Lwy afrykańskie, kino sferyczne 3D, piasek topograficzny czy też kredowisko. To nowe atrakcje, z których od niedawna można skorzystać w województwie świętokrzyskim. Gdzie się wybrać w czasie majówki? Przygotowaliśmy dla Państwa kilka propozycji.
KIELCE. KREDOWISKO
W Kielcach powstało kolejne miejsce atrakcyjne dla dzieci. Na terenie Fabryki Piasku, znajdującej się obok Alei Sław i Skweru Harcerskiego im. Szarych Szeregów, otwarto jedyne w Kielcach kredowisko, czyli miejsce do zabawy kredą. W specjalnej szafie znajduje się kreda, z której mogą korzystać dzieci malując gdzie tylko im się podoba.
LISÓW. ZOO LEŚNE ZACISZE
W Ogrodzie Zoologicznym Leśne Zacisze, pierwszym parku zoologicznym w województwie świętokrzyskim, jest blisko 100 gatunków zwierząt z sześciu kontynentów. Zobaczyć można między innymi wielbłądy, lamy, antylopy, zebry i dziki. Od niedawna w zoo są także lwy afrykańskie.
KIELCE. ROLKOWISKO I WROTKOWISKO NA TELEGRAFIE
Lodowisko koło stoku narciarskiego na kieleckim Telegrafie przekształcone zostało w rolkowisko i wrotkowisko. Do dyspozycji miłośników tych sportów jest 600 metrów kwadratowych powierzchni trasy. Pojeździć mogą nawet osoby, które nie mają własnego sprzętu. Obok obiektu znajduje się bowiem wypożyczalnia z niezbędnym sprzętem. Przygotowano także tory przeszkód o różnych poziomach trudności. Ponadto osoby początkujące mogą skorzystać z pomocy instruktorów.
Jak informuje Michał Misztal, współwłaściciel ośrodka Nowy Telegraf, jazda na rolkach i wrotkach to sport dla każdego, niezależnie od wieku. Podkreślił, że do Polski znów od kilku lat wraca moda na amatorskie uprawianie tych sportów.
– Myślę, że wrotki i rolki przeżywają drugą młodość. Obiekt otworzyliśmy już w sobotę, od tego czasu mieliśmy mnóstwo gości. Dużo osób chce spróbować głównie jazdy na wrotkach, bo z rolkami mieli już wcześniej do czynienia – zaznaczył.
KIELCE. OGRÓD BOTANICZNY
Zwiedzać można już zamknięty na zimę Ogród Botaniczny w Kielcach. Do zwiedzania udostępniona została jego północna część.
Pojawiły się nowe rośliny, owocowe drzewa, a tuż przy wejściu zwracają uwagę piękne kwitnące rośliny cebulowe. Cieszą też oko tulipany, szafirki i krokusy, których mamy całą kwaterę. Mamy zagospodarowane kolekcje hortensji oraz lilii, zaczynają kwitnąć drzewa owocowe jabłonie i grusze. W ogrodzie pojawiły się również tablice edukacyjne.
Zagospodarowywana jest również ekspozycja lasów Ameryki Północnej. Do tej pory były to tylko drzewa i krzewy. Teraz przybędzie m.in. rabata alabastrowa, floksów i rabata preriowa. Ponadto w połowie maja zakończą się prace związane z urządzaniem ogródka hortiterapeutycznego. Będzie to miejsce terapeutyczne dla osób z różnymi dysfunkcjami. Z kolei podczas Święta Kielc na terenie ogrodu odbędzie się pierwsze „Święto Róż”. Różanka ogrodu botanicznego liczy ponad 4 tysiące 600 sztuk kwiatów. Cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza w czerwcu, kiedy wszystkie róże kwitną.
W części południowo-wschodniej nadal trwają prace budowlane, które powinny się zakończyć do połowy sierpnia. Odkryte jaskinie zostaną pokazane i będą stanowić ciekawą ekspozycję geologiczną. Częściowo napełnione są oczka wodne. Powstanie też wodospad, alpinarium oraz ogrody japoński i orientalny.
KRAJNO. SABAT KRAJNO PARK ROZRYWKI I MINIATUR
Bogatsza oferta kina 6D, diabelskie oko z Londynu i nowa tajemnicza miniatura. W ten sposób przedstawia się oferta parku miniatur Sabat-Krajno. W Parku Rozrywki i Miniatur znajduje się aleja miniatur, która pozwala na podróż po całym świecie w zaledwie kilka godzin. W parku możemy podziwiać ponad 50 miniatur najsłynniejszych budowli świata oraz niezwykłych miejsc stworzonych przez naturę. Prawie wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25.
Szczególnym wyjątkiem jest watykańska Bazylika Świętego Piotra, która jako jedyna w Europie została wykonana w skali 1:13. W parku znajduje się także jedyna w Europie miniatura nieistniejących już wież World Trade Center, które wraz z iglicą mierzą ok. 20 metrów wysokości.
W tym sezonie park rozszerzył swoją ofertę o trzy nowe atrakcje. Kino 6D urozmaicone jest o 8 nowych tytułów, m.in. podróż po Chińskim Murze zepsutą kolejką. Zostały także usprawnione silniki ruchu fotelów i forma wyświetlania obrazu.
Aleja Miniatur poza stałą ekspozycją otrzyma dwie nowe atrakcje: „London Eye”, czyli w pełni mobilna miniatura diabelskiego młyna, znajdującego się przy południowym brzegu Tamizy oraz tajemnicza konstrukcja będąca, według zapewnień organizatorów, największym tego typu obiektem na świecie.
Oprócz tego w parku można skorzystać z pobocznych atrakcji skierowanych dla dzieci, takich jak Park Linowy, restauracja i Lunapark.
