Wielka Sobota w tradycji chrześcijańskiej to także czas zadumy i oczekiwania na Zmartwychwstanie. Związany z nią jest zwyczaj odwiedzania Grobów Pańskich. – Tradycja odwiedzania kościołów i adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim jest znana od wieków – przypomina ksiądz Marek Bartosiński, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Starachowicach.
– Szczególne znaczenie te pielgrzymki miały w okresach zniewolenia państwa. Symbolika dekoracji w okresie zaborów nawiązywała do kajdanów, krat i tęsknoty za wolnym krajem. Lata komunizmu pozwalały jedynie przy Grobie Pańskim zamieścić słowa mówiące o wolności i prawdzie. Obecnie zarówno ciemnica, do której przenoszony jest Najświętszy Sakrament w Wielki Czwartek, jak i Grób Pański adorowany do niedzielnego poranka ma skłonić do refleksji nad życiem. Największym zniewoleniem jest grzech i brak miłości, dlatego dekoracje Grobu Pańskiego mają skłonić do nawrócenia – podkreślił ksiądz Marek Bartosiński.
W kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych przy ulicy Radomskiej w Starachowicach grób nawiązuje symboliką do wiosny, która daje nadzieje i nowe życie. Wierni, którzy odwiedzali to miejsce podkreślali, że potrzeba wyciszenia we współczesnym pędzie świata.
– Wielka Sobota to dzień, kiedy można się skupić i być blisko Boga. Można się zastanowić nad swoim życiem i życiem najbliższych. W trudnych, wymagających czasach modlitwa i refleksja przy Grobie Pańskim jest bardzo potrzebna – podkreślali starachowiczanie.
W mieście jest osiem kościołów. Dziś są otwarte przez cały dzień.