40 zdjęć pokazujących w formacie makro przyrodę i technikę, autorstwa Piotra Skrzypka można oglądać od dziś w Wieży Ciśnień starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki. Fotografie są częścią bogatego zbioru prac, ze względu na miejsce prezentacji i zainteresowania przedstawiają motywy przyrodnicze i industrialne.
Autor podkreśla, że skala makro jest doskonałym sposobem pokazania piękna przyrody. Ludzkie oko nie jest w stanie wychwycić szczegółów, które ujmuje aparat fotograficzny i duży format zdjęcia.
Przykładem są liście w jesiennych kolorach, które przypominają krajobraz z rzekami i wąwozami. Jednocześnie precyzyjne ukazanie detalu wymaga umiejętności technicznych. Na zdjęcie zielonego robaczka składa się 30 ujęć nakładanych na siebie. Dopiero wtedy można uzyskać odpowiednią wyrazistość. Drugą grupę zdjęć stanowią te robione w miejscach związanych z przemysłem, również w starej hucie w Starachowicach. Tu istotną rolę odgrywa światło, które wydobywa piękno pozornie zwykłych sprzętów. Daje szansę na pokazanie różnych odcieni rdzy czy kurzu.
Piotr Skrzypek na fotograficzne łowy wyrusza o świcie, wówczas przyroda jeszcze jest uśpiona, co daje szansę na zrobienie zdjęcia ruchliwym zazwyczaj owadom.
Z kolei przypominające obrazy, abstrakcyjne zdjęcia, to efekt wizyty w kopalni soli, różnokolorowe plamy to właśnie minerały.
Wśród odwiedzających wystawę dominowały głosy zachwytu nad kunsztem fotograficznym autora. Obecni podkreślali, że choć obiekty, które są przedstawione na zdjęciach, to rzeczy codzienne, otaczające nas cały czas, to pokazane w powiększeniu robią ogromne wrażenie. W ten sposób zwykłe owady czy butelki w kontenerze stają się dziełami sztuki.
Wystawę w Muzeum Przyrody i Techniki będzie można oglądać do 24 maja.