Dodatkowo, 3 maja, z okazji Dnia Bez Komputera, w parku zorganizowane będą liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży.
BOLMIN (GM. CHĘCINY). PARK BOLMIN – RODZINNY PARK ROZRYWKI
Tory do jazdy, minigolf, salon gier, park linowy, plac zabaw, ale też nowość: kino sferyczne 3D i piasek topograficzny. Takie atrakcje czekają na wszystkich, którzy zdecydują się w majówkę wybrać do Parku Rozrywki w Bolminie.
Sezon już się rozpoczął. Choć park znajduje się nad zalewem atrakcje czekające na przyjezdnych w Bolminie nie są uzależnione ani od zbiornika, ani od pogody.
Nowością w województwie świętokrzyskim jest kino sferyczne 3D.
– Seanse odbywają się w kopule o średnicy 12 metrów, obraz wyświetlany jest ze wszystkich stron, czyli nie tylko na ścianach, lecz także na podłodze i na suficie. To wszystko odbywa się w trójwymiarze, dlatego wrażenia są niesamowite – mówi Piotr Milcarz, właściciel obiektu. – Tematyką filmu jest kosmos – dodaje.
Nowością są też piasek topograficzny i interaktywne piaskownice. Dzięki użyciu specjalnego projektora na piasku wyświetlają się linie topograficzne. Obiorcy mają wrażenie, że bawią się poziomicami umieszczonymi na mapie.
W parku rozrywki pojawiło się też pole do minigolfa oraz najdłuższy w Polsce tor wyścigowy, po którym może jednocześnie jechać sześć małych samochodzików.
Ponadto do dyspozycji klientów jest park linowy oraz ogromny namiot, czyli strefa zabawy zajmująca około 600 metrów kwadratowych. Tam znajdują się gry, dmuchańce, basen z łódkami i wiele innych atrakcji dla dzieci i młodzieży.
ŚWIĘTA KATARZYNA – NOWA SŁUPIA. SZLAK „ŚLADEM ŚWIĘTOKRZYSKIEJ KOLEJKI WĄSKOTOROWEJ”
16-kilometrowa trasa przyrodniczo-kulturowa biegnie śladem dawnej kolejki wąskotorowej ze Świętej Katarzyny do Nowej Słupi, przez Świętokrzyski Park Narodowy. Na razie mogą z niej korzystać piesi, ale jesienią zostanie dopuszczona także do ruchu rowerowego. Będzie to trasa trudniejsza od utwardzonych, asfaltowych ścieżek, ponieważ jej nawierzchnia pozostanie naturalna. Nadal trwają prace nad poprawą stanu nawierzchni i wyposażeniem ścieżki w infrastrukturę turystyczną. Będzie to jedna z nielicznych ścieżek w Świętokrzyskim Parku Narodowym dostępna dla rowerzystów.
Po drodze można podziwiać m.in. cenne siedliska zwierząt, wychodnię skalną piaskowca i źródełko wybijające tuż przy trasie kolejki. Atrakcją jest też nasyp kolejki, która jeździła tamtędy w latach 1920-1967. Kolej ta jeździła między Zagnańskiem, a stacją Święty Krzyż, która mieściła się w pobliżu wsi Hucisko, nieopodal Nowej Słupi. Służyła przede wszystkim do transportu drewna, a od 1933 roku również do transportu rudy żelaza, którą wydobywano w kopalni w Rudkach.
OBLĘGOREK. SIENKIEWICZÓWKA
5 maja (niedziela) w Oblęgorku odbędą się urodziny Henryka Sienkiewicza. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w spotkaniu upamiętniającym znanego pisarza.
– Przygotowaliśmy wiele atrakcji, zarówno dla dzieci jak i dorosłych – zapowiada Anna Sienkiewicz z Sienkiewiczówki w Oblęgorku. – To między innymi gra terenowa „Tropami Stasia i Nel”. Polega na wspólnym rozwiązywaniu zagadek. Poza tym, że przypominamy sobie losy głównych bohaterów powieści „W pustyni i w puszczy” to możemy także wybudować szałasy oraz zagrać na afrykańskich bębnach – dodaje.
– O godzinie 12 zostanie wystawiona inscenizacja z „Zagłoba swatem”. Jest to komedia, która spodoba się wszystkim miłośnikom twórczości pisarza. Myślę, że przypadnie do gustu także dzieciom, ponieważ jest zabawna – informuje Łukasz Wojtczak z Pałacyku Henryka Sienkiewicza.
Wydarzenie zwieńczy koncert w stylu retro „Powróćmy jak za dawnych lat”. Wystąpią artyści z Krakowa: Joanna Błażej-Łukasik i Paweł Łukasik. Wstęp na urodziny jest bezpłatny. Impreza odbędzie się w godzinach 12-18.
Pałacyk Henryka Sienkiewicza i „Sienkiewiczówka” to doskonałe miejsce na weekendowy wyjazd z rodziną. W Oblęgorku można m.in. zwiedzić dom pisarza. Muzeum podzielone jest na dwie części – tą oryginalnie zachowaną, a także nowoczesną, gdzie znajduje się wystawa multimedialna. Posiadłość otacza malowniczy park, który można zwiedzać za pomocą tzw. „questów”. Goście otrzymują ulotkę, na której są zagadki w formie rymowanek oraz wierszyków i muszą dotrzeć do miejsca, gdzie znajdą skarb.
Ponadto chętni mogą pojeździć na koniach, pobawić się w parku linowym, a także „Krainie w pustyni i w puszczy”. Organizowane są tam także warsztaty garncarskie oraz pieczenia chleba.