersytetu Warszawskiego i służy do przeprowadzania badań naukowych dla studentów i naukowców z całej Europy – zaznaczył.
Ponadto można zwiedzić budynek Centrum Edukacji, który w 90% zasilany jest z odnawialnych źródeł energii i w razie potrzeby może być samowystarczalny. Obiekt w 2017 roku był nominowany do międzynarodowej nagrody im. Miesa van der Rohe na najlepszy obiekt architektoniczny.
Organizatorzy przygotowali także atrakcje dla najmłodszych. Odwiedzający przyznają, że choć budynek z zewnątrz widzieli wielokrotnie, nigdy nie mieli okazji wejścia do środka, a możliwość przyjrzenia się pracy naukowców jest szczególnie interesująca właśnie dla dzieci i młodzieży.
– Najbardziej podobało mi się latanie dronem. Opanowanie maszyny jest trudne, ale wydaje mi się, że z czasem nabrałbym wprawy – mówi jeden z młodych turystów.
Wydarzenie jest częścią ogólnopolskiej akcji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach będzie otwarte dla zwiedzających do godziny 15:00.