Wzorem współczesnych policjantów powinni być funkcjonariusze, którzy stworzyli pierwszą Policję Państwową. Oni wnieśli do tej formacji honor, etos i doświadczenie – stwierdził podinsp. Piotr Zalewski, Komendant Miejski Policji w Kielcach. W stolicy regionu odbywa się dwudniowa konferencja „Europejskie struktury policyjne na przestrzeni 100 lat”. Podczas niej omawiane są tematy związane z historią policji i zmianami, do których doszło w ciągu ostatnich dziesięcioleci.
Piotr Zalewski podkreślił, że najlepszym przykładem wzorowego funkcjonariusza jest urodzony w województwie świętokrzyskim mjr Jan Piwnik „Ponury”, który zapisał się w historii nie tylko naszego regionu, ale także całego kraju.
– My, współcześni policjanci, jesteśmy w sztafecie pokoleń. Przed nami były osoby, które dbały o bezpieczeństwo Polaków, a po nas będą kolejne. Naszym obowiązkiem jest podtrzymywanie tradycji i wzorców, które są niezbędne w tej pracy – powiedział podinsp. Piotr Zalewski.
Komendant dodał, że policja musi iść z duchem czasu. W ciągu ostatnich lat doszły nowe typy przestępstw i dlatego potrzebne są szkolenia, a także narzędzia do walki z osobami, które podejmują działania niezgodne z prawem. Niezastąpione w tym zakresie są zgłoszenia mieszkańców. Pomocą jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki aplikacji każdy może podzielić się informacjami o niebezpiecznych miejscach i sytuacjach, które zauważono.
– Uważam, że ten pomysł bardzo się sprawdza. To jest kolejne narzędzie do kontaktu mieszkańców z policją – podkreślił.
Aby zgłosić zagrożenie, należy wejść na stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaznaczyć punkt na mapie i wybrać jedną z 25 kategorii. Następnie wystarczy dodać datę zdarzenia. Policja ma 5 dni na sprawdzenie zgłoszenia.
Patronat honorowy nad konferencją objął Komendant Główny Policji.