W Kielcach trwają 34. Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego. Zajęcia prowadzą najlepsi tancerze z kraju i zagranicy. Treningi będą się odbywały także w sobotę i w niedzielę. Dodatkowo w sobotę o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca po raz pierwszy zostanie pokazany spektakl pod tytułem „We_selle”.
Warsztaty Tańca Jazzowego w Kielcach to już tradycja. Ściągają miłośników tej formy aktywności z całej Polski. Oliwia Sitek przyjechała z Warszawy. Na zajęciach w Kieleckim Teatrze Tańca gości po raz drugi.
– Biorę udział w warsztatach, ponieważ chcę się rozwijać i chciałam zobaczyć, jak wygląda taniec w kieleckim teatrze. Tańczę codziennie w szkole baletowej – wyjaśniła.
Kursy trwają od czwartku. Prowadzone będą także w sobotę i w niedzielę w godzinach od 9.00 do 16.30. Można się jeszcze na nie zapisać, choć nie są to zajęcia dla osób początkujących, tylko dla tancerzy, nauczycieli tańca, choreografów.
Natomiast warto przyjść i popatrzeć jak pracują najlepsi instruktorzy. Tym bardziej, że niektóre ćwiczenia są zaskakujące i prowadzone są też na zewnątrz budynku. Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca wyjaśnia, że na powietrzu odbywają się zajęcia Wojciecha Mochnieja – instruktora, choreografia, który do Kielc przybył z Kanady.
– Pan Wojciech Mochniej ma lekcje: improwizacja, więc jak sama nazwa wskazuje, otwieramy się, słuchamy swojego ciała, wykonujemy to, co nam ciało podpowiada, co podpowiadają nam też muzyka, a nawet śpiew ptaków czy szelest liści. Improwizacja to takie zajęcia, podczas których szukamy ruchu optymalnego dla mojego ciała. Takiego, który w danym momencie czujemy. To są bardzo fajne zajęcia, bo otwierają nas – dodaje dyrektor KTT.
Wojciech Mochniej jest choreografem spektaklu, który w sobotę 27 kwietnia o godzinie 19:00, zostanie pokazany na Dużej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca. Będzie to „We_selle” – projekt multimedialny, wykorzystujący różne techniki tańca współczesnego, performansu, improwizacji z projekcjami video.
Główną oś spektaklu stanowi ceremonia zaślubin, która w sposób szczególny pokazuje przekrój osobowościowy weselników, ich skomplikowane relacje i wewnętrzną potrzebę rutyny. To przełomowy moment w życiu pary młodej, związany z tradycją i próbą utrzymania jej ciągłości. Wesele to nie tylko rezerwuar rozrywki, ale czas podpatrywania siebie nawzajem, dokonywania rachunku sumienia, a co za tym idzie kreowania samego siebie w oczach innych.
W ruchowym spektaklu pobrzmiewają echa klasyki: „Wesela” Wyspiańskiego, z którego zaczerpnięty został motyw rozpadu wspólnoty i relacji międzyludzkich, „Ślubu” Gombrowicza jako próby walki z formą oraz problemem komunikacji. Nie zabrakło też odwołań do kultury współczesnej i popularnej, choćby do filmów Wojciecha Smarzowskiego, który moment wesela potraktował jako sytuację, w której jak w soczewce skupiają się wady człowieka i wychodzą na jaw drzemiące w nim demony.
Cena biletu na spektakl: 15 złotych.