Opatów w tym roku przygotowuje się do uczczenia ważnego jubileuszu. W sierpniu minie dokładnie 500 lat od wydania tzw. Przywileju Opatowskiego. To dokument wystawiony przez kanclerza wielkiego koronnego Krzysztofa Szydłowieckiego, który do dziś w oryginale zachowany jest w archiwum kolegiaty.
Jak informuje proboszcz parafii pod wezwaniem św. Marcina w Opatowie, ks. Michał Spociński, akt prawny bardzo przyczynił się do odbudowy kolegiaty i rozwoju Opatowa. Po odbudowaniu romańskiej kolegiaty, zniszczonej w 1502 roku przez Tatarów, kanclerz postanowił zabezpieczyć jej byt materialny, a także samego miasta.
W związku z tym, 26 sierpnia 1519 roku wydał prawo, w którym zrzeka się na rzecz kolegiaty korzyści majątkowych z 16 wsi wchodzących w skład jego dóbr opatowskich. Rezygnacja właściciela z zysków i pozostawienie ich do dyspozycji miasta przyśpieszyły jego rozwój, przyciągając nowych przedsiębiorczych osadników inwestujących w dobra kultury materialnej i duchowej.
Jak podkreśla duchowny, mimo że główne uroczystości odbędą się dopiero w sierpniu, już teraz parafia sprzedaje pamiątkowe repliki dokumentu w większym i mniejszym formacie. Ich koszt to 3 i 5 złotych.
Wokół świątyni pojawiły się także banery informujące o wyjątkowej rocznicy. Prezentują wygląd dokumentu, na którym oprócz treści mówiącej o darowiźnie, widoczne są wizerunki świętego Marcina biskupa, który dzieli się z biednym człowiekiem swoim płaszczem. Niżej namalowany jest modlący się kanclerz Krzysztof Szydłowiecki. Malowidła i ornamentyka roślinna okalająca łaciński tekst są dziełem Stanisława Samostrzelnika.
Parafia wspólnie z władzami samorządowymi planuje, by wydarzenia jubileuszowe rozpoczęły się w wakacje.
– Oprócz uroczystości religijnych planowana jest sesja naukowa, która byłaby okazją do pogłębienia wiedzy o XVI-wiecznej historii Opatowa, a jednocześnie o samym zabytku, jakim jest „Przywilej Opatowski” – informuje dyrektor Opatowskiego Ośrodka Kultury, Longina Ordon.
24 sierpnia odbędzie się konferencja naukowa z udziałem, m.in. znawców tematu z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Biblioteki w Kórniku. Następnego dnia, 25 sierpnia, w kolegiacie odprawiona zostanie msza święta w intencji kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego.
W czasie sesji naukowej będzie można zobaczyć oryginalny, mający 500 lat dokument wydany przez kanclerza. Przygotowywany jest także festiwal Civitas Magna Opatów, odwołujący się do czasów świetności miasta.