„Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, związki z Ziemią Kielecką” – to tytuł wystawy planszowej, którą do końca maja można oglądać na kieleckim Rynku. Ekspozycję przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Kielc. Prezentowany na wystawie materiał został ułożony w kształt kolejnych liter, składających się na nazwisko „Herling”.
Ekspozycja jest kolejnym wydarzeniem, wpisującym się w obchody Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w regionie. Magdalena Helis-Rzepka z Towarzystwa Przyjaciół Kielc wyjaśnia, że jest to efekt pracy wielu osób.
– Polega na zestawieniu materiałów ikonograficznych, pochodzących z różnych źródeł: z archiwum, Muzeum Historii Kielc, z archiwum kolejnictwa, ze zbiorów prywatnych, Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego – „Żeromszczaków”. Obok tych materiałów znalazły się wypowiedzi samego Grudzińskiego, uzupełnione krótkimi informacjami odautorskimi – wyjaśnia Magdalena Helis-Rzepka.
Na drugiej stronie wystawy został zamieszczony program obchodów Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Obejmuje on zarówno te wydarzenia, które już się odbyły, jak i te, które są w planach. Ich kumulacja wypada w maju, ponieważ pisarz urodził się właśnie w tym miesiącu.
Między innymi, 16 maja wyruszy jednodniowa wycieczka autokarowa śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Kiece – Suchedniów, która zakończy się w Hotelu Stary Młyn w Suchedniowie „Wieczorem u Herlinga”. Udział w nim weźmie córka pisarza, Marta Herling.
W piątek, 17 maja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach odbędą się spotkania z badaczami życia i twórczości Herlinga-Grudzińskiego: profesorem Zdzisławem Kudelskim oraz z profesorem Włodzimierzem Boleckim. Tego dnia także zapanowano spotkanie z Martą Herling.
W obchody Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego włączyło się też Radio Kielce. W czwartek, 9 maja, o godzinie 20.10 będzie można usłyszeć reportaż archiwalny z uroczystości wręczenia Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu honorowego obywatelstwa Kielc.