Dziś w wielu miastach regionu świętokrzyskiego odbędą się uroczystości związane z obchodami 228. rocznicy uchwalenia Święta Konstytucji 3 Maja.
KIELCE
PROGRAM OBCHODÓW 3 MAJA:
godz. 11.00 – msza święta w intencji Ojczyzny w bazylice katedralnej
godz. 12.15 – przemarsz uczestników przed pomnik Stanisława Staszica w Parku Miejskim (ulicami Dużą, Sienkiewicza, Staszica)
godz. 12.40 – początek uroczystości pod pomnikiem Stanisława Staszica:
– podniesienie flagi państwowej
– hymn narodowy
– przemówienie wojewody
– wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych
– apel pamięci
– salwa honorowa
– ceremonia złożenia wieńca od społeczeństwa
– Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego
godz. 14 – uroczysta defilada ulicą Sienkiewicza
godz. 14.30 – VIII Piknik Historyczny „Vivat 3 Maja” w parku miejskim
godz. 16.45 – wręczenie nagród przez wojewodę zwycięzcom gry miejskiej
godz. 17.00 – koncert patriotyczny „Majówka dla Niepodległej” (muszla w parku)
godz. 18.00 – zakończenie pikniku historycznego
PONADTO:
1-24 maja: wystawa plenerowa Instytutu Pamięci Narodowej „Powstała, by żyć” na Placu Wolności w Kielcach. Celem ekspozycji jest ukazanie odbudowy polskiej państwowości po latach zaborów jako sumy wysiłków i dążeń ówczesnego pokolenia Polaków.
POWIAT BUSKI
BUSKO-ZDRÓJ
3 maja w Busku-Zdroju odbędą się uroczystości z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji. Uroczystości rozpocznie msza święta w intencji Ojczyzny zaplanowana na godzinę 9.30 w kościele Parafialnym p.w. NPNMP. Poprzedzi ja o godzinie 9.15 zbiórka uczestników i pocztów sztandarowych na placu przed kościołem przy ulicy Bohaterów Warszawy. Następnie o godzinie 10.30 nastąpi przemarsz uczestników z udziałem orkiestry dętej z BSCK ulicami miasta. Następnie na placu przy BWA zaplanowano złożenie wiązanek na płycie Marszałka Józefa Piłsudskiego, pod pomnikiem Męczeństwa oraz pod pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Następnie na placu przy pomniku Tadeusza Kościuszki zostanie odegrany hymn państwowy, delegację złożą wiązanki. Nie zabraknie również przemówień okolicznościowych. Uroczystości zakończy prezentacja utworów muzycznych w wykonaniu orkiestry dętej i pokaz mażoretek.
5 maja w Busku-Zdroju rajd rowerowy. Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na rajd rowerowy „Majówka z rowerem”. Trasa o długości 17 kilometrów.
PACANÓW
Od 1 do 5 maja na IV Festiwal Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej w Pacanowie zaprasza Europejskie Centrum Bajki. W Centrum Bajki pojawi się prawdziwa Kicia Kocia! Będzie m.in. znana pisarka dla dzieci i młodzieży, autorka serii „Kicia Kocia” i słynny muzyk Waldemar Malicki.
Program godz. 12.00 – 17.00:
3 maja
15.00 – Premiera książki „Isa, córka Wiatru” oraz spotkanie z autorką książki Magdaleną Zawadzką – Sołtysek i ilustratorką książki Anną Marią Bielecką
Warsztaty wspierające rozwój mowy – Gimnastyka buzi i języka
Warsztaty plastyczno-sensoryczne – Kreatywne zwierzęta
Warsztaty muzyczno-rytmiczne – Rytm i melodia
Warsztaty inspirowane teatrem cieni – Miniteatrzyk
3-4 maja
Warsztaty literackie:
opowieść nitką pisana
przyszyj głowę Koziołkowi
drugie życie książki
w Pacanowie kozy kują
koziołkowa pocztówka
STOPNICA
Na uroczystości 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zaprasza również Ryszard Zych – burmistrz Miasta i Gminy Stopnica. A w programie o godzinie 10.00 – msza święta w kościele parafialnym pw. Św. App. Piotra i Pawła w Stopnicy. Po mszy świętej nastąpi przemarsz mieszkańców i delegacji z pocztami sztandarowymi przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. A przy pomniku tradycyjnie zostanie odegrany Hymn Państwowy, delegacje złożą wiązanki. Z kolei w programie artystycznym wydarzenia znajdzie się występ dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stopnicy, Młodzieżowej Orkiestry Dętej z MGCK oraz Chóru Cantores Stopnicensis.
