W długi weekend Radio Kielce zaprasza na rowerową majówkę. Przygotowaliśmy dla Państwa propozycje kilku tras.
W środę (1 maja) wybraliśmy się na przejażdżkę dookoła Opatowa. W czwartek (2 maja) zachęcaliśmy do wspólnej wycieczki wokół Sandomierza. W sobotę natomiast proponowaliśmy przejazd z Wąchocka do Szydłowca.
TRASY ROWEROWEJ MAJÓWKI Z RADIEM KIELCE
OPATÓW. ZIELONY SZLAK ROWEROWY DOOKOŁA OPATOWA
Dystans: 29,1 km
Czas jazdy: 3 godz. 15 min.
Najwyższy punkt: 273 m
Najniższy punkt: 179 m
Miejsce startu: Opatów, ul. Stefanii Sempołowskiej
Miejsce końca: Opatów, ul. Partyzantów, przy skrzyżowaniu z ul. Armii Krajowej
PRZEBIEG I KILOMETRAŻ TRASY:
Opatów, ul. Stefanii Sempołowskiej – 0 km
Karwów – 6,0 km
Nikisiałka Mała – 8,0 km
Malice Kościelne – 10,7 km
Słabuszewice – 12,6 km
Międzygórz – 14,7 km
Żurawniki – 18,8 km
Włostów – 22,3 km
Tudorów – 24,6 km
Opatów – 29,1 km
ATRAKCJE TURYSTYCZNE NA TRASIE WYCIECZKI:
Opatów – kolegiata romańska, klasztor, podziemia
Międzygórz – ruiny zamku, stary kamieniołom
Tudorów – ruiny zamku
Krajobrazy Wyżyny Sandomierskiej
OPIS TRASY
Zielony szlak to jedna z rowerowych tras, które wytyczone są w pobliżu miasta. Jest to pętla prowadząca przez pagórki Wyżyny Sandomierskiej. Na szlaku znajdują się takie atrakcje jak: ruiny zamku w Międzygórzu, źródełko bł. Wincentego Kadłubka w Karwowie czy tzw. baszta w Tudorowie. Po deszczu niektóre odcinki szlaku są trudno przejezdne z uwagi na gliniaste, lessowe drogi, którymi biegnie jego niewielka część. Pozostała trasa to drogi asfaltowe, a brak stromych podjazdów i niewielka długość trasy sprawiają, że nadaje się on na wycieczkę rekreacyjną również dla mniej doświadczonych rowerzystów. Szlak ma charakter rekreacyjny, w całości będzie przejezdny dla roweru z przyczepką, wiedzie po drogach lokalnych o małym lub znikomym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Po deszczu niektóre odcinki szlaku mogą być trudno przejezdne z uwagi na lessowe drogi, które od czasu do czasu się pojawiają.
Trasa rozpoczyna się w liczącym ponad 700 lat Opatowie, mieście, w którym znajduje się wiele interesujących zabytków. Naszą podróż zaczynamy na Rynku, przy wejściu do opatowskiej Podziemnej Trasy Turystycznej. W Opatowie mamy bezpłatną wypożyczalnie rowerów, w podziemiach znajduje się 10 jednośladów, pozostałe 20 wypożyczyć można na placu rekreacyjno-wypoczynkowym przy tzw. promenadzie. Podziemna Trasa Turystyczna to zabytek, który przypomina o bogatych tradycjach kupieckich tego miasta.
Po 6 kilometrach jazdy kolejnym przystankiem jest źródełko błogosławionego Wincentego Kadłubka w Karwowie. Według legend w tym miejscu płynie cudowna woda. To miejscowość w powiecie opatowskim, w której miał urodzić się błogosławiony Wincenty Kadłubek, autor „Kroniki Polski”. Źródełko od lat jest otaczane szczególną czcią, a jego historia jest bardzo stara. Mieszkańcy Karwowa wierzą w to, że woda w źródełku ma niezwykłe właściwości. Ma przede wszystkim pomagać na choroby oczu. Codziennie przyjeżdżają tam osoby spoza wsi. Raz w miesiącu odprawiane się msze w intencji Wincentego Kadłubka w kaplicy, która znajduje się tuż obok źródełka. Mieszkańcy mówią, że Wincenty na co dzień jest obecny w tej miejscowości. Uważają, że dzięki temu mieszkają tam dobrzy ludzie.
Z Karwowa jedziemy 2,2 kilometra do Nikisiałki Małej, gdzie znajduje się zespół dworski z II połowy XVIII w., wpisany do rejestru zabytków nieruchomych. Nic nie wiadomo o fundatorach dworu i okolicznościach budowy. W latach 1770-1775 został przebudowany według projektu architekta ks. Józefa Karśnickiego (Karsznickiego), późniejszego budowniczego kościoła benedyktynów na Świętym Krzyżu. W okresie międzywojennym XX w. był własnością rodziny Malinowskich, po drugiej wojnie światowej mieściła się w nim szkoła. Nowy rozdział w historii zespołu dworskiego rozpoczął się w 1976 r., kiedy zakupił go znany kielecki rzeźbiarz Zygmunt Kaczor, wspominany w Nikisiałce do dziś. Rozpoczęto wówczas prace remontowe. Zespół dworski jest obecnie własnością prywatną.
