Uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt było najważniejszym wydarzeniem uroczystości na kieleckim Rynku. W południe uczczono w ten sposób przypadający dziś Dzień Flagi. Wszyscy uczestnicy obchodów podkreślali, że to symbol jednoczący Polaków.
– Biało-czerwona została uznana za symbol narodowy w 1831 roku – przypomniała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.
– Te barwy od wielu lat łączyły pokolenia i towarzyszyły naszym przodkom w walkach o Niepodległą. To one dodawały otuchy i mobilizowały do poświęcenia. Kiedy w 1918 roku odzyskiwaliśmy niepodległość, odzyskaliśmy także barwy narodowe – przypomniała wojewoda.
Wojewoda zaznaczyła, że nie zawsze można była manifestować polskość tak, jak robi się to dziś. W czasach PRL po Święcie Pracy nakazywano zdejmować flagi, by nie przypominały o Święcie Konstytucji 3 Maja, którego nie uznawały władze komunistyczne.
Poseł Maria Zuba z Prawa i Sprawiedliwości podkreśliła, że polska flaga zawsze nas jednoczyła.
– Najpierw identyfikowaliśmy się z barwami biało-czerwonymi, potem z flagą. To one były z nami w sytuacjach trudnych, jak i w chwilach zwycięstwa. Flaga akcentuje także naszą narodowość teraz, gdy jesteśmy w Unii Europejskiej – mówiła.
Parlamentarzystka zauważyła, że obchodzimy dziś dwa ważne jubileusze. Od 15 lat świętujemy Dzień Flagi i dokładnie tyle samo lat jesteśmy członkami europejskiej wspólnoty.
Senator Krzysztof Słoń z PiS zauważył, że flaga konstytuowała nas jako naród, bez względu na to, czy Polska była wolnym, czy okupowanym krajem.
– To jest coś, za co Polacy oddawali życie, w imię czego cierpieli, przelewali krew. Bez tego jesteśmy jak dzieci we mgle, które nie mają azymutu, który wyznaczałby drogę – mówił senator.
Flagi rozdawali mieszkańcom Kielc poseł PiS Krzysztof Lipiec i przewodniczący sejmiku województwa – Andrzej Pruś. Poseł Krzysztof Lipiec zauważył, że zawsze pod sztandarami, gdzie dominowały kolory biały i czerwony Polacy stawiali czoła różnym przeszkodom.
– Także pod tymi sztandarami odnosiliśmy zwycięstwa. Kiedyś 2 maja był dniem zdejmowania flagi. Cieszmy się z tego, że dziś możemy z naszymi barwami się utożsamiać i pod tymi barwami zdobywać świat – mówił.
Andrzej Pruś zwrócił z kolei uwagę na to, że z roku na rok coraz chętniej wywieszamy flagę.
– Przybywa ich i w blokach i w domach. To napawa optymizmem. Cieszę się także z tego, że flaga jest tym elementem, który nas nigdy nie podzieli. Dzisiaj, gdy poszukujemy elementów spajających, to niezwykle ważne – mówił.
W obchodach na kieleckim Rynku wzięło udział kilkadziesiąt osób.
Polskie barwy narodowe mają długą historię. Według kronik pierwszy raz biały orzeł na czerwonym tle pojawił się na koronacji Przemysła II w czerwcu 1295 roku. Wiadomo jednak, że Piastowie wcześniej używali orła jako symbolu. Barwy biała i czerwona upowszechniły się w średniowieczu dzięki rycerstwu. Rycerz otrzymując od króla tytuł i herb często przejmował także barwy władcy.
Jak mówi historyk ksiądz Paweł Dudziński, wspólne barwy przydawały między innymi się na polu bitwy.
– W Polsce dominującym zestawem jest biel i czerwień, większość herbów ma pole czerwone z białymi godłami. Gdy na polu bitwy stawało polskie rycerstwo, wiadomo było, jaką nację i jakiego władcę reprezentują. Pomagało to odróżnić wroga od sojusznika – mówi.
Użycie barw białej i czerwonej miało nie tylko symboliczne, ale i praktyczne znaczenie. Wysokiej jakości czerwony barwnik był bowiem masowo wytwarzany w średniowiecznej Polsce. Choć drogi, był bardzo popularny wśród mieszkańców królestwa.
– Byliśmy potentatami w produkcji czerwonego barwnika z tak zwanego czerwca polskiego. Owady te zbierało się w czerwcu, suszyło, mieliło i traktowało kwasem żytnim. Dzięki temu uzyskiwano głęboką barwę czerwoną – powiedział ksiądz Paweł Dudziński.
Po raz pierwszy polskie barwy zostały skodyfikowane uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831. Po odzyskaniu niepodległości barwy narodowe uchwalił Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919.
Dzisiejsze barwy i symbole narodowe w Polsce określa 28. artykuł Konstytucji. Ich szczegóły opisuje natomiast kilkukrotnie nowelizowana ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.