SZANIEC
12 maja – Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych w Szańcu koło Buska-Zdroju. Zaprasza Stowarzyszenie Miłośników Szańca.
POWIAT KAZIMIERSKI
KAZIMIERZA WIELKA
3 maja – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych „Witaj majowa jutrzenko”, z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Zaprasza Kazimierski Ośrodek Kultury. Kazimierskie obchody rozpoczną się o godzinie 12 uroczystą mszą święta w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Śpiewanie pieśni patriotycznych odbędzie się w Kazimierskim Ośrodku Kultury.
BEJSCE
3 maja w Bejscach również odbędą się uroczystości rocznicowe oraz Gminne Obchody Dnia Strażaka. A rozpocznie je msza święta o godzinie 11 w kościele pw. Św. Mikołaja Reja w Bejscach. O 12 – zaplanowano występy artystyczne. 13.00 – uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych pod muszlę koncertową. O 13.10 nastąpi złożenie kwiatów pod figurą św. Floriana , z koli o 13:15 zaplanowano wręczenie medali i odznaczeń oraz przemówienia okolicznościowe.
OPATOWIEC
3 maja – Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec oraz Zarząd Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Opatowcu zapraszają na Gminny Dzień Strażaka w Opatowcu. Obchody rozpocznie msz święta zaplanowana na godzinę 14.00 Z kolei o godzinie 15.10 przy ulicy Targowej 3, zaplanowane jest poświęcenie samochodu i łodzi ratowniczej, a także wręczenie odznaczeń i medali.
POWIAT KIELECKI
BIELINY
W piątek, 3 maja, o godzinie 16.00 na Skale w Bielinach odbędzie się uroczysta msza święta sprawowana w intencji ojczyzny oraz strażaków. Oprawy muzycznej dokona Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Bielin. W przypadku złych warunków atmosferycznych uroczystości odbędą się o godz. 15.00 w kościele pw. świętego Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach.
BODZENTYN
Obchody Święta Konstytucji 3 maja rozpoczną się o godzinie 10 mszą świętą w kościele parafialnym w Bodzentynie. Na godzinę 11 zaplanowano uroczysty przemarsz wraz z orkiestrą dętą na Rynek Górny. O godzinie 11:20 uczniowie Szkoły Podstawowej w Bodzentynie wystąpią w programie „W hołdzie majowej konstytucji”.
CHĘCINY
Obchody Święta Konstytucji rozpoczną się o godzinie 12 mszą świętą w kościele parafialnym w Chęcinach. 0 godzinie 15 na rynku odbędzie się występ Studia Piosenki, Teatru Grodzkiego Pod Basztami, Darii Kierońskiej i Małgorzaty Załawy.
Ponadto w okresie od 1 do 5 maja gmina przygotowała wiele atrakcji. Zwiedzający będą mogli zgłębić tajniki średniowiecznego życia i rzemiosła. Przewidziano pokazy tańca dawnego, huczne wystrzały z artylerii zamkowej, mincerstwo czy pokazy płatnerskie.
Od 1 do 3 maja pod zamkiem stanie zagroda chłopska, dająca możliwość obcowania z tradycją i obyczajami związanymi ze średniowieczem. To okazja, gdzie będzie można przyjrzeć się pracy chłopa, własnoręcznie omłócić cepami snop zboża oraz wypróbować i zobaczyć narzędzia wiejskie. Przewidziano również gry i zabawy ruchowe dla najmłodszych o tematyce dawnej wsi.
W dniach 4 i 5 maja turyści będą mogli podziwiać widowiskowe walki na szable oraz stanie obóz rycerski zapoznający zwiedzających z życiem codziennym rycerza z epoki XVII wieku.
