Powiat starachowicki ma 20 lat. Podczas oficjalnych uroczystości jubileuszowych wręczono medale za sumienną pracę i podsumowano największe dokonania samorządu dwóch ostatnich dekad.
Starosta Piotr Babicki podkreślał, że czuje się spadkobiercą wszystkich poprzednich starostów, którzy stali na czele powiatu starachowickiego. Przed sobą stawia zadania kontynuacji dzieł, które zostały rozpoczęte i wdrażanie nowych. Najważniejszym z nich ma być budowa przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich. Jak powiedział – powiat to także ludzie, którzy budują relacje. Dużą rolę w pracy samorządu odgrywają również kontakty międzynarodowe z miastami partnerskimi: Barem na Ukrainie czy regionem Vechta w Niemczech.
Poseł Krzysztof Lipiec, który pełnił funkcję radnego powiatu starachowickiego drugiej kadencji podkreśla, że w pracach parlamentarnych zabiegał o utworzenie i działalność powiatów w czasie reformy administracyjnej. Wprawdzie powiat starachowicki był od początku przewidziany w nowym podziale województw, ale całość praw stanowiących nowe władze samorządowe przypadła na okres, kiedy Krzysztof Lipiec był senatorem.
Wojewoda Agata Wojtyszek przez rok była wicestarostą starachowickim (od 2014 do 2015 roku). Dziś wręczyła zasłużonym pracownikom złote medale za wzorową pracę. Wśród uhonorowanych była Ewa Bzinkowska, skarbniczka powiatu starachowickiego, która finansami kierowała od początku jego istnienia. Z końcem kwietnia odeszła na emeryturę.
Starostwo w Starachowicach w czasie 20 lat zmieniło swoją siedzibę. W pierwszych latach mieściło się w budynku przy ulicy Oświatowej, dopiero w 2006 roku przeniosło się do wyremontowanego obiektu przychodni przy ulicy Borkowskiego. To wówczas powstała sala konferencyjna, wcześniej radni powiatowi korzystali z gościnności Urzędu Miasta.
Pierwsze posiedzenia Rady Powiatu Starachowickiego odbywały się w Sali Olimpia magistratu. Dariusz Dąbrowski, obecny wicestarosta, a zarazem pierwszy przewodniczący rady powiatu starachowickiego, wspomina, że wówczas rada liczyła 40 osób. Jednym z pierwszych zadań było opracowanie statutu powiatu i przygotowanie herbu. Obecnie nawiązuje on do tradycji powiatu iłżeckiego, który powstał w styczniu 1867 roku, tereny dzisiejszego powiatu starachowickiego należały do tamtej administracji. Śladem tej części historii jest szyld z roku 1928 z napisem „Wydział Powiatowy w Wierzbniku. Powiatowy Związek Samorządowy Iłżecki”, tak wówczas nazywało się starostwo. Szyld ten został odnaleziony na początku XXI wieku, łatał dziurę w dachu jednego z prywatnych budynków. Dziś jest jedną z najcenniejszych pamiątek powiatu starachowickiego.
Jednym z największych osiągnięć minionych dwudziestu lat jest wybudowanie nowej siedziby szpitala, powołanie Muzeum Przyrody i Techniki czy instytucji pomocowych dla niepełnosprawnych. W przypadku muzeum to właśnie powiat starachowicki zdecydował się przejąć tę jednostkę, rozwijać ją i finansować. Dzięki temu udało się ocalić cenne dziedzictwo nie tylko przed zapomnieniem, ale także przed złomiarzami czy szabrownikami.