Mają być nowoczesne, ale oddawać też charakter dawnych miejsc i wierzeń – w Rudkach zaprezentowano, jak będą wyglądać i działać trzy duże obiekty turystyczno-edukacyjne, powstające w gminie Nowa Słupia. Mowa o Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, Muzeum Starożytnego Hutnictwa i Centrum Edukacji Przyrodniczej Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
W Parku Dziedzictwa, inaczej w Parku Legend, prezentowanych będzie około 16 opowieści. Większość z nich to historie związane z Górami Świętokrzyskimi, ale też z innymi miejscami w regionie, między innymi z Kielcami, Sandomierzem czy Buskiem-Zdrojem.
– Park będzie miał ciekawą formę architektoniczną – zapowiada Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor powstającej placówki.
– Nowoczesność połączymy z tradycyjnymi detalami i symbolami słowiańskimi. Na zewnątrz powstaną na przykład głazy narzutowe, nawiązujące do gołoborza – przybliża dyrektor.
Świat nowoczesny ma być umiejętnie połączony z przeszłością i tym, w co wierzyli nasi przodkowie.
W Centrum Edukacji Przyrodniczej turysta ma zostać zachęcony do poznawania natury. Jak mówi dyrektor ŚPN, Jan Reklewski, powstający obiekt ma być przeciwieństwem tradycyjnego muzeum.
– Chcemy zachęcać zwiedzających, by dotykali wszystkich eksponatów. Na pewno pojawią się makiety prezentujące procesy zachodzące w lesie naturalnym, czy też modele gołoborza – mówi dyrektor.
– Przebudowane zostanie także Muzeum Starożytnego Hutnictwa, które jest teraz, jak podkreśla burmistrz gminy Nowa Słupia, w krytycznym stanie. Obiekt stanie się nowoczesny, multimedialny i interaktywny. Inwestycje znacząco ożywią ruch turystyczny w tej części regionu, o czym jest przekonany Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi.
– Liczymy, że w ciągu najbliższych 10 lat podwoi się liczba turystów w Górach Świętokrzyskich – mówi.
Inwestycje mają zostać zrealizowane w ciągu najbliższych dwóch lat. Prawdopodobnie będzie można wykupić na ich zwiedzanie jeden bilet.