Zamek czynny jest codziennie od 9 do 19.
CHMIELNIK
Burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik oraz Chmielnickie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do udziału w „2. Majowym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej”, który odbędzie się 3 maja 2019 r. o godzinie 11:30 w Parku Niepodległości w Chmielniku. Program uroczystości:
– 10:00 – msza św. w Kościele Parafialnym w Chmielniku
– przemarsz do Parku Niepodległości
– złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem w Parku Niepodległości
– 11:30 – Przegląd Pieśni Patriotycznej
Równolegle: piknik, kiełbaska z grilla dla każdego, można zabrać leżaki i koce.
ZAGNAŃSK
3 maja o godzinie 11:30 odbędzie się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny w kościele pod wezwaniem świętego Józefa w Zagnańsku.
POWIAT KONECKI
KOŃSKIE
Obchody związane z 228. Rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się o godzinie 11.25 na placu przed urzędem miasta w Końskich, gdzie nastąpi uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt. Na wydarzeniu obecni będą przedstawiciele władz, poczty sztandarowe, kombatanci, harcerze oraz zaproszeni goście. Podczas spotkania odegrana zostanie inscenizacja historyczna wydarzeń z 1791 roku. Następnie, w południe, nastąpi przemarsz ulicami miasta do Kolegiaty św. Mikołaja z udziałem Miejskiej Orkiestry Dętej.
O godzinie 12.15 w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny.
Od 13.15 do 17.30 mieszkańcy uczestniczyć będą w corocznych 29. Masowych Biegach Ulicznych, które rozpoczną się w Parku Miejskim w Końskich.
Na zakończenie imprezy organizatorzy przygotowali koncert Jacka Wójcickiego z zespołem, który rozpocznie się o godzinie 17 na Scenie Letniej Parku Miejskiego w Końskich.
POWIAT OPATOWSKI
OPATÓW
Z kolei mszą o 11.30 w kolegiacie św. Marcina rozpoczną się uroczyste obchody 3 maja. Po eucharystii uczestnicy przejdą na rynek, gdzie przed pomnikiem majora Ludwika „Topora” Zwierzdowskiego złożone zostaną kwiaty oraz znicze, nie zabraknie także przemówień okolicznościowych.
Urząd Miasta i Gminy zaprasza do zwiedzania miasta z przewodnikiem. Zbiórka przy studni o godzinie 15:00. Podobne zwiedzanie zaplanowano 3 i 5 maja.
IWANISKA
3 maja gmina Iwaniska świętuje Dzień Strażaka. W ich intencji odprawiona zostanie msza święta o godzinie 9:00 w kościele pw. Katarzyny Aleksandryjskiej.
LIPNIK
O 10.15 msza święta w kościele w Lipniku zainauguruje obchody 228. rocznicy Konstytucji 3 Maja. Następnie złożone zostaną kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości obok kościoła. Następnie w OSP w Lipniku odbędą się uroczystości strażackie.
OŻARÓW
W Ożarowie w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin msza w intencji ojczyzny rozpocznie się 3 maja o 12.00, następnie kwiaty złożone zostaną przed Pomnikiem Niepodległości na Placu Wolności.
UJAZD
Na zamku Krzyżtopór w Ujeździe 3 maja odbędzie „Majówka na zamku Krzyżtopór”. W programie spotkanie z Bractwem Rycerskim Miasta Nowa Dęba i spotkania z historią, podczas których odbędą się m.in.: pokazy żonglerki chorągwiami, warsztaty kuglarskie, musztra piechoty najemnej oraz muszkieterów i salwy z muszkietów, pokazy i warsztaty tańca.
POWIAT OSTROWIECKI
OSTROWIEC ŚW.
W Ostrowcu Świętokrzyskim obchody dnia 3 maja rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kolegiacie pw. Świętego Michała Archanioła, która rozpocznie się o godzinie 10.30. Następnie poczty sztandarowe oraz uczestnicy uroczystości przemaszerują do parku Miejskiego im. Józefa Piłsudskiego, by tam przed nowo wybudowanym Masztem Niepodległości odśpiewać hymn narodowy i złożyć kwiaty. O godzinie 13.00 zaplanowano koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim.
