Ponad 9 tysięcy tegorocznych maturzystów przystąpiło w regionie świętokrzyskim do egzaminu dojrzałości. Pierwszym, obowiązkowym testem jest matura z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty przyznał na naszej antenie, że spowodowany strajkiem nauczycieli dodatkowy stres może mieć wpływ na jakość prac zdających. Jak dodał, wprawdzie abiturienci mieli więcej czasu na indywidualne przygotowania, ale praktyka uczy, że znacznie owocniejsza jest praca pod okiem doświadczonych pedagogów.
Kazimierz Mądzik powiedział, że do kuratorium docierały informacje o możliwości dostarczenia przez nauczycieli zwolnień lekarskich na czas egzaminu.
– Mieliśmy sygnały, że mogą być kłopoty z obsadzeniem zespołów nadzorujących na przykład na język polski, ale byliśmy przygotowani dużo wcześniej na uzupełnienie ich składu. Na szczęście te zapowiedzi nie potwierdziły się. Mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że we wszystkich szkołach w naszym województwie matury dziś odbędą się normalnie – powiedział.
Kurator oświaty przyznał, że pewna grupa uczniów nie została dopuszczona do matury, ale w naszym regionie nie jest ona liczna.
– To nie jest grupa, która liczebnością odbiegałaby od lat ubiegłych. Zawsze się zdarza, że ktoś zaniedba ostatni rok nauki, nie uzyska oceny pozytywnej, ale to są nieliczne przypadki – dodał.
Kazimierz Mądzik stwierdził też, że nie powinno być kłopotów z przeprowadzeniem egzaminów ustnych, bowiem członkowie zespołów nadzorujących podpisują umowy z Centralną Komisją Egzaminacyjną, a więc na czas egzaminów nie są pracownikami szkół, lecz komisji.
Świętokrzyski kurator oświaty powiedział, że mimo pojawiających się opinii o zasadności zniesienia egzaminów ustnych z języka ojczystego oraz języków obcych, te sprawdziany umiejętności maturzystów nadal będą prowadzone.
– Doskonale wiemy, że umiejętność posługiwania się językiem, to także zdolność posługiwania się mową. Ale na razie nie jest to przedmiotem dyskusji. Wiemy też, że zawsze wystąpienie publiczne wiąże się ze stresem, dlatego egzamin ustny jest dla ucznia testem tej umiejętności. Lepiej, żeby egzaminy ustne się odbywały – dodał.
Odnosząc się do oceny Najwyższej Izby Kontroli, która w lutym stwierdziła, że nauczanie matematyki w polskich szkołach jest na niskim poziomie, w związku z tym można byłoby zrezygnować z egzaminu z tego przedmiotu Kazimierz Mądzik powiedział, że, jego zdaniem, to byłaby zła decyzja. – Bez matematyki trudno jest żyć we współczesnym świecie – zaznaczył.
Maturzyści obowiązkowo muszą podejść do egzaminu pisemnego na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Warunkiem zdania jest uzyskanie 30 procent punktów.
Sesja maturalna potrwa do 25 maja, a absolwenci poznają swoje wyniki 4 lipca.