W Leśnym Zaciszu w Lisowie przyciągają turystów zwierzętami, których nie można spotkać nigdzie indziej w Polsce, w Chęcinach zapraszają na zamek, a w powiecie buskim i wkrótce kazimierskim – na kuracje uzdrowiskowe. O kondycji świętokrzyskiej turystyki i kierunkach jej rozwoju dyskutowano podczas uroczystej inauguracji sezonu turystycznego.
W ZOO Leśne Zacisze, w tym roku zobaczyć można między innymi dwa lwy: Kari i Simbę, które stały się ulubieńcami turystów – mówi Aleksandra Zawadzka, właścicielka ZOO.
– To nasze świeżutkie niespodzianki dla gości. Dużo osób pyta o to, co jedzą lwiątka, co lubią robić, czy się bawią. To oczywiście nie jedyne zwierzęta w naszym ogrodzie, który cały czas się rozwija. W każdym sezonie staramy się przygotować nowe atrakcje – podkreśla.
Jak przyznaje Mariusz Gosek, członek zarządu województwa, wspieranie prywatnych przedsiębiorców będzie jednym z działań samorządu województwa, które wpłynie na rozwój turystyki w regionie. Największy akcent położony zostanie jednak na turystykę uzdrowiskową.
– Mamy takie miejscowości jak Solec-Zdrój i Busko-Zdrój, ale teraz także Kazimierzę Wielką, gdzie odkryto złoża wód geotermalnych. Rozwój tych obszarów to priorytet dla zarządu województwa – mówi Mariusz Gosek.
Dodaje, że nie zostaną zapomniane już rozwinięte obiekty turystyczne, które zyskały sławę w regionie, takie jak chociażby zamek w Chęcinach czy sanktuarium na Świętym Krzyżu. Okazuje się, że miejsca te przyciągają coraz większą liczbę turystów, o czym mówi Robert Jaworski, burmistrz miasta i gminy w Chęcinach.
– W majówkę, pomimo bardzo brzydkiej pogody, zamek w Chęcinach odwiedziło około 13 tysięcy turystów – mówi burmistrz.
Jak dodaje, takiej liczby zwiedzających nikt nie spodziewał się przy najbardziej optymistycznych założeniach.
W regionie planowanych jest wiele nowych inwestycji. W czerwcu zostanie otwarte po rozbudowie Centrum Geoedukacji. Będzie nowa wystawa, kino 5D. W październiku z kolei skończy się rewitalizacja zabytków w Szydłowie, powstanie także multimedialne muzeum polskich zamków.
Ożywiona zostanie także turystyka rowerowa – w regionie powstanie w tym roku łącznie około 200 kilometrów nowych tras. Jeśli chodzi o turystykę uzdrowiskową – w tym roku w samym Busku wydano osiem pozwoleń na budowę obiektów tego typu, a w czerwcu planowane jest otwarcie basenów termalnych.