Prezentacja wielkanocnych zwyczajów na świętokrzyskiej wsi oraz pokaz koszy ze święconkami to tylko niektóre elementy XX jubileuszowego Śniadania Wielkanocnego zorganizowanego na Zamku Królewskim w Sandomierzu.
Coroczne spotkanie przedstawicieli gmin powiatu sandomierskiego oraz władz jest okazją do przypominania regionalnych tradycji wielkanocnych.
Przedstawiciele gmin przygotowali z tej okazji różnobarwne kosze ze święconkami. Jak mówi Agnieszka Terlecka, prezes stowarzyszenia Nowe Pokolenie Święcicy z gminy Obrazów, kosz reprezentujący gminę podczas uroczystości jest utrzymany w duchu tradycji.
– Nasz kosz jest bardzo kolorowy, udekorowany między innymi kwiatami wykonanymi z krepiny. Znajdują się w nim przede wszystkim wiejskie, własnoręcznie robione wędliny i chleb. Nie mogło zabraknąć jajka – symbolu odrodzenia i świąt wielkanocnych. W naszym koszyku znajdują się także jajka zdobione przez młodzież metodami nowoczesnymi – dodaje.
Na tegoroczne śniadanie koła gospodyń wiejskich z powiatu sandomierskiego przygotowały przedstawienie na temat obrzędów wielkanocnych. Tradycyjnie w wielkanocnym śniadaniu na zamku Królewskim w Sandomierzu biorą udział parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej, samorządowcy i przedstawiciele władz województwa.
Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, podkreśla, że sandomierskie śniadania na zamku mają bardzo długą tradycję.
– Cieszę się, że kolejny raz mogę wziąć udział w tym ważnym wydarzeniu. Warto podtrzymywać i kultywować te tradycje chrześcijańskie, które od wieków jednoczyły Polaków i pozwalały w trudnych okresach naszych dziejów wynosić z nich dobre wartości. To szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdzie często te wartości są zwalczane przez niektóre środowiska – dodał.
Poseł Marek Kwitek zwraca uwagę na to, że od początku śniadania wielkanocne w Sandomierzu integrowały lokalne społeczności.
– Wspólny stół jednoczy nas wszystkich ponad podziałami politycznymi. Jesteśmy w okresie przedświątecznymi kiedy czuje się już świąteczną atmosferę. Przy okazji kultywujemy wielkanocne tradycje. Każda gmina prezentuje różnorodne obyczaje związane z Wielkanocą. Ta różnorodność stanowi o naszej sile i kulturze, która kształtuje naszą tożsamość – zaznacza.
Jak informuje Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza, idea spotkań wielkanocnych wrosła na stałe w tradycję zamku Kazimierzowskiego w Sandomierzu.
– Mimo, że uczestniczę w tym śniadaniu po raz pierwszy cieszę się, że jest z nami tylu znamienitych gości. To spotkanie to niezwykła okazja do złożenia sobie życzeń i dzielenia się swoimi doświadczeniami przy świątecznym stole – dodał.
Podczas Śniadania Wielkanocnego każda gmina zaprezentowała własną święconkę. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele władz wojewódzkich: członek zarządu województwa świętokrzyskiego Marek Jońca i przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś.