Kierowcy przemierzający trasy w regionie mogą spodziewać się częstszych kontroli drogowych. Funkcjonariusze sprawdzają m.in. trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów.
Karol Macek z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach przypomina, że wszystkie osoby jadące w trasę powinny się do tego należycie przygotować. – Trzeba pamiętać o tym, aby sprawdzić badania techniczne pojazdu. Nie ma obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego, dlatego wielu kierowców rzadko zagląda do tego dokumentu. Jeżeli okaże się, że minął termin badania, jeszcze jest czas na jego wykonanie – mówi Karol Macek.
Ponadto należy sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych i przed podróżą uzupełnić ich braki. – Ważne jest także odpowiednie przygotowanie kierowcy. Powinien być wypoczęty i robić przerwy w trakcie jazdy. Zalecamy, aby zatrzymywać się co 2-3 godziny. Należy wyjść z samochodu i odprężyć się. Ponadto apelujemy, aby przestrzegać przepisów i nie spieszyć się. Możemy zaoszczędzić jedynie kilka minut, a brawurowe zachowanie często doprowadza do tragedii – mówi Karol Macek.
Brawura nie jest jedynym powodem, przez który dochodzi do wypadków. Kolejne to zły stan techniczny pojazdów, nieprawidłowe wyprzedzanie i alkohol. Wszystkie osoby, które nie są pewne stanu trzeźwości mogą wykonać bezpłatne badanie w dowolnym komisariacie policji.
Policjanci kontrolują pojazdy m.in. przy ulicy Radomskiej w Kielcach. Kierowcy, którzy zostali zatrzymani do badania twierdzą, że takie akcje są przydatne, kontrola trwa zaledwie kilka minut, a w ten sposób można wyeliminować z drogi pijanych kierowców – twierdzi Agnieszka Sikora. – Przed świętami każdemu się spieszy. Niektórzy też za szybko jeżdżą, co stwarza zagrożenie. Mój brat zginał w wypadku samochodowym i nie chcę, żeby to spotkało inne osoby – powiedziała Agnieszka Sikora.
Kieleccy policjanci mają na mundurach zamontowane kamery. Wszystkie interwencje są rejestrowane przez urządzenie. Film jest archiwizowany, jednak nie może być nigdzie upubliczniony. To zarówno pomoc dla obywateli, którzy chcieliby udowodnić nieprawidłowe zachowanie mundurowych, jak i dla policjantów, którzy np. zarejestrowali próbę wręczenia łapówki przez zatrzymanego.
W trakcie akcji „Bezpieczny Weekend” pojawi się więcej pieszych patroli policji na osiedlach. W ubiegłym roku, w czasie świąt wielkanocnych na drogach województwa świętokrzyskiego doszło do 11 wypadków. Rannych zostało 18 osób, nikt nie zginął. Zatrzymano także 36 nietrzeźwych kierowców. Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwało prawie 1600 funkcjonariuszy.