7 kilometrów dalej znajdują się ruiny zamku w Międzygórzu. Historia zamku zaczyna się już za czasów kazimierzowskich. Majątek królewski został przekazany Zaklikom herbu Topór. Zamek kilkukrotnie zmieniał właściciela. Między XVI a XVII wiekiem został przebudowany w stylu renesansowym. Do dziś w największym fragmencie zachowała się jedna ze ścian zamku. Ruiny znajdują się w malowniczym terenie. Niemal u stóp pozostałej ściany znajduje się niewielki zalew, jest także altana do odpoczynku i parking. W czasie jazdy można obserwować liczne uprawy sadownicze. W maju szczególnie pięknie wyglądają kwitnące kwiaty na drzewach.
Po drodze 7 kilometrów dalej zatrzymujemy się w Leszczkowie i odwiedzamy Zygmunta Niewiadomskiego. Artystę rzeźbiarza, poetę, snycerza.
A zaledwie 6 kilometrów dalej znajduje się Tudorów ze słynną basztą. Ruiny „zamku” w Tudorowie położone są w wschodniej części wsi. Prowadzi do nich ścieżka, rozpoczynająca się w przy posesji oznaczonej numerem 9. Z pierwotnego założenia zachowały się: ruiny wieży, pozostałości wałów kamienno-ziemnych; szaniec z XVII wieku i stawy (znane tylko dzięki badaniom archeologicznym). Wieżę wystawiono na wzniesieniu skalnym, nad doliną bezimiennego dopływu rzeki Opatówki. Baszta jest własnością prywatną, ale pieczę sprawuje nad nią Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rozrywki w Opatowie. Według legendy zamek zbudował Jan Tudor, którego potomkowie zasiadali na tronie angielskim. Dokumenty jednak przypisują fundację budowli rycerzowi Pełce. Z Tudorowa szlak wraca do Opatowa, przecinając drogę krajową i przez pagórkowaty teren prowadzi do centrum tego zabytkowego miasta.
SANDOMIERZ. ŻÓŁTY SZLAK ROWEROWY DOOKOŁA SANDOMIERZA – „SANDOMIERSKIE KRAJOBRAZY”
Dystans: 17,5 km
Najwyższy punkt: 151 m
Najniższy punkt: 143 m
Miejsce startu: Sandomierz, most na drodze krajowej nr 77 na prawym brzegu Wisły
Miejsce końca: Sandomierz, Zawisełcze
PRZEBIEG I KILOMETRAŻ:
Sandomierz, most na drodze krajowej nr 77 na prawym brzegu Wisły – 0,0 km
Trześń – 2,5 km
Furmany – 8,2 km
Wielowieś – 12,5 km
Sandomierz, Zawisełcze – 17,5 km
ATRAKCJE TURYSTYCZNE NA TRASIE WYCIECZKI:
Trześń – dwór, kaplica, kościół
Wielowieś – klasztor, kościół
panorama Sandomierza
OPIS TRASY
Szlak w całości biegnie po nadwiślańskiej równinie, w większości dobrymi drogami asfaltowymi. Nadaje się więc na wycieczkę rekreacyjną.
Sandomierz założony został w ważnym od wieków miejscu, na wzniesieniu przy ujściu Sanu do Wisły. Zachował się w nim średniowieczny układ urbanistyczny oraz około 120 zabytków architektury z różnych epok. Położone wśród sadów owocowych miasto, wraz z okolicą, jest jednym z najbardziej urokliwych zakątków Polski. W krajobrazie okolicy wyróżniają się: malowniczy przełom Wisły z położonym na krawędzi doliny tej rzeki rezerwatem Góry Pieprzowe oraz lessowy Wąwóz Świętej Jadwigi.
Szlak żółty prowadzi przez mniej znaną, prawobrzeżną część Sandomierza. Trasa rozpoczyna się na moście drogi krajowej nr 77 po wschodniej stronie Wisły. Biegnie wspólnie ze szlakiem Green Velo do niemal do wsi Trześń, tuż obok granicy województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. Nazwa miejscowości, podobnie jak i miejscowej rzeczki Trześniówki, pochodzi od starej nazwy czereśni, kiedyś porastającej okolicę. Zachowało się tu kilka zabytków: cmentarna kaplica z początku XX wieku, spichlerz podworski Tarnowskich z XIX wieku oraz kościół pw. Świętej Rodziny, wybudowany w latach 1893-99 wg projektu dobrze znanego w Galicji architekta Jana Sas Zubrzyckiego. Drewniany dwór rodu Tarnowskich w Trześni był w roku 1809 kwaterą główną wojsk Księstwa Warszawskiego i przebywał w nim książę Józef Poniatowski. Wtedy to miała miejsce w pobliskich Wrzawach bitwa z austriackimi oddziałami arcyksięcia Ferdynanda d’Este. Od roku 1879 stoi tam pamiątkowy obelisk, upamiętniający to starcie.