BAŁTÓW
Samorząd gminy Bałtów zaprasza 3 maja mieszkańców do kościoła Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie, gdzie o godzinie 9.15 odprawiona zostanie uroczysta msza w intencji ojczyzny. Następnie delegacje złożą kwiaty przed tablicą niepodległościową w świątyni.
BODZECHÓW
3 maja msza w intencji Ojczyzny odbędzie się w kościele parafialnym w Bodzechowie o godz. 11:00.
W gminie Kunów 3 maja to dzień, w którym świętowana będzie 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Strażaka. O godzinie 8:00 jednostki OSP z gminy zbiorą się przed strażnicą w Kunowie. Tam złożone zostaną kwiaty przed pomnikiem św. Floriana. Następnie uczestnicy przemaszerują na rynek, gdzie wręczone zostaną odznaczenia strażakom, złożone zostaną także kwiaty przed pomnikiem Ku Czci Poległych. Po części artystycznej o godzinie 10:00 w kościele parafialnym odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny.
ĆMIELÓW
W Ćmielowie uroczystości rozpocznie o godzinie 9.00 msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, następnie uczestnicy przemaszerują na Rynek, gdzie w Parku Miejskim przed pomnikiem złożone zostaną kwiaty. Od 10.40 akademia przygotowana przez dzieci i młodzież ze szkół w Brzóstowej.
KUNÓW
3 maja to dzień, w którym świętowana będzie 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Strażaka. O godzinie 8.00 jednostki OSP z gminy zbiorą się przed strażnicą w Kunowie. Tam złożone zostaną kwiaty przed pomnikiem św. Floriana. Następnie uczestnicy przemaszerują na Rynek, gdzie wręczone zostaną odznaczenia strażakom, złożone zostaną także kwiaty przed pomnikiem Ku Czci Poległych. Po części artystycznej o godzinie 10:00 w kościele parafialnym odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny.
POWIAT PIŃCZOWSKI
PIŃCZÓW
3 maja w Pińczowie odbędą się uroczystości z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji. O godzinie 9 zaplanowano sesję w Sali kinowej Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Z kolei o godzinie 10 odbędzie się msza święta w kościele pod wezwaniem świętego Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie. O godzinie 11 – przemarsz uczestników pod pomnik Konstytucji 3 Maja, gdzie nastąpi złożenie wiązanek przez delegacje i przemówienia okolicznościowe. Całość uświetni koncert Orkiestry Szkoły Muzycznej w Pińczowie.
KIJE
3 maja w Kijach nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej. A w programie: o godzinie 11.30 – przyjazd Kampanii Honorowej Wojska Polskiego. 11.40 – zbiórka delegacji przed budynkiem Urzędu Gminy w Kijach, 11.45 – przemarsz do kościoła pw. Św. App. Piotra i Pawła w Kijach. O godzinie 12.00 odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny kościele w Kijach, następnie zaplanowano odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterów I i II wojny światowej, złożenie wiązanek i zapalenie zniczy na cmentarzu starym, w Parku Pamięci.
POWIAT SANDOMIERSKI
SANDOMIERZ
3 maja – Narodowe Święto Trzeciego Maja. Do wspólnego świętowania zapraszają starosta sandomierski oraz burmistrz Sandomierza.
Program uroczystości:
10.30 – msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Po nabożeństwie nastąpi przemarsz uczestników uroczystości z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego na miejsce uroczystości przez tablicę pamiątkową na ścianie ratuszu (Rynek Starego Miasta);
11.45 – uroczystości patriotyczne Narodowego Święta Trzeciego Maja przed sandomierskim Ratuszem. W tej części znalazły się: hymn państwowy, modlitwa za twórców Konstytucji 3 Maja oraz za poległych w obronie Narodu i Ojczyzny, wystąpienia organizatorów, mazurek 3 Maja, Apel Poległych, salwa honorowa w wykonaniu Kompanii Honorowej 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową, wiązanka polskich pieśni patriotycznych w wykonaniu Sandomierskiej Orkiestry Dętej.
