Zamiast jajka wielkanocnego – kurczak słodko-kwaśny, a zamiast spotkań z najbliższymi – obowiązki służbowe. Tak wyglądają święta wielkanocne u obcokrajowców – wyznawców islamu i buddystów, którzy pracują w Polsce.
Większość z tych, którzy prowadzą punkty gastronomiczne z egzotyczną kuchnią przyznaje, że Wielkanoc spędzą w pracy. Zaznaczają przy tym, że klientów nawet w trakcie najważniejszych świąt katolickich nie ubywa, a czasami jest ich więcej.
– My pracujemy tak jak w każdy inny dzień. Od rana do nocy. Nawet jak mamy swoje święte dni, to przychodzimy do pracy, ponieważ ludzie chcą zjeść. Nie odczuwamy specjalnej różnicy pomiędzy okresem świątecznym, a dniem powszednim. Czasami jest mniej, a czasami nawet więcej klientów niż zwykle – mówią pracownicy jednego z barów z kebabem.
Ahmed przyznaje, że do dzisiaj ma trudności ze zrozumieniem niektórych polskich tradycji świątecznych. Dyplomatycznie dodaje jednak, że polska kultura zwłaszcza ta związana z religią jest dla niego fascynująca.
– Polacy w trakcie świąt nic nie robią tylko jedzą i piją. Bardzo mnie to dziwi, ponieważ w naszej religii zupełnie inaczej podchodzi się do dni wyjątkowych. Ale nie mam z tym problemu. Każda kultura jest inna i cieszę się, że mogę poznawać wasze zwyczaje – mówi.
Jak się jednak okazuje, nawet wśród osób innego niż katolickie wyznania, pracujących i mieszkańcach w Kielcach zdarzają się wyjątki. Khởi Nguyên Hoang, który od 20 lat prowadzi w Kielcach restaurację wietnamską zaznacza, że w trakcie Wielkanocy, tak jak i innych ważnych świąt katolickich zamyka lokal, a czas spędza w rodzinnej atmosferze. Choć prywatnie jest buddystą, to ze świętami wielkanocnymi ma same dobre skojarzenia.
– Moja restauracja w trakcie świąt jest zamknięta i bardzo mnie to cieszy. Mogę wtedy spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Bardzo cieszy mnie, że są w Polsce takie dni, w których można odpocząć i radować się z najbliższymi – przyznaje.
Wielkanoc w zbliżonej do katolików formie obchodzą wyznawcy prawosławia. Ich święta zaczną się jednak dopiero 28 kwietnia.