Pokazem filmu „Kronika powstania warszawskiego według Marka Edelmana” rozpoczęły się w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach – obchody Roku Marka Edelmana.
Obraz, w reżyserii Jolanty Dylewskiej, przedstawia dramatyczny przebieg powstania w warszawskim getcie z perspektywy Marka Edelmana – ostatniego przywódcy powstania, wybitnego lekarza, a zarazem działacza społecznego i politycznego. W kwietniu 1943 roku Niemcy podjęli decyzję o ostatecznej likwidacji getta warszawskiego, w którym przebywało wówczas 60 tysięcy osób.
– Zapadła decyzja, że jutro, jeśli Niemcy przyjdą do getta, zacznie się opór – wspominał Marek Edelman spotkanie Żydowskiej Organizacji Bojowej, które odbyło się 18. kwietnia, czyli dzień przed rozpoczęciem powstania.
Obraz został zrealizowany dzięki Stowarzyszeniu „Otwarta Rzeczpospolita.
Również w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach 28. kwietnia o godzinie 18.00. zostaną zaprezentowane prace wyróżnione w Konkursie im. Marka Edelmana, zorganizowanym przez miesięcznik „Charaktery”. Wydarzeniu będzie towarzyszył koncert jazzowy w wykonaniu Roman Ott Trio. Natomiast 8. i 9. czerwca odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja dla Nauczycieli „Jak reagować na mowę nienawiści”.
Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, które organizuje wydarzenia mówi, że wprawdzie Rok Marka Edelmana został ogłoszony przez trzy polskie miasta, ale Kielce też chcą przyłączyć się do tych obchodów. Jak dodał, w tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim.