114 bibliotekarzy z województwa świętokrzyskiego może skorzystać ze szkolenia, które organizuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. Nabór na zajęcia ogłoszono we wtorek i już po kilku godzinach limit miejsc został wyczerpany.
Bibliotekarze w naszym regionie chcą podnosić swoje kompetencje.
Jak wyjaśnia Lidia Zielińska z działu metodyki szkoleń i analiz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach – zainteresowanie wynika stąd, że już od dawna biblioteka nie jest miejscem, gdzie można wyłącznie wypożyczyć książkę.
– W tej chwili biblioteki nie pełnią jedynie funkcji wypożyczalni, tylko organizują wiele zajęć, których wcześniej nawet nie utożsamialibyśmy z działalnością biblioteczną. To są zajęcia rozbudzające chęć obcowania z książką wśród najmłodszych czytelników, ale też zajęcia dla seniorów, czy międzypokoleniowe. To wszystko dzieje się obecnie w bibliotekach. Stąd chyba takie zainteresowanie tymi szkoleniami, żeby cały czas szukać czegoś nowego, inspiracji, ale szkolenia też integrują nasze środowisko, są okazją do wymiany doświadczeń – podkreśla.
Tematyka kursów jest różnorodna. Bibliotekarze dowiedzą się, jak wygląda czytanie wrażeniowe i w jaki sposób je wykorzystać, jak inspirować się dziedzictwem lokalnym, czy jak zachęcić dzieci do czytania. Co ważne, jak zaznacza Lidia Zielińska, nie będą to suche informacje.
– Wszystkie zajęcia będą miały charakter warsztatowy, bo zależy nam na tym, żeby bibliotekarze otrzymali praktyczną wiedzę, którą będą mogli wykorzystać organizując zajęcia u siebie w bibliotece – mówi.
Lidia Zielińska dodaje, że choć we wtorek już wszystkie miejsca na szkolenia zostały zajęte, to zgłoszenia będą przyjmowane także w środę.
– Zachęcam do tego. To będzie też dla nas informacja, jakie tematy należałoby powtórzyć w przyszłości – wyjaśnia.
Pierwsze szkolenia odbędą się w maju, a ostatnie zaplanowano na październik. Udział w nich jest bezpłatny. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach otrzymała na szkolenia dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z Funduszu Promocji Kultury. Wartość całego projektu wynosi ponad 16,5 tysiąca złotych.