Najpierw wygrali w konkursie Student – Wynalazca, organizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską, a teraz doceniono ich na arenie międzynarodowej. Laureaci konkursu kieleckiej uczelni przywieźli pięć medali i dwa wyróżnienia z Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie.
Sukces cieszy tym bardziej, że to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie tego typu w Europie. Wystawę, co roku odwiedza ponad 30 tysięcy osób z całego świata.
Mateusz Wrzochal, absolwent Politechniki Świętokrzyskiej przyznaje, że kolejny medal otrzymany w Genewie jest dla ważny dla jego kariery. Tym bardziej, że jednocześnie promuje kielecką uczelnię oraz Fabrykę Łożysk Tocznych w Kraśniku. Wynalazca, w przyszłości chce pracować nad udoskonalaniem systemu monitorującego momenty oporowe łożysk.
Kolejny srebrny medal pojedzie do Krakowa. Jurorzy w Genewie docenili nowatorskie nanokompozyty, które mogą pomóc osobom po poważnych wypadkach. Współtwórcą wynalazku jest Julia Radwan-Pragłowska z Politechniki Krakowskiej. Jak mówi, badania laboratoryjne pokazały, że nanokompozyty bardzo skutecznie stymulują namnażanie komórek. Dzięki temu metoda ta może być w przyszłości wykorzystana do leczenia między innymi głębokich oparzeń, czy regeneracji tkanki po zabiegach stomatologicznych.
Srebrny medal dostał również zespół młodych naukowców z Lublina. Wymyślili oni metodę zastosowania plazmy niskotemperaturowej w rolnictwie i przemyśle spożywczym. Ich wynalazek na pewno docenią też sadownicy, bowiem wykorzystać go można w urządzeniu, które przyspiesza leczenie różnego rodzaju uszkodzeń drzew i krzewów.
Kolejny medal w Genewie, tym razem brązowy, otrzymała Ewa Kozłowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za cykl wynalazków związanych z uzyskiwaniem związków steroidowych o wysokim potencjale leczniczym. Medal brązowy otrzymał również Michał Pielka z Uniwersytetu Śląskiego za urządzenie monitorujące funkcje ludzkiego ciała.