KLIMONTÓW
3 maja – 228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Program:
11.40 – zbiórka uczestników uroczystości przy budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Klimontowie;
12.00 – msza święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pod wezwaniem świętego Józefa;
13.10 – manifestacja patriotyczna przy pomniku Powstańców Styczniowych. W tej części znalazły się: odegranie Hymnu Państwowego, wystąpienie Wójta Gminy Klimontów, okolicznościowy program artystyczny w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Jerzego Ossolińskiego w Klimontowie, złożenie wieńców i kwiatów;
13.55 – przejście pod pomnik ppłk. Antoniego Wiktorowskiego Żołnierza Armii Krajowej, złożenie wiązanek kwiatów;
14.05 – przejście pod pomnik Walczących o Wolność w latach 1939-1945 roku, złożenie wiązanek kwiatów;
14.10 – przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji ulicami Klimontowa.
KOPRZYWNICA
3 maja – uroczyste obchody Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Program:
14.00 – msza święta w kościele świętego Floriana w Koprzywnicy z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego;
15.00 – przemarsz pododdziałów pod pomnik – Miejsce Pamięci;
15.15 – uroczystości pod pomnikiem. W tej części znalazły się: złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Sandomierz o gotowości pododdziałów do uroczystości, odśpiewanie Hymnu Polski z udziałem muzyków Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Koprzywnicy, przemówienia okolicznościowe, apel poległych, salwa honorowa, złożenie kwiatów, defilada kompanii honorowej Wojska Polskiego.
POWIAT STASZOWSKI
STASZÓW
3 maja – 228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do wspólnego świętowania zapraszają władze starostwa staszowskiego oraz władze Sandomierza. Program uroczystości:
08.30 – uroczysta msza święta w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Wiśniowej, złożenie kwiatów przed tablicą z sercem księdza Hugona Kołłątaja;
10.30 – zbiórka pocztów sztandarowych, delegacji zakładów pracy, jednostek straży pożarnych, młodzieży szkolnej, górniczej orkiestry Grupy Azoty KiZChS „Siarkopol” S.A. w Grzybowie w Parku im. Adama Bienia w Staszowie;
10.45 – przemarsz kolumny do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Staszowie;
11.00 – uroczysta Msza św. za Ojczyznę;
12.00 – przemarsz kolumny na Rynek – tu nastąpi odegranie Hymnu Państwowego, okolicznościowe wystąpienia starosty staszowskiego oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki;
13.15 – przemarsz przed pomnik Żołnierza Polskiego w Parku Legionów w Staszowie (ul. Parkowa) – zakończenie uroczystości.
SZYDŁÓW
3 maja – obchody 228 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, program:
9.30 – msza święta w intencji Ojczyzny w kościele świętego Władysława w Szydłowie;
10.30 – przemarsz i złożenie kwiatów pod pomnikami Żołnierzy Armii Krajowej oraz Walczących, Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945;
10.45 – program artystyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szydłowie.
RYTWIANY
3 maja – obchody 228 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, program:
11.30 – założenie kwiatów pod pomnikiem poległych;
11.45 – złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości;
12.00 – msza święta w intencji ojczyzny w kościele parafialnym w Rytwianach;
16 – Przegląd Pieśni Patriotycznych w parku przy ruinach zamku w Rytwianach (w razie niesprzyjającej pogody impreza odbędzie się w budynku Gminnego Centrum Kultury w Rytwianach).
POWIAT STARACHOWICKI
STARACHOWICE
Święto Konstytucji 3 Maja w Starachowicach rozpocznie się o 10.15 zbiórką pocztów sztandarowych na placu przed kościołem p.w. Wszystkich Św., kwadrans później początek mszy świętej w intencji Ojczyzny. Po niej uczestnicy przemaszerują przed Pomnik Niepodległości, tu zaplanowano przemówienia i złożenie kwiatów. Nie odbędzie się natomiast rowerowa 3-Majówka, zaplanowana bezpośrednio po oficjalnych obchodach. Jak informują organizatorzy, na piątek zapowiadane są intensywne opady deszczu, dlatego wycieczka po szlakach rowerowych powiatu mogłaby się nie udać.
