W Działoszycach pożegnano księdza Daniela Kaziorskiego, byłego proboszcza parafii w Bukowej w powiecie włoszczowskim. Mszę świętą pogrzebową w intencji kapłana – pod przewodnictwem księdza biskupa Mariana Florczyka – odprawiono w miejscowym kościele parafialnym.
Daniel Kaziorski zmarł 29 kwietnia w wieku 82 lat i w 53 roku kapłaństwa. W sobotę pożegnali go licznie przybyli do Działoszyc znajomi, przyjaciele, księża, nauczyciele, władze samorządowe oraz parafianie.
Ksiądz Kaziorski urodził się i mieszkał w Pierocicach w gminie Działoszyce, jednak posługę kapłańską przez wiele lat sprawował m.in. w parafii w Bukowej w gminie Krasocin. Członkowie jego rodziny wspominają go, jako człowieka utalentowanego, bardzo ambitnego, honorowego i zaufanego.
Agata Mietelska, sołtys Bukowej, gdzie przez 36 lat ksiądz Daniel Kaziorski był proboszczem podkreśla, że to dzięki niemu powstała parafia. Wybudowano też kościół. Jak mówi, zapamięta go jako człowieka bardzo energicznego, ale i skromnego. Jak dodaje, to dzięki niemu w parafii było wiele momentów, kiedy ludzie się jednoczyli.
– Mieliśmy nadzieję, że ksiądz spocznie na cmentarzu naszej parafii, jednak ostatnią jego wolą był pochówek w jego rodzinnych stronach. Uszanowaliśmy to – mówi Agata Mietelska.
Beata Mazur, zastępca dyrektora szkoły w Bukowej podkreśla, że był to człowiek, który zawsze wspierał nauczycieli, uczniów, pomagał, tłumaczył i wyjaśniał. Również z pedagogami miał bardzo dobry kontakt. Warto wspomnieć, że ksiądz był perfekcyjnym tłumaczem języka łacińskiego.
Daniel Kaziorski uczęszczał do szkoły podstawowej w Pierocicach, a szkołę średnią skończył w Działoszycach. W 1976 roku ksiądz zamieszkał w Skorkowie w gminie Krasocin. Zabiegał o grunty pod budowę kościoła i mobilizował ludzi do pracy. Dzięki niemu w wyjątkowo szybkim tempie wybudowano kaplicę. 10 kwietnia 1977 roku została tam odprawiona pierwsza msza święta wielkanocna pod przewodnictwem księdza Daniela Kaziorskiego.
Z kolei w październiku 1977 roku, kiedy wybrano Karola Wojtyłę na papieża, z inicjatywy księdza Kaziorskiego rozpoczęła się budowa kościoła. W grudniu 1981 roku urząd wojewódzki zatwierdził parafię w Bukowej. Ksiądz uczył religii w trzech wioskach. Interesował się historią, zbierał materiały, przeróżne ciekawostki, zdjęcia, czego efektem były wydane przez niego dwie książki „Dzieje Skorkowa w zarysie” i „700 lat Ciesiel”.
Za zasługi dla społeczności otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. W 2012 roku w wieku 75 lat zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Kielcach.