Z Trześni szlak biegnie na południe, do wsi Furmany, oddzielając się od szlaku Green Velo. Następnie, biegnąc przez równinę nadwiślańską, zakręca do miejscowości Wielowieś. Najcenniejszym zabytkiem dawnej nadwiślańskiej osady, dziś dzielnicy Tarnobrzega, jest XIX-wieczny klasztor sióstr dominikanek. Obok niego stoi kościół parafialny pw. św. Gertrudy i św. Michała Archanioła.
Z tego miejsca, przez Zarzekowice – prawobrzeżną dzielnicę Sandomierza – szlak prowadzi z powrotem do mostu na Wiśle. Średniowieczni fundatorzy miasta wiedzieli, co czynią, lokując miasto na wzgórzach. Obok walorów obronnych dodatkowo chroniło to miasto przed wylewami Wisły. Wielka powódź z maja i czerwca 2010 roku zalała cały prawobrzeżny Sandomierz – 11 kilometrów kwadratowych, zmuszając do ewakuacji 4000 mieszkańców. Ogromnym wysiłkiem ratowników udało się uratować przez zalaniem zakłady przemysłowe w Zawisełczu, obok których biegnie szlak.
SZLAK CZARNY ROWEROWY WĄCHOCK – SZYDŁOWIEC
Dystans: 35,5 km
PRZEBIEG I KILOMETRAŻ:
0,0 km: Początek szlaku na Rynku w Wąchocku – PKS, pomnik Ponurego, węzeł wielu szlaków rowerowych i pieszych, następnie szlak prowadzi obok Domu Kultury i Szkoły w stronę zabudowań klasztornych. zespół klasztorny opactwa Cystersów z XII w i kościół romański p.w. Najświętszej Marii Panny i św. Floriana. Przed ogrodzeniem klasztornym szlak skręca w lewo (200m bruku) przez budynek bramy oraz obok figury Chrystusa niosącego krzyż. na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, po lewej pomnik Sołtysa, następnie przez most na rzece Kamiennej, po lewej zapora – dawny upust, zalew oraz pałac Schoenberga (w remoncie). Następnie prosto przez tory kolejowe relacji Skarżysko-Kamienna – Starachowice, i prosto drogą asfaltową przez przedmieścia a następnie las.
7,9 km: Miejscowość Mirzec – skrzyżowanie (PKS, odbudowany dworek – willa modrzewiowa z XIXw. w parku z pomnikowymi drzewami, kościół św. Leonarda z poł XIXw.), szlak prowadzi w kierunku Wierzbicy.
11,2 km: Trębowiec – skrzyżowanie (PKS), szlak skręca w lewo, początkowo w asfaltową drogę lokalną później gruntową drogę leśną
14,9 km: wieś Zbijów Mały – skrzyżowanie, szlak prowadzi prosto do wsi Zbijów Duży
16,3 km: wieś Zbijów Duży, na skrzyżowaniu szlak skręca w prawo i prowadzi do leśniczówki Zbijów
17,5 km: przy drodze grupa 10 sztuk dębów szypułkowych – pomników przyrody, po lewej rezerwat „Góra Piekło”
19,1 km: wieś Mirów z drewnianym dworkiem otoczonym parkiem 2,5 ha
21,0 km: wieś Rogów – rozwidlenie dróg, szlak prowadzi lewoskos w kierunku wsi Gąsawy
26,4 km: skrzyżowanie, szlak prowadzi prosto na przystanek PKP Szydłowiec
27,9 km: skrzyżowanie, szlak skręca w prawo do Szydłowca
31,9 km: Szydłowiec, miasto z XV w. Szlak przecina drogę krajową nr 7. W mieście zwiedzamy m.in. późnorenesansowy ratusz, gotycki kościół pod wezwaniem św. Zygmunta, wczesnorenesansowy zamek, w zamku Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych)
35,4 km: Szydłowiec – Zamek
ATRAKCJE TURYSTYCZNE NA TRASIE WYCIECZKI:
Wąchock – zespół klasztorny opactwa Cystersów z XII w.
Wąchock – kościół romański p.w. Najświętszej Marii Panny i św. Floriana
Wąchock – pomnik Sołtysa; pałac Schoenberga (w remoncie)
Mirzec – dworek-willa modrzewiowa z XIX w.
Rezerwat „Góra Piekło”
Mirów – drewniany dworek otoczony parkiem
Szydłowiec – późnorenesansowy ratusz
Szydłowiec – gotycki kościół pod wezwaniem św. Zygmunta
Szydłowiec – wczesnorenesansowy zamek (w zamku Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych)
ZOBACZ TAKŻE (pliki do pobrania):
Szlak Green Velo – informator turystyczny
Szlak Green Velo – Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Szlak Green Velo – Góry Świętokrzyskie i okolica
BIKE-owe Świętokrzyskie – trasy rowerowe po regionie
Świętokrzyskie – Informator Turystyczny
Województwo świętokrzyskie – przewodnik-informator turystyczny
Województwo świętokrzyskie – największe atrakcje
Świętokrzyski Szlak Literacki – przewodnik
Świętokrzyskie zamki, pałace i dwory – przewodnik