Mieszkańcy Sandomierza oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Uroczystości upamiętniające ponad 22 tysiące Polaków, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku, odbyły się na wojskowej części Cmentarza Katedralnego przy symbolicznym grobie ofiar Golgoty Wschodu.
Kwiaty przy mogile złożyła między innymi Halina Stec-Kwaśniewicz, której wujek jako oficer 4 Pułku Piechoty Legionów został zamordowany strzałem w tył głowy przez sowietów wraz z pozostałymi przedstawicielami inteligencji i wojska II RP.
– Takie uroczystości powinny być kultywowane, zwłaszcza wśród ludzi młodych, tak aby prawda o tragicznej przeszłości naszych rodaków nigdy nie została zapominania – dodaje.
Poseł Marek Kwitek podkreślił, że prawda o zbrodni katyńskiej przez dziesięciolecia byłą zakłamywana.
– Stalin wymordował elity narodu, jeńców wojennych, tylko dlatego, że byli Polakami. Do dziś Federacja Rosyjska nie uznała tej zbrodni za ludobójstwo. Dlatego młode pokolenie Polaków musi dalej kultywować pamięć o poległych w Katyniu – zaznaczył.
W obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej wziął udział także poseł Krzysztof Lipiec, który zaznaczył, że uroczystości są kolejnym elementem walki o pamięć tych, którzy oddali życie za Polskę.
– Po długich latach niepamięci o naszych bohaterach, ważne jest to, aby w 79. rocznicę zbrodni, pochylić się nad symbolicznymi mogiłami ofiar Katynia, rozsianymi po całym kraju, po to, aby elicie, która wówczas zginęła oddać należytą cześć i honor – dodał.
Zdaniem Andrzeja Prusia, przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, prawda jest siłą, której nie da się pogrzebać i dlatego mimo starań i zakłamania reżimu komunistycznego prawda o losach polskich bohaterów przetrwała.
– Dziś możemy już oficjalnie czcić pamięć tych ludzi, ale także pokazywać młodym ludziom, że nasza historia zawsze budowana była na prawdzie. To wszystko buduje naszą narodową tożsamość, także te przykre wydarzenia, kiedy elita narodu polskiego ginęła w Katyniu, 70 lat później w Smoleńsku. Na tym budujemy naszą tożsamość i z tego też wynika nasza siła, jako narodu, że ten ogromny testament przodków realizujemy dla dobra Rzeczpospolitej – zaznaczył.
Obchody 79. rocznicy zbrodni katyńskiej zakończyła uroczysta msza w intencji ofiar odprawiona w kościele pod wezwaniem świętego Józefa w Sandomierzu.