Spotkanie z autorami programu „Moc historii”: redaktorem Bohdanem Gumowskim i doktorem Cezarym Jastrzębskim odbyło się w Wojewódzkim Domu Kultury. Audycja na antenie Polskiego Radia Kielce ukazuje się nieprzerwanie od 10 lat.
To ponad 500 odcinków, na które złożyły się opowieści historyków, regionalistów i naukowców o dziejach Słowian, ich przodków oraz ludzi, którzy zamieszkiwali świętokrzyską krainę zarówno przed kilku tysiącami lat, jak i za czasów księstwa Wiślan. To także setki kilometrów przejechane w poszukiwaniu często zapomnianych już miejscowości i ludzi.
Bohdan Gumowski przypomniał, że początkowo audycja „Moc historii” miała mieć tylko jeden odcinek, a potem piętnaście.
– Gdy byliśmy w trakcie ich przygotowania bardzo skrupulatnie studiowaliśmy mapę Kielecczyzny, a dokładnie krainy świętokrzyskiej, która nie ogranicza się wyłącznie do granic województwa. Mieści się przecież w widłach Wisły i Pilicy. Wówczas okazało się, że jest bardzo wiele ciekawych miejsc, ludzi i wydarzeń związanych z regionem – dodał Bohdan Gumowski.
Dzięki autorom słuchacze naszej rozgłośni mogli poznać historię zamków, pałaców i dworów z regionu, ale także obiektów sakralnych oraz ludzi i wydarzeń.
Jak mówił doktor Cezary Jastrzębski, dzięki audycji wiele osób mogło przekonać się, że w ich miejscowości także są rzeczy warte pokazania, a o których do tej pory nie zdawano sobie nawet sprawy.
– Mam świadomość tego, jak wiele mamy jeszcze do pokazania, opowiedzenia. Mam też świadomość, że w powszechnej społeczności bardzo często nie doceniamy tego co mamy w zasięgu ręki. Dlatego dla mnie bardzo ważne jest to, że Radio Kielce służy do tego byśmy działali jak tuba propagandowa na osoby, które często nie wiedzą, że w ich otoczeniu jest coś ciekawego – dodał Cezary Jastrzębski.
Janusz Knap, prezes zarządu Radia Kielce zapowiedział, że przed nami kolejne, równie interesujące audycje z cyklu „Moc historii”. – Autorzy tej audycji przez minione 10 lat z mikrofonami odwiedzali także miejscowości położone poza regionem świętokrzyskim. W związku z tym uważam, że ten pierwszy etap „Mocy historii” jest dobrym prognostykiem na kolejne dziesięciolecia, które będą towarzyszyć słuchaczom. Będą towarzyszyć tym, którzy tworzą historię i będą towarzyszyć tym, którzy dbają o to, by ta historia miała odpowiednie miejsce – dodał Janusz Knap.
Gala jubileuszowa zgromadziła wiele osób. Sala koncertowa w Wojewódzkim Domu Kultury była wypełniona do ostatniego miejsca. Wśród gości była m.in. Urszula Papka. Jak przyznała, jest wierną słuchaczką audycji „Moc historii”.
– Jestem zafascynowana tą audycją i bardzo lubię jej słuchać. Autorzy ciekawie i z wielką swadą opowiadają o tym, czego my nawet nie zauważamy. Ta audycja pomogła mi w tym, że mogłam jeszcze więcej zobaczyć, zapoznać się z historią Kielecczyzny. Dlatego chciałabym, by trwała jak najdłużej i pokazywała przepiękną historię ziemi świętokrzyskiej – mówiła Urszula Papka.
Wiernym słuchaczem audycji jest również Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości.
– Uwielbiam tę audycję i sposób, w jaki prowadzący opowiadają o historii, o naszej pięknej ziemi, jej dziejach i ludziach z nią związanych. To jest audycja i poznawcza i wychowująca młode pokolenia. Tych, którzy w naszej ziemi świętokrzyskiej mogą się zakochać. Bo mają w czym. Dzięki autorom audycji dowiadujemy się też, jak zmieniały się losy naszych miasteczek, wsi i poszczególnych rodzin – dodał Krzysztof Słoń.
Krzysztof Lipiec, przewodniczący świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że nasza audycja służy promocji ziemi świętokrzyskiej i ludzi tu mieszkających. -To 10 lat pięknej pracy ludzi z pasją, którym bardzo zależy na tym, by to piękno naszej ziemi móc przekazywać na przestrzeni fal radiowych wielu Polakom. Radio Kielce słyszalne jest przecież nie tylko w naszym regionie, ale również na Mazowszu, w Małopolsce, w województwie lubelskim, czy łódzkim. Bardzo się cieszę, że taka audycja jest, ponieważ poprzez nią promujemy ludzi tej ziemi, ważne budowle, obiekty, czy zamki – dodał Krzysztof Lipiec.
Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego przyznał, że audycja autorstwa Bohdana Gumowskiego i Cezarego Jastrzębskiego ma również walory edukacyjne.
– „Moc historii”, to także potężna moc edukacyjna. Znam przynajmniej kilku nauczycieli, którzy idąc za przykładem tego, co się dzieje w tej audycji, próbują to przenosić na lekcje historii. Bardzo dobrze, że Radio Kielce emituje tę audycję i mam nadzieję, że kolejne dziesięciolecia przed nami – dodał Andrzej Pruś.
Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego podkreślił, że audycja mogła i nadal będzie mogła powstawać nie tylko dzięki wspaniałym walorom ziemi świętokrzyskiej, ale także dzięki osobom, które ten program przygotowują.
– Audycja pokazuje bogactwo naszego regionu. Historię, zabytki, ciekawe miejsca i ludzi, którzy wypełniają tę naszą historię, obyczaje swoimi postawami, swoimi osobowościami. Dobrze, że ta audycja jest i że będą powstawały jej kolejne odcinki – mówił Andrzej Bętkowski.
Podczas gali Bohdan Gumowski, Cezary Jastrzębski oraz Tomasz Tamborski, który realizuje „Moc historii” odznaczeni zostali brązowymi medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawanymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
Wielką Galę Jubileuszową audycji „Moc historii” zakończył recital, pochodzącego ze Starachowic, Janusza Radka.