Kilkadziesiąt osób, mimo niekorzystnej pogody, przybyło na otwarcie po zimie ogrodu botanicznego w Kielcach. Dziś udostępniona została jego północna część.
Jak mówi dr Bartosz Piwowarski, zastępca kierownika ogrodu botanicznego, pojawiły się nowe rośliny, owocowe drzewa, a tuż przy wejściu zwracają uwagę piękne kwitnące rośliny cebulowe.
– Cieszą oko tulipany, szafirki i krokusy, których mamy całą kwaterę. Mamy zagospodarowane kolekcje hortensji oraz lilii, zaczynają kwitnąć drzewa owocowe jabłonie i grusze. W ogrodzie pojawiły się również tablice edukacyjne – objaśnia dr Bartosz Piwowarski.
Katarzyna Frąckowiak z Kielc, która jest stałą bywalczynią ogrodu, mogła podziwiać rośliny, których nigdy przedtem nie widziała.
– Zaskoczyła mnie obecność funkii białej czy brunery, która jest podobna do niezapominajki. Całe kompozycje są bardzo ładne. Warto dziś przyjść do ogrodu botanicznego, gdyż jest przepięknie – oceniła.
Największą atrakcją, szczególnie dla dzieci, jest możliwość zrobienia sobie zdjęcia z ptakami drapieżnymi: sową, puchaczem, jastrzębiem, czy sokołem. Ten ostatni ptak jest używany w ogrodzie do płoszenia szkodników, które niszczą rośliny.
Bartosz Piwowarski dodał, że zagospodarowywana jest również ekspozycja lasów Ameryki Północnej. Do tej pory były to tylko drzewa i krzewy. Teraz przybędzie m.in. rabata alabastrowa, floksów i rabata preriowa. Ponadto w połowie maja zakończą się prace związane z urządzaniem ogródka hortiterapeutycznego. Będzie to miejsce terapeutyczne dla osób z różnymi dysfunkcjami. Z kolei podczas Święta Kielc na terenie ogrodu odbędzie się pierwsze „Święto Róż”. Różanka ogrodu botanicznego liczy ponad 4 tysiące 600 sztuk kwiatów. Cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza w czerwcu, kiedy wszystkie róże kwitną.
W części południowo-wschodniej nadal trwają prace budowlane, które powinny się zakończyć do połowy sierpnia. Odkryte jaskinie zostaną pokazane i będą stanowić ciekawą ekspozycję geologiczną. Częściowo napełnione są oczka wodne. Powstanie też wodospad, alpinarium oraz ogrody japoński i orientalny.