W Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach podsumowano dotychczasową realizację rządowego programu „Czyste Powietrze”. Mieszkańcy regionu złożyli już około 3500 wniosków. W piątek podpisano kolejną umowę dotyczącą dofinansowania inwestycji.
O pieniądze ubiegała się Janina Włodarczyk z Łagowa.
– Kupiliśmy piec ogrzewany pelletem. Poprzedni bardzo kopcił. Zdecydowaliśmy się ze względu na smog. W pobliżu nas jest dużo budynków, wszędzie się pali, więc nie ma czym oddychać - mówiła.
Program „Czyste Powietrze” jest w regionie realizowany wzorowo – podkreśla wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.
– W prawie wszystkich elementach przodujemy. Dzisiaj podpisaliśmy tysięczną umowę. Nie ma drugiego takiego regionu w Polsce, który mógłby się pochwalić taką liczbą. Umowy opiewają łącznie na 20 milionów złotych, a pieniądze już są wypłacane. W tym także wyróżniamy się na tle kraju – mówi wojewoda.
Najwięcej osób składa dokumenty na dofinansowanie zakupu ekologicznych pieców. Jak zaznacza Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – dofinansowanie można pozyskać także na inne inwestycje np. docieplenie domu, wymianę stolarki okiennej czy budowę instalacji fotowoltaicznych.
Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń przyznał, że uczestniczył w wielu spotkaniach gminnych promujących program „Czyste Powietrze” i wszędzie cieszyły się dużym zainteresowaniem.
– Przekazywaliśmy różne materiały, eksperci udzielili szczegółowych informacji. Zachęcaliśmy do sięgania po te pieniądze, bo program „Czyste Powietrze” to bez wątpienia krok milowy w ochronie naszego środowiska i poprawie życia naszych mieszkańców – mówił.
Aby otrzymać dofinansowanie, należy wypełnić wniosek i przesłać do funduszu.
Kwota dofinansowania jest różna, w zależności od dochodów na jednego mieszkańca domu. W województwie świętokrzyskim wniosków na najwyższą dotację, czyli 90 procent całości kosztów złożyło około 25 procent osób.