Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi świętuje 40-lecie istnienia. Z tej okazji w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej odbyło się spotkanie jubileuszowe połączone z konferencją naukową dotyczącą dziedzictwa kulturowego Ziemi Świętego Krzyża.
Spotkanie było także okazją do przybliżenia nieco zapomnianych tradycji, zwyczajów i pieśni świętokrzyskich wykonywanych gwarą. Zaprezentowano między innymi widowisko „Czary i Uroki” opracowane przez Antoniego Ponikowskiego, regionalistę, a także założyciela Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi.
Jak mówi pani Paulina, której syn Sergiusz wziął udział w artystycznej części spotkania, kultywowanie regionalnych tradycji jest niezwykle istotne, także dla młodych.
– Mój syn wychowuje się w rodzinie wielopokoleniowej wraz z dziadkami, dzięki czemu gwara jest obecna w jego życiu, między innymi dzięki pewnym wyrażeniom czy przyśpiewkom ludowym. Do kultywowania i utrwalania tradycji ludowych przyczynia się także Radio Kielce w swoich audycjach, poświęconych folklorowi świętokrzyskiemu – dodała.
– Gwara jest bardzo ważną częścią naszej tradycji, jest to język, dzięki któremu możemy się utożsamiać z regionem świętokrzyskim – podkreśla Sergiusz.
Antonii Pawlik, skarbnik towarzystwa, zaznacza, że jest to jedyna organizacja w gminie kultywująca tradycje patriotyczne i pamięć o bohaterach Armii Krajowej.
– Naszym życzeniem, a także jednym z celów, jest zachęcanie jak największej liczby młodych ludzi, aby wzrastali w tradycji naszej gminy, po to, by następnie móc ją kultywować i przekazywać następnym pokoleniom – zaznacza.
Anna Zyzmam, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi, podkreśla, że od czterech dekad towarzystwo zajmuje się promocją, krzewieniem kultury, a także zapomnianej historii miasta i gminy. Świadectwem działalności towarzystwa są liczne publikacje i wydawnictwa, najnowszym jest album „Kapliczki, krzyże, figury rozsiane na terenie miasta i gminy Nowa Słupia”.
Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi powstało w 1979 roku, a jego głównym celem jest kultywowanie tradycji regionu, przekazywanie historii przyszłym pokoleniom, a także renowacja zabytków.