SKARŻYSKO-KAMIENNA
W Skarżysku uroczystości w Święto Konstytucji rozpoczną się o godz. 9.30 mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Dalsza część oficjalnych obchodów odbędzie się o godz. 11.00 przy Pomniku „Bojownikom o Niepodległość” na Skwerze Solidarności na Zachodnim. Po południu natomiast odbędą się wydarzenia sportowe. Najpierw zaplanowano rekreacyjny Marszobieg Konstytucji na dystansie 2 km, który wystartuje o godz. 14.00 – start usytuowany będzie na ul. Tysiąclecia (obok MCK). Uczestnicy imprezy wezmą udział w losowaniu nagród, a nagrodą główną będzie rower. Głównym punktem tej części dnia będzie III Bieg Konstytucji, który wystartuje z ul. Tysiąclecia o godz. 15.00. Zawodnicy będą mieli do pokonania 15-kilometrowy dystans ulicami miasta. Uczestnicy otrzymają pamiątkowe medale, koszulki, dla zwycięzców poszczególnych kategorii przewidziano nagrody finansowe.
SUCHEDNIÓW
Ośrodek Kultury „Kuźnica” oraz Stowarzyszenie „Kuźniczy Krąg” zapraszają na koncert „KUŹNICA – MIASTU” z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz wernisaż wystawy „Muzyczny ślad na tle kolei losu – Miernikowie”. Wernisaż wystawy rozpocznie się o godzinie 15.30 w holu SOK ”Kuźnica”. Natomiast o godzinie 16.00 w sali widowiskowej odbędzie się koncert „KUŹNICA – MIASTU”, w którego programie pojawią się Jędrzejowski Chór Miejski, Suchedniowska Orkiestra Dęta, Formacja Taneczna AXIS, Kabaret „KAFKA” z SOK „Kuźnica” oraz Studio Piosenki SOK „Kuźnica”.
Wystawa „Muzyczny ślad na tle kolei losu – Miernikowie” kontynuuje rozpoczęty w 2018 roku cykl Suchedniowskie Rody, którego organizatorem jest Stowarzyszenie „Kuźniczy Krąg”. Suchedniów to miejsce niezwykłe pod względem historycznym, urbanistycznym, architektonicznym, ale przede wszystkim społecznym. Osada, będąc siedzibą Wschodniego Okręgu Przemysłowego, stanowiła centrum życia przemysłowego i kulturalnego okolicy. W XIX wieku zjechało tu wielu techników, inżynierów, majstrów, sztygarów, a także artystów, twórców, pisarzy tworząc niezwykle ciekawą mozaikę społeczną. Potomkowie wielu tych rodzin do dziś są mieszkańcami naszego miasta. Tegoroczna edycja wystawy cyklu Suchedniowskie rody poświęcona została rodzinie Mierników. Nazwisko to jest niezwykle popularne w Suchedniowie i niejedną opowieść można by snuć wokół członków familii. W ramach wystawy przedstawimy tylko jedną z nich – o miejscu, którego już nie ma, o ludziach, którzy jeszcze pamiętają, o wydarzeniach, mających wpływ na historię miasta i o muzyce. Na 25 planszach będzie można zobaczyć dzieje trzech pokoleń Rodziny Mierników, którzy swoje życie związali z Suchedniowską Fabryką Odlewów, a później kolejnymi przeobrażeniami tego zakładu. Przyjaźń Konstantego Miernika z Stanisławem Starke i muzykę, która towarzyszyła jemu, synowi i wnukowi przez całe życie. Autorem merytorycznym wystawy jest Agnieszka Włodarczyk-Mazurek, opracowanie redakcyjne Agnieszka Morawska, opracowanie graficzne Mariusz Łężniak.
BLIŻYN
Uroczystości patriotyczne rozpoczną się o 10 w kościele parafialnym mszą świętą w intencji Ojczyzny, po niej uczestnicy przejdą przed pomnik. Natomiast o 15 na placu przed Zameczkiem będzie można zatańczyć poloneza z udziałem zespołów działających w Domu Kultury.