Zwiedzanie kościoła świętego Brata Alberta w Busku-Zdroju oraz dzielenie się podpłomykami upieczonymi w tradycyjnym piecu chlebowym w Domu Parafialnym było jedną z wielu atrakcji przygotowanych w ramach tzw. Buskich Dni Otwartych dla Turystyki 2019.
Jak informuje ksiądz Marek Podyma, proboszcz miejscowej parafii, od kilku lat wypieka się tu podpłomyki, prowadzone są warsztaty związane z chlebem i jego znaczeniem w kulturze polskiej.
– Sam patron zobowiązuje do tego, żeby pokazywać jak ważny i święty jest chleb. Kto z nas nie pamięta domu dziadków, chałup wiejskich, w których były piece chlebowe i ludzie ten chleb piekli – podkreśla proboszcz.
W spotkaniu uczestniczyło blisko 200 kuracjuszy. Ci, z którymi rozmawiała nasza reporterka wspólnie podkreślali, że są pod ogromnym wrażeniem wnętrz kościoła, ale i samej idei utworzenia izby chleba i kultywowania dawniejszej tradycji wypieku podpłomyków.
Marek Bębenek przypomina, że piec chlebowy został wybudowany w 2011 roku. Mieści się w nim 9 dużych bochenków. Jak dodaje, piec chlebowy połączony jest z piecem tzw. wędzarniczym, gdzie pieczone są ryby. Na węźle kominowym znajduje się również tzw. piec blaszak, na którym gotowane są kluski.
– Jest to tzw. piec stygnący. Około 4 godzin przed rozpoczęciem procesu pieczenia rozpalamy w nim drewno liściaste. Przed samym procesem pieczenia wygaszamy płomień i korzystając z ciepła akumulowanego w cegle szamotowej, która stanowi sklepienie tego pieca, pieczemy podpłomyki około 10 minut – mówi Marek Bębenek.
Zwiedzanie kościoła Św. Brata Alberta, a później dzielenie się podpłomykami upieczonymi w tradycyjnym piecu chlebowym w Domu Parafialnym, to rytuał buskiej parafii Świętego Brata Alberta. Odbywa się w każdą środę o 15.30.
Odwiedzający kościół, byli pod wrażeniem jego architektury. Jest tu 14 witraży przedstawiających aniołów w historii Starego i Nowego Testamentu, a plafony na suficie przedstawiają 10 Przykazań Bożych.
Na głównej ścianie ołtarzowej został wykonany fresk nawiązujący do Rusko-Bizantyjskich fresków fundowanych w pobliskiej Wiślicy przez króla Władysława Jagiełłę. W prezbiterium znajduje się kamienny ołtarz osadzony na kolumnach symbolizujących Jezusa Chrystusa i Dwunastu Apostołów.