Krzyż na odbudowanym starym cmentarzu w Strożyskach w gminie Nowy Korczyn został dziś uroczyście poświęcony. Upamiętnia on 7500 osób, które zginęły w okresie I i II wojny światowej i spoczęły na nekropolii. Pamiątkową tablicę ofiarowali parafianie. Cmentarz w Strożyskach został założony w 1846 roku. W ostatnich latach niszczał.
– To bardzo ważny dzień i wielkie przeżycie dla parafian – powiedział w rozmowie z Radiem Kielce biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk.
Jak dodał, jest pod ogromnym wrażeniem, że na tak zaniedbanym cmentarzu udało się odkryć zapomniane groby.
– To tu odkrywamy przeszłość ludzi z tego terenu, los Polaków, Polek. Bardzo się cieszę, że wydobywa się z zapomnienia historię miejscowości, historię parafii. Najbardziej cieszy to, że zintegrowała się parafia i widać wspólnotę ludzi życzliwych, otwartych. Niech to buduje i uczy ludzi – mówił biskup Marian Florczyk.
– To połączenie przeszłości z teraźniejszością i patrzeniem w przyszłość – mówiła z kolei Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.
Jak dodała – krzyż, który symbolizuje miejsce spoczynku przodków jest wyjątkowy. Wyjątkowe jest też zaangażowanie księdza proboszcza Marka Wesołowskiego, dzięki któremu otwarta została przykościelna sala teatralna i Parafialny Klub Sportowy im. Dzieci Fatimskich.
– Dziś zgromadziła się tu młodzież, dzieci, panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Zgromadzili się tu przy kościele, w miejscu, gdzie nasi przodkowie tę polskość budowali, gdzie szukali języka polskiego, gdzie szukali schronienia. Piękne wydarzenie, które buduje te małe społeczności – podkreśliła wojewoda.
Przy kościele w Strożyskach powstało także Muzeum Parafialne im. księdza majora Jana Franczaka. Ksiądz Marek Wesołowski, a zarazem pomysłodawca muzeum powiedział, że są w nim m.in. eksponaty związane z kościołem oraz duszpasterstwem wojskowym.
– Są to dawne ornaty, kielichy i sprzęty liturgiczne. Zbieramy zdjęcia parafian, przedwojenne, aby też upamiętnić tych, którzy odeszli, a jednocześnie mają swój wkład w życie tej parafii - podkreślił ksiądz Marek Wesołowski.
Uroczystości uświetniły panie z Kół Gospodyń Wiejskich ze Strożysk, Szczytnik, Górek i Badrzychowic, które zadbały o podniebienia gości i muzyczne powitanie uczestników.