Kilkuset młodych wykonawców z siedmiu chórów prezentuje swoje umiejętności w ramach projektu „Akademia Chóralna Śpiewająca Polska”. W Starachowicach trwają przesłuchania regionalne.
Bożena Magdalena Mrózek, koordynator projektu w naszym województwie informuje, że jest on skierowany do chórów szkolnych. Swoje umiejętności prezentuje pięć chórów ze Starachowic oraz po jednym z Piekoszowa i Lublina. W związku z rokiem moniuszkowskim obowiązkiem jest m.in. wykonanie jednej pieśni z repertuaru artysty.
Ułatwieniem w przygotowaniu tej części prezentacji jest śpiewnik wydany przez Teatr Wielki i Operę Narodową, w którym pieśni Stanisława Moniuszki zostały przetransponowane do tonacji dla dzieci. Jak podkreśla Bożena Mrózek, przedszkolaki, z którymi pracuje bardzo lubią piosenki pochodzące sprzed prawie dwóch wieków.
Justyna Magnowska-Janicka prowadzi chór Crescendo w Szkole Podstawowej numer 9. W jej opinii dyrygent ma nie tylko uczyć śpiewu, ale być także przyjacielem, wsparciem i dla podopiecznych. Uczennice Pani Justyny potwierdzają te sowa i podkreślają, że muzyka jest dla nich całym życiem. Przy niej się relaksują, cieszą ich sukcesy zdobywane przez chór, a ponadto wzajemnie motywują się do pracy.
Gościem świętokrzyskiego konkursu był chór III Liceum Ogólnokształcącego z Lublina. Małgorzata Nowak opiekun chóru zaznacza, że tradycja śpiewania w tej szkole to już ćwierć wieku. Chór obecnie liczy 55 osób.
Głównym kuratorem programu jest Narodowe Forum Muzyki, a projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządy lokalne.