„Powstała by żyć”- to tytuł plenerowej wystawy Instytutu Pamięci Narodowej, którą można oglądać na kieleckim placu Wolności. Ekspozycja pokazuje proces narodzin państwa polskiego, rozpoczęty w listopadzie 1918 roku. Wystawa została przygotowana przez pracowników IPN z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jak wyjaśnia Ilona Religa z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, celem ekspozycji było pokazanie odbudowy państwowości polskiej.
– Pamiętajmy, że proces ten był niezwykle złożony. Wystawa ukazuje nie tylko wysiłek zbrojny z uwzględnieniem chociażby Legionów Polskich, czy Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, ale także na wystawie pojawiają się takie osobowości, jak Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, jedni z ojców niepodległości, ale i wiele innych osób, które miały swój ogromny udział w kształtowaniu, odbudowie państwa polskiego – wyjaśnia.
Na wystawie ukazano proces narodzin państwa polskiego, rozpoczęty w listopadzie 1918 roku, w tym formowania się demokratycznego ustroju, zwieńczonego uchwaleniem przez Sejm Ustawodawczy konstytucji z 17 marca 1921 roku. Przypomniano okoliczności kształtowania się granic Rzeczypospolitej, w ogniu walk toczonych z Ukraińcami o wschodnią Galicję, z Czechami o Śląsk Cieszyński i Litwinami o Wileńszczyznę i Suwalszczyznę, a także w wyniku powstań przeciwko Niemcom w Wielkopolsce i na Śląsku. Decydujące dla obrony niepodległości oraz ustalenia granicy wschodniej okazało się zwycięstwo w wojnie z bolszewikami, przypieczętowane Traktatem Ryskim z 18 marca 1921 roku. Odrodzona w ten sposób, po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita miała wielokulturowy i wieloetniczny charakter, zamieszkiwali ją obok Polaków także Ukraińcy, Żydzi, Białorusini, Niemcy i inne mniejszości.
Na wystawie prezentowane są archiwalne zdjęcia, plakaty i mapy, którym towarzyszą cytaty z wypowiedzi uczestników ówczesnych wydarzeń, między innymi Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego i premiera Wincentego Witosa.
Wystawa prezentowana będzie do 24 maja.